Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Barışın merkezi Nevşehir


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Selcuk
13 yıl önce - Pzr 10 Nis 2005, 16:13
Barışın merkezi Nevşehir


Nevşehir, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Merkezi (BM HABITAT) tarafından "Dünya Barış Konferansı Merkezi" ilan edildi. İlk konferans, 21-28 Eylül'de tarihleri arasında düzenleniyor.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, düzenlediği basın toplantısında, Nevşehir'de gerçekleştirmeyi planladıkları Dünya Barış Konferansı için Kenya'nın başkenti Nairobi'de 5 Nisan'da HABITAT İcra Direktörü Daniel Biau ile resmi sözleşme imzaladıklarını söyledi.

Ünver, sözleşmeyle Nevşehir'in resmen Dünya Barış Konferansı Merkezi ilan edildiğini belirtti.

Sözleşme gereği bundan sonra her yıl HABITAT'ın belirleyeceği tarihlerde, Nevşehir'de Dünya Barış Konferansı düzenleneceğine dikkati çeken Ünver, ilk konferansın, 21-28 Eylül'de gerçekleştirileceğini ifade etti.

Yaptıkları girişimler sonucu Nevşehir'in dünya barış kenti kimliğine büründüğünü ifade eden Ünver, şunları söyledi: “Gerçekleştireceğimiz Dünya Barış Konferansı'na dünyanın birçok ülkesinden 1500 civarında belediye başkanı, vali ve eyalet valisi katılacak. İlk konferans için ayrıca BM Genel Sekreteri Kofi Annan, eski SSCB Devlet Başkanı Gorbaçov, eski ABD Başkanları Clinton ve Bush ile Pavarotti gibi birçok ünlü ismi de davet ettik. Konferansta, barış ve hoşgörü kültürünün yaygınlaşması, dünya üzerindeki savaş ve çatışmalardan sosyal ve fiziki yaralar almış kentlerin iyileştirilmesi ve dünyada gelecekte olabilecek savaş ve çatışmaların önlenmesi için dünya liderlerine yardımcı olmak üzere öncü bir grup oluşturulması konuları ele alınacak.”

SERGİ AÇILACAK

Dünya Barış Konferansı'nın kendileri açısından büyük önem taşıdığını belirten Ünver, konferansla ilgili girişimler için bugüne dek 90 bin kilometre yol katettiklerini anlattı.

Konferansın düzenleneceği tarihlerde Paşa Konağı'nda bir de sergi açacaklarını bildiren Ünver, temasları boyunca çektiği fotoğraflar ile Nairobi'de konferansı resmileştiren imzayı attıkları Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı Tuncer Gök'e ait kalemi de bu sergiye koyacaklarını söyledi.

HİROŞİMA KARDEŞ ŞEHİR OLUYOR

Dünya Barış Konferansı için yaklaşık 2 aydır sürdürdükleri çalışmalar kapsamında gittikleri Japonya'da, Nevşehir ile Hiroşima'nın kardeş şehir olmasını kararlaştırdıklarını kaydeden Ünver, kardeş şehir protokolünün, 1 Mayıs'ta New York'ta BM Genel Kurul Toplantısı sonrası imzalanacağını bildirdi.

Dünya Barış Konferansı sayesinde barış kenti olarak anılacak Nevşehir'in, halen savaşın acılarını yaşayan Hiroşima ile kardeş şehir olmasının büyük anlam taşıdığını ifade eden Ünver, “Temaslarımız sırasında Hiroşima Belediye Başkanı Tadotashi Akibo, kardeş şehir teklifimizi kabul etti. Bu konuda girişimlere başladık. 1 Mayıs'ta imzalanacak protokolle barış kenti Nevşehir, savaşın şehri Hiroşima ile kardeş şehir olacak” dedi.


http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~13@ ...548,00.asp


sabitince
10 yıl önce - Pts 29 Eyl 2008, 03:08
Barış kentinin çocuğu olmak


Barış kentinin çocuğu olmak ve Nevşehir Kozaklılı olmaktan gurur duyuyurom.

neşetyıldız

10 yıl önce - Pts 29 Eyl 2008, 12:51

Nevşehir, zaten bütün dünyanın ortak mirası olan kapadokyalar diyarı,bütün dinlerin birleştiği ana kaynakları Nevşehir bölgesinde bulabiliriz.Bütün dünyanın ilgisi bu bölge üzerinedir.mahmut11
1 yıl önce - Çrş 05 Nis 2017, 14:35


(+)


mahmut11
1 yıl önce - Cum 07 Nis 2017, 23:50


(+)


Devam...cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET