Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 8
Süha
7 yıl önce - Çrş 03 Ağu 2011, 12:31

VOPAK VE AKSA’NIN GELECEĞİ BU GÜNDEM MADDESİNE BAĞLI
Alıntı:


İl Genel Meclisi’nde bu ay gündeme alınan iki kritik madde, Yalova’da kimyasal hammaddeler depolamak isteyen Royal VOPAK ile, 40 yıldır Taşköprü’de kimyasal hammaddelerle üretim yapan AKSA fabrikasının Yalova’daki geleceğine etki edecek.

2007’de Yalova 1/25 Binlik Çevre Düzeni Planı’nın tamamlanmasının ardından, planda belirtilen sanayi alanlarının Sanayi Bakanlığı tarafından mahkeme yoluyla 2009’da iptal ettirilmesiyle başlayan süreç, bu hafta sonunda meclis tarafından çözülebilir. Çünkü gündeme alınan son madde, sanayi alanlarının yeniden 1/25 Binlik Çevre Düzeni Planı’na işlenmesi talebini içeriyor.

Bahar Doğan’ın Sağlık Koruma Bandı önergesi de görüşülecek

Cuma günü görüşülmesi beklenen bu maddeden önce ise CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Bahar Doğan’ın, yine sanayi alanlarıyla bağlantılı olarak verdiği, “Sağlık Koruma Bandı” önergesi görüşülecek. Doğan, önergesinde, uzun yıllardır yasal zeminde çözüme kavuşturulamayan Taşköprü bölgesindeki 1.sınıf GSM ruhsatlı, yani sağlığa zararlı etkileri olabilecek sanayi tesisleri için mecbur tutulan, tesisler çevresinde bir koruma bandı ayrılmasına dair plan notu oluşturulmasını ve bu plan notunun, 1/25 Binlik Plan’ın uygulama hükümlerine işlenmesini talep ediyor.

Çevreciler sanayi alanlarının iptalini destekliyor

Yalova Çevre Platformu üyeleri ise, önceki gün yaptıkları açıklama ile, İl Genel Meclisi’nde sanayi alanlarının Yalova Çevre Düzeni Planı’na işlenmemesi gerektiğini savunuyor. YAÇEP Sözcüsü Bayrı, “Yalova’da bugün yaşananlar acil önlemler almayı gerektiriyor. Bu duruma sadece tanıklık edemeyiz, fay üzerinde 12 yıl önce yaşanan kimyasal sızıntı yok sayılarak aynı yerde yeni ağır sanayi yatırımlarına izin verilemez. Laledere Deltası, mahkeme kararına uyularak sanayi alanı olmaktan çıkarılmalı, yerel meclisimiz bu kararı alarak Yalova’yı hem termik santrallerden hem de kimyasal kenti olmaktan kurtarmalıdır” demişti. Bayrı, aynı delta üzerinde komşu iki kimya sektörü şirketinden birine ayrıcalık tanınırken, diğerine hayır denilmesinin Yalova için ağır bir bedeli olabileceğini belirterek, “Bilimsel gerçekler objektif olarak değerlendirilerek, Yalova halkının geleceği için gerekli olan karar verilmeli, KAF’ın yanı başındaki bölge ağır sanayiden arındırılmalıdır” demişti.

Kaynak: http://yalovagazetesi.com/Haberler/HaberDetay.asp ...erID=13516Süha
7 yıl önce - Cum 05 Ağu 2011, 19:19

Şu an doğalgazla çalışıyomuş, kömürler daha gelmemiş. Orada çalışan arkadaşımdan öğrendim.

Misafir 9e6

1 yıl önce - Prş 06 Nis 2017, 09:12

Evet Yalova' da yaşayan arkadaşlar, santral uzun zamandır çalışıyor etkileri neler oldu? Baca gazı, SO2, NOx, Toz, CO2? Uçucu kül ve yatak külü ne yapılıyor? Kömür depolama ve taşıma sisteminin kirletici etkisi oldu mu? Soğutma amaçlı denizden alınan suyun tekrar denize deşarj edilmesinde sıcaklık limitlerine uyuluyor mu?

Birde işin siyaset ayağı var tabi, davalar ne oldu? Bu iş yapılırken bölgede yetkili olan siyasetçiler şimdi ne yapıyor?sayfa 8
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET