Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Expo 2021’de Hatay’da


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ahmetmetehan
2 yıl önce - Pts 30 Oca 2017, 19:48
Expo 2021’de Hatay’da


Avustralya ve Çin’le yarışan Hatay, ‘2021 Expo’sunu aldı. Antalya’da geçen yıl yapılan Expo’da 40 proje arasına giren Medeniyetler Bahçesi-Hatay’ı yarışta öne geçirdi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın bu başarıda emeği büyük.
SURİYE savaşının başladığı ilk günden bu yana göçmenler sorunundan en fazla etkilenen illerden biri Hatay. Yaklaşık 1.5 milyon nüfusuna 500 bin Suriyeli göçmen eklenmiş. Ama Hataylılar onları misafir olarak görüyor. Kentte ekonomik ve sosyal sıkıntılar gerçekten çok büyük. İşsizlik, kiralardaki artış, belediye hizmetlerinde artan nüfusa yetememek gibi büyük sıkıntılar var. Ancak bugünlerde Hataylılar çok sevinçli. Çünkü 2021 yılı için aday oldukları Botanik Exposu’nu Hatay aldı.
Expo 2021’de Hatay’da
3-6 AY SÜRÜYOR
EXPO, exhibition (sergi) kelimesinden geliyor. Dünyanın en eski ve en büyük uluslararası etkinliklerinden biri. Dünya Sergisi olarak adlandırılıyor. Bu sergilerde ürünler değil fikirler, kültürler ve dünyanın geleceği için projeler sergileniyor. EXPO’lar Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından organize ediliyor. Üç türlü EXPO var.
- Evrensel EXPO, 5 yılda bir ve 6 ay süre ile yapılıyor. İzmir’in iki kez yarıştığı bu EXPO, 2020’de ise Dubai’de yapılacak. Diğeri ise tematik EXPO.
- Botanik EXPO’ları ise BIE’nin Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) ile gerçekleştirdiği sergiler. Bu sergiler iki yılda bir yapılıyor. Antalya’da 2016’da 6 ay süresince yapılan çiçek ve çocuk temalı sergi işte bu EXPO’lardan biri. 2019’da Çin’in Beijing kentinde yapılacak.

2021 EXPO’sunu alan Hatay ise Antalya’da düzenlenen EXPO’ya Medeniyetler Bahçesi projesi ile katılmıştı. Bu projenin sergi boyunca ilgi görmesi ve başarılı 40 proje arasına girmesi üzerine 2021 yılı için başvurma kararı aldı, bu başvurusu kabul edildi.
3 KEZ SUNUM YAPTI
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Almanya’ya giderek üç kez sunum yaptı. Savaş, “Adaylık başvurumuz oy birliğiyle kabul edilmişti. Antalya’da Medeniyet Bahçesi projemiz de en başarılı 40 proje arasına girmişti. Biz zaten bekliyorduk” diyor.
Bu proje ile Hatay’ın dünyanın gözünde de prestijli bir şehir olacağını, dev fuar sayesinde dünya standartlarında hazırlanacak 300 dönümlük botanik bahçesinin, 6 ay boyunca Hatay’da diğer ülkelerin bahçeleri ile birlikte sergileneceğini anlatan Savaş, organizasyonun Hatay’a 300 milyon TL yatırım kazandıracağını da ekliyor. Hatay’a beklenen ziyaretçi sayısının ise 2.5 milyon kişi olacağını tahmin ediyor.
İLK 3 ŞEHİRDEN BİRİ

Savaş, sonucu yorumlarken ise şunları söylüyor: “Sadece Amanos’da çiçek sayımız 2 binin üstünde. Bunun 300 tanesi endemik. Böyle bir şey başka hiçbir şehirde yok. Bu çiçekler için bile bizim bunu yapmamız gerekir, bunları dünya ile paylaşmamız gerekirdi. Ayrıca üç semai dinin buluştuğu bir kent Hatay. Tarihte kurulan ilk üç şehirden biri. Buna göre çalışma yaptık. Turizm ve tanıtım açısından bu fuarın Ortadoğu ve Anadolu’ya gelmesi de çok önemli.”
2021’e kadar bölgede neler olur şimdiden bilmek mümkün değil. Ancak 4 yıl sürecek bu heyecanın kente büyük moral vereceği aşikâr. Antalya’ya Expo için 2 milyar TL’ye yakın yatırım yapıldığı hatırlanırsa ekonomik olarak da ilin sıkıntılarını hafifleteceğini düşünüyorum.http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/jale-ozgentur ...a-40349433


(+)


KEREM28
2 yıl önce - Pts 30 Oca 2017, 20:02

Tebrik ederim ülkemizi

Vural Demir
2 yıl önce - Pts 30 Oca 2017, 20:10

çok sevindim tebrik ediyorum harika bir haberSergen123
2 yıl önce - Sal 31 Oca 2017, 00:14

Lütfü Savaş ne yaptı etti getirdi Expo'yu Hatay'a. Böyle bir organizasyonun gelmesi rüya gibi bir şey şehir açısından. Ekonomik ve sosyal açıdan çok iyi gelecek Hatay'a. Şimdi şehrin her yönden Expo'ya hazırlanması lazım. Bakalım ne kadar destek görecek Hatay bu süreçte. Şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun

efecanaktas
2 yıl önce - Çrş 01 Şub 2017, 15:32

Bu konu ülke gündeminde çok yer edinmiyor, gerçi daha süre çok; ancak hem ülke özellikle de Hatay adına büyük bir başarı. İzmir gibi büyük ve güzide şehrimizin her ne kadar farklı bir konsept de olsa, evrensel EXPO ile yapamadığını Hatay botanik EXPO ile yaptı. Hatay'ın, bölgenin ve Ortadoğu'nun durumu dikkate alındığında bu fuar büyük bir yatırım sağanağı ve ivme kazandırmaya namzettir. Namzettir diyorum çünkü ülkemiz farklı dinamiklere sahip bir ülke. Umarım herkes üzerine düşeni yapar. Hayırlısı olsun.bülentD

2 yıl önce - Çrş 01 Şub 2017, 23:17

Medeniyetler beşiği Hataya hayırlı uğurlu olsun

Misafir d0d

1 yıl önce - Pzr 14 May 2017, 11:19

Hatay a helal olsun!böyle büyük bir organizasyona ev sahipliğini kazanmak kolay değil.Malatya dan selamlar:)cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET