Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Giresun - Şebinkarahisar
« önceki   123 ... 121314

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 14
wedatben28

1 yıl önce - Cum 02 Arl 2016, 09:46

Alıntı:

(+)

(+)

talha58
10 ay önce - Pts 06 Şub 2017, 20:33

Bu son fotoğraflar tam olarak Şebinkarahisar'ın neresinde acaba?

talha58
8 ay önce - Sal 04 Nis 2017, 21:03

Hayat çok ilginç gerçekten. Üstteki mesajı 6 Şubat'ta yazmıştım. Nasip oldu tam ertesi gün 7 Şubat'ta bu tünelden geçtim. Ben Giresun'a geçerken hep Kümbet üzerinden gidiyordum. Bu sefer Şubat ayına denk geldiği için Dereli üzerinden geçince 6 Şubat 2017'de sorduğum sorunun cevabını ertesi gün 7 Şubat'ta almış oldum. Peki niye 2 ay sonra yazıyorum. Hem biraz tembellik oldu, hem de mesajımın üstüne cevap gelir diye düşündüm.

Tünelin hikayesine de değinmek gerekir galiba. Öncelikle belirtmeliyimki bu tünelin adı Halil Rıfat Paşa Tüneli. Yani meşhur Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa. Sivaslılar Halil Rıfat Paşa'nın "Gidemediğin Yer Senin Değildir" sözünü çok iyi bilirler. Bir dönem Sivas'ta şehir içinde bu sözün yazılı olduğunu çok görürdüm ama artık göremiyorum. Her neyse bazı kaynaklarda "Giresun bizim kazamız muhkem bir yol vurula." diyerek bu tüneli inşa ettirdiği yazılmış. Hatta "Gidemediğin yer senin değildir" sözünü Halil Rıfat Paşa'nın Giresun-Dereli-Şebinkarahisar bağlantısını kuran yol için söylediği rivayet ediliyormuş. Bu konuda kaynak ; " ikivesekiz.b logspot.com.tr/2013/11/dereli-halil-rfat-pasa-tuneli.html "

Ha bu arada şu anda bu köprü Şebinkarahisar'a mı yoksa Dereli'ye mi bağlı bilmiyorum ama yukarıda bu başlığa eklendiği için ben de ekledim. Tabi yapıldığı dönemde Sivas Valiliği görev alanına girmekteydi. Sivas'ın Giresun bağlantısını çok önemsiyorum. Eğribel, Geminbeli, Pınarlar ve diğer tünel çalışmaları Sivas ile Giresun'u birbirine daha çok yaklaştıracaktır. Özellikle Şebinkarahisar'ın Sivas ile bütün yönleriyle iyi bir etkileşim halinde olduğunu da eklemek isterim. Kültürel olarak da Sivas ile benzerlikler göstermektedir.

7 ŞUBAT 2017 tarihli fotoğrafım:

(+)

sayfa 14
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 121314
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler