Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Kazandibi
14 yıl önce - Çrş 08 Ağu 2007, 05:30
İstanbul Tepebaşı - Frank Gehry: Suna Kıraç Kültür Merkezi


Hatırlarsanız Mayıs ayında İtalya'nın ünlü Abitare dergisinin İstanbul'a ayırdığı Mayıs 2007 sayısından bazı sayfaları scan edip buraya koymuştum:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=41937

Her zamanki dalgınlığımla, en önemli haberi unutmuşum:

Ünlü mimar Frank Gehry'nin (Bilbao'daki Guggenheim Müzesi'nin ve Seattle'daki Experience Music Project'in mimarı) tasarladığı Suna Kıraç Kültür Merkezi (Tepebaşı, İstanbul)

Maket resimlerinde Odakule binası rahatlıkla görülebiliyor, o yüzden yeri de belli (Pera Müzesi ve Pera Palas Oteli'nin önündeki açık alan - Odakule otoparkının üstündeki "meydan" benzeri yer)

İki farklı scan yaptım - birinde bulanık olan detay öbüründe daha iyi görülebilir diye, çünkü dergideki orijinal resimler de biraz karanlık çıkmışlar.


Kazandibi
14 yıl önce - Çrş 08 Ağu 2007, 07:55

Bu da hemen yanındaki TRT binası (keşke yıkılsa...)

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=6515&start=0

Devasa bir McDonald's restoranına benziyor.


Kazandibi
14 yıl önce - Çrş 08 Ağu 2007, 12:42

www.sercan.de
14 yıl önce - Çrş 08 Ağu 2007, 12:46

Benim bildigime göre TRT binasinin yerine yapilcak Asim abi. Yani TRT binasi yikilmali ilk önce. Zaten suan tek engel bürokratigin temposu.

Kazandibi
14 yıl önce - Çrş 08 Ağu 2007, 12:47

Süper olur valla, bir taşla iki kuş...www.sercan.de
14 yıl önce - Çrş 08 Ağu 2007, 12:52

Alıntı:
Guggenheim’ın mimarı Frank Gehry son imzasını İstanbul’a atacak tabii bürokrasi elini çabuk tutarsa

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın yeni bir hayali var: Tepebaşı’ndaki eski TRT binasının yerine İstanbul’a gerçekten yakışacak bir kültür kompleksi. Vakfa 160 milyon dolara mal olacak projeyi iki yıl önce ünlü Amerikalı mimar Frank Gehry çizmiş bile.

İnan Kıraç ile birlikte İstanbul’da, Tepebaşı’nda 19. yüzyıl sonlarında İtalyan mimar Guglielmo Semprini tarafından inşa edilmiş tarihi binanın beşinci katındayız. Semprini, birkaç bina ötedeki Büyük Londra Oteli’nin de mimarı aynı zamanda. Tepebaşı’na damga vurmuş binalar onun elinden çıkmış. Bulunduğumuz binada Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın yeni hizmete giren İstanbul Araştırmalar Enstitüsü var. Beşinci katın tam karşısına ise yeşil bir demir yığını halindeki eski TRT binası denk düşüyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın, Tepebaşı’nda Pera Müzesi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nden sonra eski TRT binasında bir kültür kompleksi hayali var. İstanbul’a gerçekten yakışacak bir kompleks. Hayal diyorum ama projesi hazır. İki yıl önce ünlü Amerikalı mimar Frank Gehry çizmiş. Gehry, Bilbao’daki Guggenheim Müzesi’nin mimarı. Guggenheim Müzesi’nden sonra, kimsenin bilmediği İspanya’nın bu küçücük sanayi şehri dünyaya açılmış. Gehry, Bilbao’nun kaderini değiştiren adam.

İnan Kıraç oturduğu yerden kalkıyor. Elinde bir kitapçıkla dönüyor. Frank Gehry’nin İstanbul’da, Tepebaşı’ndaki eski TRT binasının yerine çizdiği proje karşımda. 21. yüzyıl İstanbul’unun projesi bu. Bir yanda Semprini’nin klasik binaları , diğer yanda modernist çizgiler taşıyan bir kompleks. Keşke gerçekleşse. Keşke İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti unvanını alacağı 2010 yılına yetişse. Ama işte araya bürokrasi girince İstanbul’a resmen çağ atlatacak proje havada kalıyor. "Projeyi hem Başbakan Erdoğan hem İstanbul Belediye Başkanı gördü. Her ikisi de beğendi ve onayladı" diyor İnan Kıraç.

TRT binayı 2002’te 4 milyon dolara satışa çıkarmış. Alan çıkmamış. Şimdi Suna ve İnan Kıraç Vakfı 8 ila 10 milyon dolar teklif ediyor. Ancak İstanbul Belediyesi’yle TRT arasındaki bazı bürokratik işlemlerden ötürü satış gerçekleşmiyor. 2010 yılı kapıda. Bürokrasi biraz elini çabuk tutsa.

500 bin turist
İnan Kıraç, "Binayı önce belediyenin satın alması gerekiyormuş. Vakıf ondan satın alacak" diye anlatıyor. "Frank Gehry bu binanın esasında bize bir liraya satılması gerektiğini söylemişti. Ama parasını ödemeden bir şey yapmak istemiyorum. Hem Koç Üniversitesi’nde, hem Ford Otosan arazisinde yaşadıklarımız büyük haksızlıktı" diye ilave ediyor.

Frank Gehry en son İstanbul’a gelmiş. Vakfa 160 milyon dolara mal olacak projesini çizmiş. İnan Kıraç, Gehry’nin Türkiye’yi en az 25 kere ziyaret ettiğini anlatıyor. "Türkiye’ye, İstanbul’a ve Mimar Sinan’a tutkun. Gehry 78 yaşına gelmiş. 80 yaşında işi bırakmak niyetinde. 21. yüzyıla atacağı son damganın İstanbul gibi büyülü bir şehirde olması arzusunda" diyor.

Frank Gehry, İstanbul’a ziyaretlerinden birinde şunu söylüyor İnan Kıraç’a: "Kültür kompleksi projesi tamamlandığında her yıl İstanbul’a fazladan 500 bin turist gelmediği takdirde senden para almayacağım". Kıraç Vakfı’nın işi uzadığından ünlü mimar bu aralar Paris’te Louis Vuitton Müzesi üzerinde çalışıyormuş. İnan Kıraç "Gehry ile temasımız devam ediyor. Binayı vakit geçmeden satın alabilirsek, belediyenin de yıkım aşamasında sağlayacağı bazı imkanlarla projeyi 2010 yılına yetiştirebiliriz" diyor.

Kahpe Bizans mı?
Gehry’nin ardından Kıraç ile sohbet kapılarını yeni açan İstanbul Araştırmalar Enstitüsü üzerinde yoğunlaşıyor. Gehry’nin projesi bir yana enstitü İstanbul’da büyük bir boşluğu dolduracak. Üç imparatorluğa, Roma, Bizans ve Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir şehri düşünün. Böyle bir şehrin envanteri yok. Bizans’tan, Osmanlı’dan neler kalmış kimse tam olarak bilmiyor. Ahşap binalarını, mezarlıklarını ve insanlarını yitirmiş bir şehir. Belleği yarım yamalak.

İnan Kıraç "İstanbul dünyanın en güzel şehri. Öyle zenginliklere sahip ki kimse bilmiyor, sahip çıkmıyor. Bizans’a örneğin hep "Kahpe Bizans" demişiz. Oysa dünyada Bizans’tan kalmış eserleri görmek, ortaya çıkartmak için bir servet ödeyebilecek insanlar var. Onlarla çalışabiliriz. Ortak projeler üretebiliriz" diyor.

İstanbul Araştırmalar Enstitüsü’nde Cumhuriyet ve Osmanlı araştırmaları bölümlerinin açılacağını duyan bizantologlar kütüphanelerindeki bazı kitapları bağışlamış. İstanbul Araştırmalar Enstitüsü, İstanbul’da yetişen genç kuşağı gerekli bilgi donanımını verecek kapasitede. Zamanla daha da gelişecek. Üniversitelerde kürsüler kuracak. "Burası vakfın "hakiki evladı." Herkesin sahip çıkması gerek" diyen İnan Kıraç sohbetin sonunda sözü sevgili karısı Suna Kıraç’a getiriyor: "Suna çok akıllı kadındır. İstanbul’a bir şey yapalım derken müze ve kültür kompleksinin yanı sıra enstitünün bir atar damar vazifesi yapacağını gördü. Sanayiciden bir kültür ve sanat adamına dönüştüysem bu Suna sayesindedir."


http://www.arkitera.com/news.php?action=displayNe ...p;ID=14868


Bunlari'da ben yaptim (Bilbao Guggenheimi kullandim)
Kazandibi
14 yıl önce - Çrş 08 Ağu 2007, 12:56

Alıntı:
Zaten suan tek engel bürokratigin temposu.


Türkiye'deki quasi-komünist bürokratik apparatus zaten sırf bu projenin değil, genel olarak "ülkenin" gelişmesinin önündeki en büyük engel.

Hadi Uluengin'in (ki tarzını biraz itici bulurum) deyimiyle "Reklam_link quo zaptiyeleri" sağolsunlar.


Kazandibi
14 yıl önce - Çrş 08 Ağu 2007, 13:47

Şimdi düşünün:

İstiklal Caddesi'nden Odakule geçidi/pasajı aracılığıyla Pera Müzesi'ne doğru yürüyorsunuz, ve...

İŞTE KARŞINIZDA!

Etraftaki tarihi binalar da güzel: Pera Palas Oteli, İtalyan Kültür Derneği, Pera Müzesi, Büyük Londra Oteli, ...

Yol seviyesinden bakıldığında (Odakule tarafından) şu anda arka planda gözüken ve Tepebaşı'ndan Kasımpaşa'ya doğru uzanan gecekondu okyanusunu da kapatacak.


En son Kazandibi tarafından Çrş 08 Ağu 2007, 13:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Engin

14 yıl önce - Çrş 08 Ağu 2007, 13:47

Ben 20 senedir Türkiye'de yaşıyor ve biraz biliyorsam olayların işleyişini, bu bina hakkında yapıldıktan en fazla 5 sene sonra "şehrin dokusunu bozduğu" gerekçesi ile tartışmalar başlar, yıkılması için bir mahkeme kararı alınır; ama bir 10 sene de o uygulanamaz; en sonunda çıkarların uzlaşması ile bina yıkılır.

Yanılıyor muyum?

İstanbul'da:
Bkz. AKM,
Bkz. Süper Plaza,

İzmir'de:
Bkz. Alsancak Limanı Viyadükleri,
Bkz. Eski Karşıyaka dolmuş garajı binası (artık yok   )


Kazandibi
14 yıl önce - Çrş 08 Ağu 2007, 13:49

Frank Gehry o kadar ünlü ki, Mimarlar Odası bu kez "laf etmek haddimize düşmez" demek zorunda kalacak.

Şu anda "yaşayan en büyük yedi mimardan biri" olduğunu bile söyleyebiliriz (Gehry, Hadid, Foster, Koolhaas, Piano, Calatrava, Pei)

Gehry şu anda 78 yaşında ve "son projesinin İstanbul'da olmasını" istiyor. Bu çok önemli birşey.

http://en.wikipedia.org/wiki/Frank_Gehry

Umarım TRT elini çabuk tutar. Nasıl olsa Ortaköy'de ve Harbiye'de binaları var.sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet