Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
emre yildiz
5 yıl önce - Pzr 30 Arl 2012, 20:33(+)
(+)
(+)
Ahmed Akay

5 yıl önce - Pts 09 Arl 2013, 00:28
Kasımiye Medresesi


Astroloji, tıp ve dini eğitimlerin merkezi olan medresenin duvarlarında astronomi ve tıp bilimine ait simgeler hala duruyor. Medresenin yapımına Artukoğulları zamanında başlanmış, Timur dönemindeki saldırıları nedeniyle yarım kalmış , Akkoyunlu hükümdarı Cihangirin oğlu Sultan Kasım tarafından tamamlanmıştır. Medrese, eğitim verdiği dönemde bölgenin en önemli eğitim merkezlerindendi.
Havuzlu olan avlu, görsel ve mimari amaçlarla kullanılmasının yanında, eğitim amaçlı da kullanılmış. Astronomi dersleri akşam havuz etrafında toplanılarak ve gökyüzünün su üzerindeki yansımasından faydalanılarak yapılmıştır. Kasımiye Medresesi'nin havuzlu avlusu hakkında simgelenen tasavvufi anlam, aslında Zinciriye Medresesin'den alıntıdır. Çünkü Zinciriye Medresesi Kasımiyeden yüz sene daha eskidir.
Havuzlu sistemin anlamı:
Suyun akışı ile doğumdan ölüme kadar insan hayatı ve sonrası simgelenmiştir. Duvardaki çeşmeden çıkan su doğumu sembolize ediyor. Suyun ilk döküldüğü havuz bebeklik, ikinci döküldüğü havuz çocukluk dönemini simgeliyor. Sonrasında uzanan geniş kanal ise gençlik dönemini simgeliyor: sanki hiç akmıyormuş, sabit duruyormuş gibi görünen su, tıpkı zamanın durduğu, insanın hep genç kalacağını düşündüğü gençlik yıllarını andırıyor. Ardından gelen dar kanal ise yetişkinlik dönemini simgeliyor, hızlı ve çalkantılı akan su yaşlandıkça zamanın ne kadar çabuk geçtiğini hatırlatıyor. Suyun döküldüğü havuz ise ölümle birlikte herkesin girdiği mahşer yerini simgeliyor. Havuzun üst kısmındaki çıkış cenneti, alt kısmındaki çıkış ise cehenneme gidenleri simgeliyor. Ve de her ne olursa olsun akan her suyun mezopotamya ovasına ulaştığı ve orada bir bitkiye can verdiği düşüncesi ile, ölen her canlının da bir şekilde ovada can bulacağına inanılmış.


(+)(+)(+)(+)(+)


Cihangir Bey Zaviyesinden....


(+)


Ahmed Akay

4 yıl önce - Çrş 26 Şub 2014, 19:25(+)
Kurtuluş21

3 yıl önce - Prş 01 Oca 2015, 15:50


(BÜYÜT)


serkan33

1 yıl önce - Pzr 14 May 2017, 11:11

Restorasyonunu yapmışlar ancak ikinci fotoya dikkat edin, hikayesi aşağıda


(+)


Restorasyonu yapan firmanın sahibi adını matkapla tarihi yapıya delmiş!!! Üstüne de firmasının baş harflerini delmiş, FF!! Mahkemesi devam ediyormuş...

sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler