Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5

İnternetten tanıştığınız bir kişiye sevdalanacağınıza inanıyor musunuz?
Kesinlikle inanıyorum. Doğru kişi ve emek varsa evet. 27.7%  27.7%  [53]
Yüz yüze iletişime göre başarı şansı daha yüksek. 12.6%  12.6%  [24]
Maskeli iletişim varsa, başarı şansı düşük. 15.2%  15.2%  [29]
Böyle bir ortamda ciddiyet ve bundan dolayı başarı beklenemez. 22.0%  22.0%  [42]
Bu tam anlamıyla saçmalık ve zaman kaybı. 22.5%  22.5%  [43]
Toplam Oy : 191

Oktay Kasman

14 yıl önce - Cum 17 Ağu 2007, 02:43

Soru: İnternet sevdaları ne kadar gerçekçi?
Ne kadar gerçekçi olduğunu nasıl anlayabiliriz acaba? Böyle bir ölçü birimi var mı? Diyelim ki Sanal alemdeki sevdalar sanal oluyorsa,gerçek alemdeki sevdaların tümü gerçek mi? Yoksa Aşk eski bir yalan mıdır? Öyle bir başlık açmış ki kıymetli arkadaşımız,cevabı bulmak çok zor.

Perersin

14 yıl önce - Cum 17 Ağu 2007, 09:31

Alıntı:
....Bu arada M.O.Dikmen beyin eşi ile tanışma öyküsü güzel...Allah kendilerini bir ömür boyu mesut etsin ve hiç ayırmasın...bu olayda şans ve mutluluk perisinin onlara yardım ettiğini düşünüyorum....ne demişler istinalar kaideleri bozmaz.....

Ama bu istisnalar o kadar çok ki, şurada yazılan mesajların neredeyse yarısında Internet "aracılığıyla" tanışıp evlenen ve mutlu olan tanıdıkları olanlar var.

Ayrıca Internet'ten tanışıp başlarına olumsuz şeyler gelen kişiler hakkında örnekler veriliyor. Okulda işyerinde tanışıp başlarına kötü şeyler gelen insanlar yok mu?

Fikirdaş arkadaşlarımın dediği gibi Internet sadece bir araçtır, tanışma vesilesidir. Kına gecesine kadar sadece internet üzerinden yazışacak, buluşup görüşmeyecek halleri yok insanların

Fatih Can
14 yıl önce - Cum 17 Ağu 2007, 09:55

Ülkemizdeki insanların asosyalliği dolayısı ile internet üzerinden tanışmalar yaygın şekildedir ancak ben bu ilişkilerin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

Emir ERTEN
14 yıl önce - Cum 17 Ağu 2007, 13:31

Oylama sonuçlarına bakacak olursak herkes ayrı telden çalmış Bu da demek oluyor ki sanal alemde her an herşey olabilir.Yani karşınıza sizinle dalga geçen biride çıkabilir,doğru kişide çıkabilir.
Ama bana göre %75 i sadece eğlenmek,zaman geçirmek için yapıyordur.Tabi arada istisnalar mutlaka var bunu kabullenmek gerekir.

Erdem93

14 yıl önce - Cum 17 Ağu 2007, 13:37

Sanal alemdeki sevdaların çoğu bana göre gerçek payı taşımayan sevdalar.
Bir çok kişi sanal alemde gününü geçirmek için dolaşıyor.Bu kişilerin amacı
eğlenmek veya başkalarını kandırmak.Bütün herkes bu amacı gütmese de
çoğunun fikri bu.
Ama tabiki bunların arasında istisnalara da rastlamak mümkün.

serdar15
14 yıl önce - Sal 29 Oca 2008, 10:49

Bence internet sevdaları pek gerçekçi değil.Çünkü bu tür ortamlarda karşınızdakinin
gerçekten eş arayan biri mi yoksa bir sahtekar mı olduğun anlamanız imkansız.
Ama yine de internette tanışıp evlenen ve şu anda da çok mutlu olan kişiler vardır.

35CEM35

14 yıl önce - Sal 29 Oca 2008, 12:36

1995 civarında, şimdi internet ne kadar popülerse, özel radyolarda o derecede gözdeydi.
İnsanlar o tarihten önce radyoyu yaşlıların ve orta yaşın eğlencesi olarak algılardı.
Ne zamanki özel radyolar başladı, gençlik bir anda olaya damgasını vurdu. O zamanlar kapatılmışlardı bir ara, bütün ülke eylem yaptık. Arabalara siyah kurdelalar, yürüyüşler falan...
Bende eşimle radyodan tanışarak evlendim. 1997 senesinden beri süren bir evliliğimiz var.
Şimdi internet neyse, o zamanda radyo oydu.
Herkesin bir niki var, sırayla telefona bağlanarak canlı yayına katıldığımız sohbet programları vardı.
Her kanalın, değişik saatlerde uyguladığı bir ortamdı bu. Şimdiki sohbet odaları ile aynı temele dayanıyor; yazı değilde sesle, aynı anda değilde sırayla konuşuluyor.
Yazdıkça farkediyorumki, internette sohbet ve forumların ortamı, radyonun ilerlemiş hali olmuş.
Daha çok kişi, daha fazla konuda paylaşım ve tanışma imkanı buluyor internetle.
O zamanlarda radyo dinleyicileri reelde toplantılar yapardı. Falanca kafede çay saati, filanca diskoda parti...

Bu güne gelelim.
İnternette artık eski internet değil.
7 - 8 sene önce, herkes mutlaka mirc yapardı. Binlerce insanın sohbet ettiği, kim kime dum duma bir karmaşa. Yalanlar havada uçuşur, erkeklerin çoğu uzun boylu sırım gibi olduğu, kızlarında renkli gözlü ve afet denecek kadar güzel hatlar taşıdığı sanal bir dünya yaratılmıştı.
Ben o seneler (1999) internet kafe açtığım için yakından takip etme ( artı konu hakkında bilirkişi ) olma şansını yakaladım.
Tanışıren kendini tarif etsene sorusu gelirdi; burda kimse gerçek bilgileri yazmazdı.
Haaa, fıstık gibi kızlar, yakışıklı çocuklar yokmuydu sanki?
Tabiiki onlarda vardı ve yalana dolana ihtiyacı yoktu. Ama bir şekilde onlarda ya ekonomik durumlarından, yada aklınıza gelecek herhangi bir noktada yalana boşvuruyorlardı.
Zaman geçti, insanlar birbirini görmek istemeye başladı.
Boş geyik muhabbetleri yetmez oldu kitlelere. Ve yavaş yavaş gerçekler dökülmeye başladı. Çünkü karşı cinsle tanışıp, internet sayesinde başlayan arkadaşlığı somutlaştırmak istiyordu herkes.
Yüz yüze gelindiğinde yalancı çıkılmayacak kadar bilgiler verilmeye başlamıştı artık.
ASL PLS? Yani: age/sex/location sorusunu şimdilerde kaç kişi kullanıyor acaba
İlk internete başlayanlar hep sorardı; bakarmısınız, bana "asl pls?" yazdılar, ben ne diyeceğim şimdi
Sırf bunu anlatmak bile zaman alırdı. Müşteri internet kafe sahibini sohbet odası yöneticisi gibi kullanır, sıkıştıkça yardım için çağırırdı...
O zamanlar msn emekleme devresinde, kral icq idi.
Şimdi ise yenilmez olarak başa Mee Seee Neeee geçti...
Artık yalanlar azalmaya başladı.
Saçım sarı, gözüm yeşil, 90-60-90 yada esmer uzun boylu falan tariflere kimse "ok" demiyor. Daha tanışmanın başında kameran yoksa fazla muhattab olunmuyor bile.
Eğer karşı cins sizi beğenmişse, telefon daha ilk başlarda isteniyor. Akabinde de buluşma istekleri...
Şimdi msn olmadan yaşayamayacak kitleler oldu. CepteMSN krizleri geldiğinde işlev görecek bir ilaç oldu.
Hayatlarının önemli bir yüzdesini MSN başında geçiriyorlar.
Konumuzun özüne dönecek olursak...
İnternette tanışmayı gençlik aşkı görenler daha yüzeysel yaşıyor olayı.
Ama yaşı başı evlenme çağına gelenler, sevgili aramalarında her yönü ile iyi bir kişiyi tercih ediyorlar.
Önce yazdıklarından iç dünyasını tanımaya çalışıyor, sonra kamera ile gördüğünde elektrik alıp almadığına bakıyor. Herşey nizami bir pozitiflikte ilerliyorsa, zaten sonuç kaçınılmaz oluyor: Nikah masası!

Radyo, internet, görücü, pastane, otobüs durağı, (daha daha eskilerde yağ kuyruğu, tüp kuyruğu) bütün bunlar araçtır.
İnsanlar zamana göre çeşit çeşit araçlar kullanarak, eşlerinide sevgililerinide bulmuştur.
Ama hiç birisi, diğerinden daha saçma diye bir damgayı hakketmez.
İnsan kötüyse, pastanede tanışıp evlenirsende kötüdür, internette tanırsanda.
Kötü karekterle yuva kurma şansınız, kendisini hergün gördüğünüz komşunuzdanda çıkar, dünyanın öteki ucundaki insandanda.

Önemli olan, sizin şansınızın iyi olması. Ne kadar sakınırsan sakın, başınıza iyi yada kötü birşey gelecekse illa gelecektir. Ama falanca ile evlenin, ama filanca ile.

AŞK, HERYERDE AŞKTIR...

umutyolu
14 yıl önce - Sal 29 Oca 2008, 13:34

Ben internet öncesinde CB halka bandı telsizlerinde böyle tanışmalara, dostluklara zemin hazırladığını bizzat biliyorum. Kendimde bir kullanıcıydım ama maalesef bu konunun en güzel yıllarının sonlarına yetiştim. İlk 3 nesil olarak adlandırlan gruplar ve insanlar halk bandı telsizi bir sohbet, bir arkadaşlık yani modern anlamda bir forum olarak kullanıyorlardı. Akşam sohbetlerinin tadına doyum olmuyordu. O anda kanalda kaç kişi var ve kim var bilemiyordunuz. Nerdeyse her konu tartışılıyordu ve zaman zaman geziler, geceler düzenleniyordu. Bu şekilde tanışıp evlenen çok kişi oldu. Hatta evlilik merasimlerine el telsizleriyle katılanlar vardı, canlı yayın gibi bir nevi

Bu sayede tanıştığım ve halen görüştüm birçok arkadaşım var. Örneğin bu forumun üyelerinden Tabiat abi (burada kendi ismiyle üye) benim sürekli görüştüğüm birisidir. Telsizcilik ise artık eskisi gibi değil maalesef. Halen ruhsatlı bir el telsizim var. Ancak ne eski insanlar var ne de artık saygı var. Eskiden bir kanalda sohbet varsa ve birisine çağrı yapmak istiyorsanız, izin alma ve saygı gösterme babında "break" kelimesi kullanırdı. Bu kurallar sonları oldukça dejenere olmaya başladı.

Benim için en unutulmaz telsiz anılardan birisi ise, ortaokuldaki matematik öğretmenimle karşılaşmam oldu. Elbette sadece ses duyduğumuz için toplantılar dışında kişileri tanımaz zordu. Telsizde çok sevilen ve "Koçum abi" isimli kişinin benim ortaokul yıllarından çok sevdiğim matematik öğretmenim olduğunu görünce hem çok sevindim hemde çok şaşırdım. Tanışma gezileri ise büyük keyif ve eğlence içinde geçerdi. Herkez birbirine takma adını sorardı. Sohbetler gerçek hayattada devam ederdi. Saygı ve yapıcılık oldukça büyüktü. Sadece evlilik değil, ilerde birlikte iş kuranlar ve hatta gerçek mesleklerini bırakıp telsizcilik konusunda ticarete başlayanlar bile oldu. Bazı kişiler takoz isimli yükseltici kullanırlardı.

Telsizcilikte de şehir efsaneleri meşhurdu. Herkez için kendi cihazı ve anteni mükemmeldi. Örneğin bazı kişiler Almanya ile görüştüklerini söylerlerdi. Konuştukları kişiler hep Türk idi. Buna hemen bir açıklamada getirirlerdi, hava bulutluydu ve bulutlardan yansıya yansıya sinyaller geliyor ve gidiyordu. Tabi aradaki devletlerle konuşanı bulamazdınız Örneğin ben hiç Bulgaristantan birisi ile görüşeni duymadım, hava ne kadar bulutlu olsa bile.

Bugün telsizciliğin yerini internet aldı. Zaten eski telsizcilerden birçoğu artık ya internet üzerinde haberleşiyor yada tek yan bant denilen uluslar arası amatör telsizciliğe devam ediyor. Belki eskisi gibi zevkli ve sürükleyici değil ama en azından ileşimin verdiği özgürlük yaşatılmaya devam ediliyor.

Asıl konuya gelirsem, internet sevdaların çoğu yalancı oluyor. Daha doğrusu telsiz örneğinde olduğu gibi, ilk zamanlar daha saf ve temizdi. Şimdi ise tarikatlar, mafyalar, kadın tüccarları, bir gecelik aşk heveslileri internette cirit atıyor. Gerçekçi ve temiz aşkı internette bulmak oldukça zor. En iyi yol bence gerçek hayatta tanıştığınız kişiler ile internet üzerinden iletişime devam etmek. Karşınızdaki kişiye güvenmek hem erkek hemde bayan açısından tam bir muaamadır. Resimler, sesler ve büyülü romantik cümlelerin sahibi tahmin ettiğiniz gibi birisi olmayabilir. Bunun için asla tanımadan ve emin olmadan hiçbir bilginizi karşı tarafa vermeyin. Forum gibi gruplar yada sosyal sitelerde düzenlenen katılım çalışmaları internet üzerinden tanışmak için en uygun ortamlardır. Bunun dışındakilar daima büyük risktir.

Teşekkürler.

volkanceyhan
14 yıl önce - Pts 04 Şub 2008, 00:56

selam arkadaslar sizden bi ricam var yabancı bir bayanla evlilik için arkadaslık sitesine girdim bayanların hepsi rusya ukraynadan moldovadan dünyada 120 tane ülke var ve sadece bu 3 tanesinde kızlar vardı tabiki pek evlilik sitesi gibi durmuyor benim istedim mesala japonyadan yada tunustan bir ülkeden bir bayanla tanısabileceğim yabancı bir arkadaslık evlilik sitesi adresi bilen varmı acaba varsa verirseniz bide ben sansımı denemek istiyorum

Ahmet Arif Hoca

14 yıl önce - Pts 04 Şub 2008, 01:28

Alıntı:
selam arkadaslar sizden bi ricam var yabancı bir bayanla evlilik için arkadaslık sitesine girdim bayanların hepsi rusya ukraynadan moldovadan dünyada 120 tane ülke var ve sadece bu 3 tanesinde kızlar vardı tabiki pek evlilik sitesi gibi durmuyor benim istedim mesala japonyadan yada tunustan bir ülkeden bir bayanla tanısabileceğim yabancı bir arkadaslık evlilik sitesi adresi bilen varmı acaba varsa verirseniz bide ben sansımı denemek istiyorum

İyi de şeker kardeşim.
Seni dolandırmışlar, yanlış adres vermişler sana.
Aradığın ne ise bizde bulunmaz.
Şansın açık olsun.

sayfa 5
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET