Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Niye modern cami mimari tarzı geliştiremedik?
« önceki   123 ... 91011

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 11
Recep ALKAN
4 gün önce - Cum 21 Nis 2017, 14:13

Cami için modernlik önemli mi gerçekten ?
Yani tüm camilerimiz eskisi gibi olsa, üçgenli, değişik değişik şekiller yerine, eskisi gibi yuvarlak kubbeli olsa ne olur ?
Modern olursa cemaat fazla mı olur ?
Bence çok gerekli değil.
İçi dolu olsun, temiz olsun bana yeter.


Misafir ed8

4 gün önce - Cum 21 Nis 2017, 14:25

Modern mimariyi bırakın Ezanı naif ve mükemmel okuyan kaç tane müezzin yetiştirebildik.Afedersiniz kargadan farksız müezzinimizin sesleri.
Örnek şu okunan Ezanın güzelliğine bakınVeya en basitinden Cuma günü kaç tane imam Hutbe'yi cemaati etkisine altına anlatarak okuyor?Bırak etkiyi bir çok imamın ne dediğinden anlaşılmıyor bile.


osman yörükoğlu
4 gün önce - Cum 21 Nis 2017, 14:36

Çocuğun ruhuna bile tesir etmiş ezanın sesi ki çocuk şaşkınlıkla etrafına bakıyor.Misafire katılıyorum bazı imamlar hutbeyi çok düz okuyor okurken sanki hissederek okunmuyor gibi duruyor.Böyle olunca da cemaat yeteri kadar etkilenmiyor etkilense de tesiri fazla olmuyor.Misafir 3f2

4 gün önce - Cum 21 Nis 2017, 14:44

[*] Ateist olmam nedeniyle camiilerin "işlevsel" yönü beni ilgilendirmiyor. Ben işin daha çok mimari yönüyle ilgileniyorum. Benim için makbul olan da "klasik" mimaridir. Modern mimari en riskli türdür. Uygulandığı dönemde hayran kalınan bir yapı on yıl sonra alay konusu olabiliyor. Bununla birlikte, klasik tarzda yapılacak bir yapının da "özgün" nitelikleri olması gerekiyor. Örneğin klasik tarzda camii yapıyorum diye Sultan Ahmet, Süleymaniye ya da Selimiye'nin kopyalarını yapmak da olmaz. Klasik tarz da yeniden yorumlanabilir. Yeter ki bu tür projeler müteahhitlerin keyfine bırakılmasın. Bir de camii dediğin yeşilliklerle, özellikle de çınar ağaçlarıyla taçlandırılmalıdır diye düşünüyorum, ki bahçesinde oturan yerinden kalkmak istemesin.sayfa 11
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 91011
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET