Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Özgür YENİ
9 yıl önce - Çrş 21 Ekm 2009, 23:53
Kastamonu'da Bulunan Ata Yadigarı Sadaka Taşları


Bu başlık altında Kastamonu'da unutulmaya yüz tutmuş olan Ata Yadigari Sadaka Taşları hakkında bilgi vermeye çalışacağım...

“Sadaka taşı Türk milletinin bir sevgi, asalet ve fazilet taşıdır".

En fazla iki metre boyunda olan, genellikle beyaz taş veya mermerden yapılan silindir veya diktörgen prizma şeklindeki sadaka taşlarının üstünde 15 cm. civarında bir oyuk bulunur, hayırseverler, yoksulların alması için para, giysi veya yiyecek gibi yardımlarını buraya koyarlar. Daha çok gözden uzak yerlerde bulunan sadaka taşları, iyiliksever insanlarla yardıma muhtaç olanların yüz yüze gelmemelerini sağlarmış. Çünkü, âdet üzre yardımlar gece geç saatlerde sadaka taşlarına konulur, muhtaç olanlar da bu yardımlardan ihtiyaçları kadarını sabaha karşı alırlarmış. Böylece alan utanmaktan, veren de gurur ve riyadan kendini korurmuş.

Prof. Dr. Süheyl Ünver, “Derdini kimseye açamayan fakir, ihtiyacı olunca sadaka taşına konulan parayı alır, kalanını kendisi gibi ihtiyacı olanları düşünme terbiyesi icabı geri kor ve ‘meçhul sadakacı’ya içinin memnunluğunu kalbinden ulaştırır ve dönermiş.” diye yazmış bir makalesinde... Bir de, bir mahallenin fakirleri için konulmuş bağışlara diğer bir mahallenin fakirleri dokunmazlarmış.

Günümüzde, orda burda çok ender rastlanan sadaka taşlarının işlevini bilen kalmadığı gibi, bu taşların pek çoğu kaldırım, temel ve duvar taşı olarak heba edilmişlerdir.

Tabii, bugün “dilenciye verilen para” şeklinde anlam daralmasına uğrayan sadaka da, eski kültürümüzde “muhtaç olana yapılan her türlü iyilik” anlamına geliyormuş: Yiyecek, içeçek ve paradan da öte, mesela bir tebessüm, bir güzel söz, içten bir bakış... Hatta biri için zaman harcamak, bilmeyene bilgisini aktarmak, emek vererek yardımcı olmak, yetimin başını okşamak ve insanlara selam vermek de sadaka hükmündeymiş.

Aşağıda resmi bulunan Sadaka Taşı Kastamonu'da bulunmaktadır.

(Not: Sadaka Taşı içerisinde bulunan 1 TL sembolik olarak konulmuştur.)(+)
Özgür YENİ
9 yıl önce - Prş 22 Ekm 2009, 13:20
Kastamonu Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Müzesi'nden Bir Sadaka Taşı Örneği
(+)


Misafir c0f

1 yıl önce - Pzr 30 Nis 2017, 17:18

Hocam resmin olduğu sadaka taşı Kastamonu'nun neresinde acaba, bilgi var mı?cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler