Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Seferihisar - Düzce Köyü


ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Mehmet YASA

14 yıl önce - Pts 20 Arl 2004, 19:21
Seferihisar - Düzce Köyü


DÜZCE KÖYÜ  Bu köyde Anadolu Selçuklu dönemine ait yapılar bulunmakta...Seferihisar'a gelmeden önce sağ tarafta kalıyor(+)


Medrese
 

(+)
(+) 

(+)


Hamam kalıntısı
 

(+)


Köy camisi
 

(+)


Köyün çocukları
 

(+)(+)


ve koyunları  
 

(+)
busegül

11 yıl önce - Sal 14 Ağu 2007, 04:01

Bu köy Seferihisar ın yaklaşık 5-6 km kuzeyindedir.Yaklaşık  10 –15 yıl öncesine kadar köyün ismi Hereke   dir.Sonradan Düzce olarak değiştirilmiştir.Heraklia antik kentinin üzerinde yada çok yakınında kurulmuştur.Çevrede 80-100  yıllık eski yapılara bakarsanız pek çok mermer sütunun veya işlemenin bu yapılarda kullanılmış olduğunu görürsünüz..
Ayrıca köyün Camisi çok şirindir.Büyük bir avlusu vardır.Avlunun sınırlarını Selçuklu,erken Osmanlı döneminden kalma Kasım Çelebi Medresesinin  ayakta kalmayı becermiş odacıkları oluşturur.Ayakta kalan bu odacıkların Kubbeli revakları ve ocaklı odaları iyi korunmuş durumdadır.

Caminin solundaki sokağı dümdüz takip ederseniz  az ötede sağ aşağıda Düzce Hamamını görürsünüz.Bu binada yer yer yıkılmış,yağmalanmıştır maalesef.Ancak yinede ayaktadır.Hamamın sağ taraf duvarında tanrı Herakles’e gymnasion başkanının adadığı sunu taşı bulunmaktadır.

Köyde yaşayan insanlar oldukça modern,kültürlü,görgülü ve misafirperverler.Meydandaki köy kahvesinde  köylülerle sohbet ede ede mis gibi çayınızı yudumlayabilirsiniz.Köy genel olarak inanılmnaz huzurlu bir atmosfere sahip.
Hatta köy civarına şehrin sıkıntısından stresinden kaçıp yerleşenler var.

Köyün yaklaşık 2-3 km batısında Azmak denen bir koy var eğer yolunuz düşerse mutlaka Azmak a da uğrayın.Azmak yönüne giderken Yol üzerindeki ARTEMİS  restoranın Huzurlu,tarihi,doğal ,salaş ortamında  mutlaka  nefis ızgaralarından,kavurmasından, enginarından,şakşukasından  tatmayı unutmayın.


Alıntı:
Düzce köyü, 2004 yılı itibariyle yaklaşık 530 nüfusludur ve ilçe merkezine 6 km uzaklıktadır. Eski adı Hereke ( 1968 e kadar) olan Düzce’nin , günümüzde Ağaçeşme adlı birde mahallesi bulunmaktadır. Düzce’nin denize kıyısı vardır ( Azmak)  , ancak askeri bölge olduğu için yapılaşma yoktur, yaz aylarında geçici olarak kullanılmaktadır. Düzce ve yakın çevresi köylerinde  19 ağustos günü geleneksel olarak her yıl deniz egitme günü olarak bir şenlik havasında kutlanmaktadır. Azmak denizi kıyısında buluşan köylüler , denize girme ve piknik yaparak bir gün geçirmektedirler.Köyden dışarıya göç olmazken , son yıllarda doğudan göç almaya başlamıştır. ( 5 hane) . Düzce’de ilköğretim okulu ve sağlık ocağı bulunmaktadır.Düzce, tarihi geçmişi çok eskilere inen bir köydür. Antik Heraklia kenti üzerinde geliştiği sanılmakta , Osmanlı döneminde önemli bir yerleşme olduğu bilinmektedir.Köyde, Osmanlı döneminden kalma ;tek minareli kare planlı bir cami ( Kasım Çelebi Camii) ve avlusunda bir medrese (Kasım Çelebi Medresesi) , Erken Osmanlı Dönemi hamamı bulunmaktadır.Köyde narenciye ve enginar yetiştiriciliği yanında hayvancılık en önemli ekonomik faaliyetlerdir.Tarihi Sit Alanı kapsamında olan köy, 3. dereceye alınmış ve bu gelişim , köy içini yeniden düzenlemeye olanak vermiştir. Eski köy okulunun onarılarak kütüphane yapılması bunların başında gelmektedir.KAYNAKBu arada yolunuz köye düşerse hemen yakınlarındaki Türgut Bademler ve İhsaniye köylerini de mutlaka gezmenizi tavsiye ederim.


Aktoprak
11 yıl önce - Sal 14 Ağu 2007, 09:57

Alıntı:
Köyün yaklaşık 2-3 km batısında Azmak denen bir koy var eğer yolunuz düşerse mutlaka Azmak a da uğrayın.


Azmak koyundan bahsetmişken orada en önemli görülecek yer koyun o essiz manzarasını ve enginar tarlalarının atmosferini bir kenara bırakırsak koyun sağ ve sol giriş tepe noktalarında eski iki top bataryasıda görülmeye değer her ne kadar bakımsız ve  tahrp edilmiş olsalarda yinede değişik bir duygu oluyor insanın içinde. (Bu arada azmak bildiğim kadarıyla askeri güvenlik bölgesi yılın muhtelif dönemlerinde yapılan tatbıkatlarda oraya geçişe izin verilmiyor.)

Turgut köyü yolu da mandalina bahçelerinin arasından geçen şirin bir yol köy halkıda fazlasıyla modern ve dost canlısı insanlar, İhsaniye ise şirin ve çok tenha bir köy tam kafa dinleme yeri denilen yerler vardır işte onlardan biri, köy içinindeki çamlık da özellikle piknik için ideal bir yer.busegül

11 yıl önce - Çrş 15 Ağu 2007, 01:54(+)


Yukarıda sözünü ettiğim Kasım Çelebi Camii.Camini önünde Medereseye bağlı bir yapıdan ayakta kalan sutün var.Caminin üzerinde bazı yerlerde mermer oyma süslemeler var.Sanırım antik Heraklea yada çevredeki başka bir antik kenten alınıp Cami duvarına monte edilmiş.


 

(+)


Burası Cami Avlusunun ve Medrese kalıntılarının girişi.Alt fotoğraftada kapının içten görünümü.Alt Fotolarda görüldüğü  kadarıyla bu kapı aynı zamanda medreseninde giriş kapısıymış.


  

(+)


Hamam.Dış duvarların sağ ve sol taraflarına bakarsanız mermer blokların yerleştirildiğini görürsünüz.Muhtemelen onlarda herakleadan hatta köydeki eski evlerinde duvarlarında bu mermer bloklardan var bazılarının üzerinde de numaralar mevcut.


 

Hamamın içi.Aslında çok güzel bir mimarisi var ve ana hatlarıda ayakta.Ancak yer yer kazılmış.Ya taşları sökmek için yada hazine aramak için bir  duvarın pek çok yerinde delik ve sökükler var.Alt Foto sa hamamın büyük salonundaki kubbe kısmı.
Yere vuran ışık huzmeleri inanılmaz  hoş  bir görüntü sergiliyordu ama 1,3 lük cep telefonu ile ancak bu görüntüyü alabildim.
Bu arada hamamın Kubbe kısmındaki işlemelerinde çoğu sökülmüş yada zamana, ve doğa kanunlarına karşı koyamamış ve düşmüş.
Ayrıca burada hamam olması çok yakında bir yerde  jeotermal bir kaynağın bulunuyor olması
nı da getirdi aklımda.Ancak köyde sordum  sıcak su yok dediler.
Köye en yakın jeotermal kaynak Karaali kaplıcaları.Yaklaşık 9-10 km kuzeyde yer alıyor.Fakat hamam civarında hiç su kemeri kalıntısı göremedim.


 En son busegül tarafından Çrş 15 Ağu 2007, 03:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR