Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bayburt - Baksı Müzesi
12   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Caner Cangül

11 yıl önce - Çrş 12 Eyl 2007, 02:13
Bayburt - Baksı Müzesi


Bayburt'a 45 km. uzaklıkta bulunan Bayraktar Köyü'nde bir müze olduğunu duyunca oldukça şaşırdım. Aklıma gelen "canım ne olacak, köyün yöresel eserlerinin sergilendiği bir mekandır" düşüncesi ile Bayburt'tan yola koyulduk. Amacımız hem doğayı görmek hem de sadece "orada bir müze varmış, biz de görelim bu müzeyi" şeklinde idi.

Köye yaklaşırken yol üzerinde gördüğümüz inşaatın "ne garip bir bina yapıyorlar, kocaman" düşüncesi ile buranın müze olacağını aklımıza bile getirmeyerek köyün içine gitmeye karar verdik. Çünkü müze orada eski bir köy evindedir diye düşünüyorduk. Yol üzerinde gördüğümüz bir amcaya burada bir müze varmış, onun için geldik diye sorar bakışı attığımızda amca bize o garip inşaatı gösterdi. Döndük oraya yöneldik. İnşaatı sürdüğü için işçiler çalışıyorlar. Başlarında duran kişiye müze için geldiğimizi, açık olup olmadığını sorduk. Ve sohbet başladı. Kendisi aynı zamanda köyün muhtarı olan Nabi bey önemli bir zamanını müze için harcıyor ve orada bulunduğumuz süre zarfında bize müzeyi, inşaatın tüm kısımlarını gezdirdi ve sıkılmadan anlattı. Bu ilgi bizi ziyadesiyle memnun etti.

Müze projesinin sahibi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Dekanı Prof. Hüsamettin Koçan imiş. Doğrusu resim sanatı ile ilgim olmadığından ne ismini biliyordum ne de böyle bir müze ile ilgili çıkan haberleri okumamıştım ya da okumuş isem de aklımda kalmamış. Hüsamettin bey, Bayraktar Köyü'nde doğmuş. Köyün eski adı Baksı ve Baksı Kırgız dilinde "şaman"  manasına geliyor. Geçtiğimiz senelerde şu an müze olan küçük binada ve atölyelerde bulunan eserleri de içine alan Şaman Güncesi isimli bir eser de yayımlanmış; sağolsun muhtar Nabi bey bana da bir tane hediye etti.

Binanın misafirhanesi var, atölyeleri var, sergileme alanları var. Ana binanın inşaatı devam ediyor ve burada ayrıca büyük bir konferans salonu da yapılıyor. Hakikaten müzeden ibaret değil tam bir sanat merkezi hüviyetinde. Düşünün Bayburt'a ulaşmak bile biz İstanbul'dakiler için çok zor olurken, köyünün birinde böyle bir merkezin düşüncesi, bunun hayat geçmesi hayal bile edilemez. Bir taraftan Karadeniz dağlar ve ovaya bakan bir manzarası, hemen altından geçen Çoruh nehrinin muhteşem kavisli görüntüsü ve bir taraftan köyün birinde sanat merkezi. Tam adı ile  "Baksı Halk Sanatları Araştırma Uygulama Merkezi"

İnşaatın seneye Temmuz ayı gibi bitirilmesi planlanmış. Umarım ki herşey yolunda gider.

Ola ki yolunuz düşerse muhakkak uğrayınız. Maddi olamasa bile manevi bir destek muhakkak iyi geliyor bu insanlara.

Müze ile ilgili bir gezi yazısı: http://www.sutlas.com/baksi.htm

Köye yaklaşırken müzenin uzaktan görünüşü. İnşaat halen devam ediyor bir taraftan.

 

(+)


Müzeden Karadeniz dağları ve Çoruh nehri manzarası.

 

(+)


Müze için yapılmış olan misafirhane binası. İçerisi çok iyi tasarlanmış ve dekore edilmiş.

 

(+)


Müze ana binasının köy tarafından görüntüsü.
 

(+)


Şu anda kısmi olarak küçük binada sergilenen eserler ve iç mekandan birkaç görüntü: 

(+) 

(+) 

(+)
hüseyin79
5 yıl önce - Çrş 04 Arl 2013, 12:10

Baksı Müzesi'ne Avrupa'dan ödül
Avrupa Konseyi'nin 2014 yılı Müze Ödülü'ne bu yıl Bayburt'taki Baksı Müzesi layık görüldü.

http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/baksi-muzesine-avr ...-odul.html


oguzbuyuka
5 yıl önce - Pzr 08 Arl 2013, 18:50

Turkiye'nin belki en kucuk ili Bayburt'ta merkeze 45 km uzaklikta bir koye kurulmus bir "Modern Sanat Muzesi". Bolgenin yoresel el sanatlari ile modern sanati, resmi, heykeli bir araya getiren, modern yapili bir muze. Bir surpriz. Odulu hayirli olsun. Insallah bir gun gitmek de nasip olur.Misafir 1d3

1 yıl önce - Prş 30 Mar 2017, 13:37

Fransadan mimari konuda ozel odul almis bu muzemiz.

erdall erdall
5 ay önce - Prş 28 Hzr 2018, 21:35

Bayburt Baksı müzesi(+)
(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler