Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Niye modern cami mimari tarzı geliştiremedik?
« önceki   123 ... 91011

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 11
Recep ALKAN
1 ay önce - Cum 21 Nis 2017, 14:13

Cami için modernlik önemli mi gerçekten ?
Yani tüm camilerimiz eskisi gibi olsa, üçgenli, değişik değişik şekiller yerine, eskisi gibi yuvarlak kubbeli olsa ne olur ?
Modern olursa cemaat fazla mı olur ?
Bence çok gerekli değil.
İçi dolu olsun, temiz olsun bana yeter.

Misafir ed8

1 ay önce - Cum 21 Nis 2017, 14:25

Modern mimariyi bırakın Ezanı naif ve mükemmel okuyan kaç tane müezzin yetiştirebildik.Afedersiniz kargadan farksız müezzinimizin sesleri.
Örnek şu okunan Ezanın güzelliğine bakın

Veya en basitinden Cuma günü kaç tane imam Hutbe'yi cemaati etkisine altına anlatarak okuyor?Bırak etkiyi bir çok imamın ne dediğinden anlaşılmıyor bile.

osman yörükoğlu
1 ay önce - Cum 21 Nis 2017, 14:36

Çocuğun ruhuna bile tesir etmiş ezanın sesi ki çocuk şaşkınlıkla etrafına bakıyor.Misafire katılıyorum bazı imamlar hutbeyi çok düz okuyor okurken sanki hissederek okunmuyor gibi duruyor.Böyle olunca da cemaat yeteri kadar etkilenmiyor etkilense de tesiri fazla olmuyor.

Misafir 3f2

1 ay önce - Cum 21 Nis 2017, 14:44

[*] Ateist olmam nedeniyle camiilerin "işlevsel" yönü beni ilgilendirmiyor. Ben işin daha çok mimari yönüyle ilgileniyorum. Benim için makbul olan da "klasik" mimaridir. Modern mimari en riskli türdür. Uygulandığı dönemde hayran kalınan bir yapı on yıl sonra alay konusu olabiliyor. Bununla birlikte, klasik tarzda yapılacak bir yapının da "özgün" nitelikleri olması gerekiyor. Örneğin klasik tarzda camii yapıyorum diye Sultan Ahmet, Süleymaniye ya da Selimiye'nin kopyalarını yapmak da olmaz. Klasik tarz da yeniden yorumlanabilir. Yeter ki bu tür projeler müteahhitlerin keyfine bırakılmasın. Bir de camii dediğin yeşilliklerle, özellikle de çınar ağaçlarıyla taçlandırılmalıdır diye düşünüyorum, ki bahçesinde oturan yerinden kalkmak istemesin.

Misafir 87c

1 hafta önce - Pzr 21 May 2017, 09:26

Caminin mimarisi önemli tabi boşuna mı mimar sinanla övünüyoruz...

Osmanlı camisi klasik mimari diyoruz ama Osmanlı camileri bile üretildiği döneme göre birbirinden çok farklı..Busadaki ulu cami ile selimiye ve ortaköy birbirinden faklıdır çünkü faklı dönemlerin camileridir..Osmanlı bile yıllarca kendi mimarisini değiştirmiş geliştirmişken biz anca kopyalıyoruz ve tarihimiz olan camileri değersizleştiriyoruz..

Sami Güleç
1 hafta önce - Pzr 21 May 2017, 09:39

Arkadaşlar Afyon'a uğrayan varsa burdaki camilere bakın.

Misafir 51d

1 hafta önce - Pzr 21 May 2017, 10:06

Yahu bari bu kadar beton sevdalısı ibr zihniyet var en azından bakın en azından şu mimariyi düzeltelim.Her bina her apartman her cami her yapı aynı çirkin mimariye sahip.Selçuklu'nun Osmanlı'nın mimarisine bak birde torunlarının mimarisine.Yazık tek kelimeyle..

Ahmed Akay

1 hafta önce - Pzr 21 May 2017, 10:48

Alıntı:
Arkadaşlar Afyon'a uğrayan varsa burdaki camilere bakın.
Sami Bey neyi bakalım ben tam anlayamadım. Tarihi camilere mi, yeni camilere mi bakacağız?

Harun kesin
1 hafta önce - Pzr 21 May 2017, 11:22

Bazi arkadaslar caminin mimari yonunun onemli olmadigina dair aciklamalar yapmis yapmasalar bile o anlasiliyor. Mimari bir kulturdur, kaliciliktir. Eski medeniyetlerin gelismislikleri bir nevi mimariyle de ilgilidir. Her ne kadar oyle durmuyorsa da. Ozellikle eski medeniyetlerin hepsinin kendine has bir mimari gelistirmeye calismasi da bundandir. Ornegin roma, yunan, misir ve ya ortacag avrupa ya da osmanli. Eger mimari bu kadar onemli olmasaydi; osmanli bile neden kendi icinde mimari gelismeler yapti?. Erken donem , klasik donem, gec donem var osmanli mimarisinde. Mimari bu kadar onemli degilse neden osmanli bu kadar gelisim icinde olmustur? "Mimayi onemli degillll.. Cemaat sayisini attiymaz.." gibi yazacaklar olanlar yazmasin gerek yok.

sayfa 11
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 91011
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET