Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 534

Cumhurbaşkanlığı sistemini destekliyor musunuz?
EVET 49.8%  49.8%  [332]
HAYIR 50.2%  50.2%  [335]
Toplam Oy : 667

benersoy
8 ay önce - Sal 21 Mar 2017, 06:08

Alıntı:
Sefa K:
En çok vekil başkanın partisinden olacak. Kendi vekili başkanını yargılayacak yani. Buna kerizler inanır.

Çok bilmiş HAYIRcı!
PEKİ GENSORU FARKLIMI!
Gensoruda'da Kendi vekili çoğunlukta!
Algı oluşturmak'mı, yoksa
Farklı olduğuna inandığın içinmi bunu yazdın, ozaman enböyük keriz sen oluyorsun!

Ömer_KSK
8 ay önce - Sal 21 Mar 2017, 06:56

Alıntı:
Yeni sistem de eğer aday olursa Erdoğan ve Ak parti ayrı oylanacak tahminim Erdoğan partisine en az %10 fark atar
Erdoğan %51
Ak parti %41 şeklinde olacaktır
Türkiyede %10 luk bir kesim başka partili olmasına rağmen sırf hükümet kkrizi çıkmasın diye oyunu Ak partiye veriyor
Bu insanlar şimdi rahat rahat gönlündeki partiye oylarını verebilecek

Evet, yeni sistemde cumhurbaşkanı ve milletvekilleri aynı günde ayrı ayrı sandıklarda oylanacak. Yerel seçimlerde belediye başkanı için ayrı, belediye meclis üyeleri için ayrı sandık kurulması gibi olacak.

Ancak buna rağmen seçmenlerin istedikleri partiye gönül rahatlığıyla oy vermeleri %10 barajlı D'Hondt seçim sisteminden dolayı mümkün değil. Anayasa değişikliği halk oyundan geçtikten sonra yapılması gereken ilk iş seçim kanununun değiştirilerek bu darbe saçması seçim sistemine son verilmesi olacaktır. Hükümet 2013 yılında açıkladığı demokratikleşme paketinde daraltılmış bölge ya da dar bölge seçim sistemlerinden birinin uygulanmasını önermişti. Ancak bence ikisi de bize uygun değil. Çünkü 2014 yılından itibaren yapılan seçimlerde (yerel seçimler hariç) ve referandumlarda artık yurtdışı seçmenlerin oyları da sayılmaya başlandı ve bu durum yurtdışı milletvekilliği seçim bölgesi ihtiyacını doğurdu. Yurtdışı milletvekilliği, hayata geçtiğinde tek ve geniş bir seçim bölgesi olarak düşünülürse daraltılmış bölge ve dar bölge sistemlerinin ikisiyle de çelişecektir. Ayrıca özellikle dar bölge sisteminde bulunan "kazanan hepsini alır" mantığından dolayı bu iki seçim sistemi, temsilde adalet ilkesiyle de ters düşecektir.

Bence getirilmesi gereken ve bize en uygun olan milletvekili seçim sistemi 1965 genel seçimlerinde uygulanmış olan milli bakiye sistemidir. Temsilde adalet ilkesine son derece uyumlu olduğu görülmüştü zamanında. Ancak parlamenter sistem içerisinde tek parti hükümeti kurulması olasılığını düşürdüğü gerekçesiyle kaldırılmıştı. Yerine getirilen barajsız D'Hondt seçim sistemi daha fenaydı tabii, orası ayrı. Bu yüzden halk yıllarca koalisyonlardan çok çekti. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte artık koalisyon olasılığı sıfıra düşeceği için şimdi milli bakiye seçim sistemini geri getirmenin tam zamanıdır diye düşünüyorum. İşte o zaman herkes temsilde adalet ya da yönetimde istikrar kaygısı olmadan istediği partiye gönül rahatlığıyla oy verebilir hale gelecektir.

Mustafabey 01
8 ay önce - Sal 21 Mar 2017, 10:18

Anayasa degisiyor bazi seylerin de degismesi lazim.Bu seçim zamani yollara asilan afisler,duvarlara yapistirilan resimlere bir son verilmesi lazim görüntü kirliligi yapiyor ve temizlenmiyor hala bazi cadde sokaklarda milletvekili adaylarinin,muhtar adaylarinin resimleri duruyor.Bizim verdigimiz vergilerle partilere yapilan yardimada son verilse iyi olur.
Partiler kampanyalarini kendileri karsilasin.
Afis yapistiracaklarina çiksinlar yerel Tv ve Radyolarda kendi reklamlarini yapsinlar daha iyi olur,hem israf olmaz,hemde çevremiz temiz kalir birde yüksek sesle müzik yayinlarina son verseler daha iyi olur insallah Refarandum sonrasi bunlar içinde bir çalisma yaparlar.

Rüştü BAKMAZ
8 ay önce - Sal 21 Mar 2017, 12:10

Alıntı:
Allah rizasi icin diyorum, su su ve su maddelerden dolayi evet diyorum desin biri surda ya

Bu ne özgüven öyle!

Şu başlığı gerçekten okumak ve anlamak için on dk ayırıp okuyun bakalım. Yüzlerce izahatı bulabilirsiniz.

Oysa, ters kanattan "dikta" ve "tek adam" iftiraları ile kasıtlı yalan ve saptırmalar haricinde bir tanecik muhalif argüman bulamayacaksınız...

**

Muhalifler "REJİM DEĞİŞTİRİLİYOR" diyorlar ya.

Aslında doğru bir nokta var burada.

Şerefsiz natocu alçakların darbeleri ile bunların içimizdeki işbirlikçilerinin milletin devlete müdahil olmasına engel olacak şekilde kotardığı, "VESAYET REJİMİ" değiştiriliyor.

Mevcut vesayet sistematiğinin asıl sahipleri olan Avrupa kodamanları bu yüzden yırtınıyor.

Bunların terörist uşakları bunun için yırtınıyor,

Bunların içimizdeki işbirlikçileri bunun için yırtınıyor...

Bunları idrak edemeyen, aslında işbirlikçi falan olmayan yarıaydın ve zırcahil bir kesim ise; tüm bu melun çetesinin yaklaşık 150 yıllık hain operasyonlarına da şahit olmasına rağmen hala uyanamıyor, hala ayıkamıyor, hala bu melunların her türlü yalanına inanabiliyor...

Almanya'yı, Hollanda'yı anlıyoruz. Mert olmasalar da "akıllı" düşmanlar... Atalarımız ne demiş; "akılsız dostum olacağına akıllı düşmanım olsun"... Bizdeki de o hesap. Bu sitede "hayır" diye kastıranların çoğu aslında bizden insanlar ama bir türlü idrak ettiremiyoruz...

Daha 2007 senesinde, Cumhurbaşkanı seçemesin diye TBMM'ni sabote edip çalışamaz hale getiren içerideki emperyalist işbirlikçilerinin "biz parlamenter sisten seviyoruz" yalanına gözükapalı inanabiliyorlar.. Yahu, Parlamentoyu kilitlediler, bloke ettiler ne sevgisi...

Aynı adamların darbe girişimişiminde bulunmayan TSK için "TSK kağıttan kaplanmış" dediğini bile hatırlamıyorlar.

Aynı adamların alçak "ikna odaları" kepazeliğini hatırlatsak bile anlayamıyorlar.

Aynı adamların, "evet diyenler haindir" diye açık açık hedef gösteren, hadsiz, bölücü, alçak iftiraları ortadayken "hayır diyenlere terörist diyollaa" diye başka bir yalanın sözcülüğünü yapıyorlar.

Aynı adamların tüm geçmişi millete dipçiklenmek, milletin değerleri ile uğraşmakla lekeliyken, bunların demokrat olduğunu düşünebiliyorlar...

Bu kısaca sayabildiğimiz onlarca, yüzlerce kirli geçmiş ortadayken ve bu alçaklıkların sadece biri bile bunları güvenilmez kılması gerekirken; bunca kepazeliklerine rağmen hala bu zihniyeti destekleyip, bu zihniyetin birbirinden adi yalanlarına hala inanabiliyorlar...

Akılsız dosta ihtiyacımız yok. Buyursunlar, gerine gerine "hayır" oylarını versinler... Bu başlıkta bu tiplerden sadece ve sadece bir tek şey istedik: YALAN SÖYLEMEYİN dedik. Bu kadar...

Yoksa zaten öyle veballi tiplerin veballi oyları ile milletin vesayet rejiminden kurtuluş törenini kirletmelerini istemeyiz. Her oy layık olduğu yerde bulunsun....

lirik
8 ay önce - Sal 21 Mar 2017, 12:16

Alıntı:
Bir de şu sokaklarda düğün arabası gibi dolaşan parti araçlarına el atsalar çok hoş olur. Millete eziyetten başka ne marifeti varsa artık, bırakmadık gitti...

Katılıyorum...Gürültü kirliliğinden başka bir şey değil..O parti araçları kimsenin oyunu etkilemez..eskiden seçim otobüsü oturduğum şehirden bir kere geçerdi içinde de başbakan halkı selamlardı..

Mustafabey 01
8 ay önce - Sal 21 Mar 2017, 12:25

Bu kadar mesaj yaziliyor Evet faydalarini ve gerekçelerini anlatmak için ama hala anlamayanlar da varsa yapacak fazla bir sey yoktur.Son çare olarak Anayasa prafösörü
Burhan Kuzu dan Randevu alip görüsmenizde fayda vardir ya o sizi ikna eder,yada siz onu ikna edersiniz bazi istemediginiz maddelerde degisiklik yapabilir.
Not:Rüstü bey izninizle bir düzeltme yapmak istiyorum Ata sözü ile ilgili.
"Çakal gibi dost un olacagina , Aslan gibi düsmaniniz olsun."

ÖzgürZB

8 ay önce - Sal 21 Mar 2017, 12:29

Bu kadar yazılan evet gerekçelerinden sonra hala daha ben hala birşey göremedim diyen varsa ki var ya bakar körlük sorunu yaşıyordur, yada okuduğunu anlama kabiliyeti yoktur...

mahmut11
8 ay önce - Sal 21 Mar 2017, 12:32

Yada ordu göreve diye anıran kamalistlerdendir

Fatih C1
8 ay önce - Sal 21 Mar 2017, 12:39

Alıntı:
Allah rizasi icin diyorum, su su ve su maddelerden dolayi evet diyorum desin biri surda ya

Bakar kör olursan göremezsin. Sizin gerekçeleriniz nedir? Ülkeyi tek adam yönetecek meclis kalkacak padişahlık gelecek babadan oğula geçecek 3 milyon Suriyeli vatandaş olacak.

Bu saçmalıklara defalarca cevap verildi ama birileri hala maddeler üzerinde tartışmıyorlar diye çakallık peşinde.

ercü75
8 ay önce - Sal 21 Mar 2017, 14:02

Alıntı:
Irkçı türkmenler türk düşmanı işte
Arapla türk osmanlıdan beri bir ayrılmaz
Halepli yiğitler çanakkalede can verirken türkmenler nerdeydi celaliler gibi isyanda

Alıntı:
Kudurun ulan başkanlık geliyor

Ya bu uluhakanla rumuzu ile yazan troll ün mesajlarına bir bakarmısınız.Ne demek ''kudurun ve ırkçı'' türkmenler sanki adam Kürdistan bloğuna mesaj yazıyor.

sayfa 534
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET