Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 532

Cumhurbaşkanlığı sistemini destekliyor musunuz?
EVET 49.8%  49.8%  [332]
HAYIR 50.2%  50.2%  [335]
Toplam Oy : 667

mehmet GZL
7 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 19:23

Alıntı:
Terorist hayir demiyor bunu anlayin bu oy kazanmak icin yapilan bir propogandadir maddeler anlatillmadigi icin böyle.söylenerek oy kazanmak isteniyor hayircilara terorist demek yerine düzgun bir sekilde maddelerin getirecekleri anlatilsa belki hayircilardan da ikna olan olur ama hayircilara terorist diyerek oy toplamak daha kolaylarina geliyor

Bunun gibi onlarca var Beyin BEdava...HAYIR oyu vererek TERÖRİST sevindirmeyin

Figen
site denetçisi

7 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 19:30

Tek adam, diktatörlük lafları baydı. Hangi madde buna işaret bir paylaşılsa da bilgilensek..

Kaldı ki hiç merak etmeyin tek adam olsa ilk AKP seçmeni karşı çıkardı. Her zaman karşı çıktığı gibi. Tek partili sisteme ilk çok partili seçimde rahmetli Menderes ile dur dedi; askeri cunta, darbecilere rahmetli Özal ile dur dedi; anti demokratik ve insanın temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayan benim oyum çobanın oyuyla bir olur mu, makarnacı, cahil yaftalarına Sayın Erdoğan ve partisi ile dur dedi. Bu ülkenin güzel Anadolu insanı sırtında mermi taşıyarak özgürlüğü için can verdi. Ağızlarından demokrasi lafını düşürmeyenlerin yasakçı senelerini iyi biliriz...Kimse vatan sevgisini, demokrasiyi kendine mal etmesin.

OkanDikmen

7 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 19:33

Vayy beee.. Pekeli Maho ağa bile Atatürk'ten, milli bütünlükten bahseder olmuş.. Büyüksün Reis...

alim80
7 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 19:35

Alıntı:
Tek adam, diktatörlük lafları baydı. Hangi madde buna işaret bir paylaşılsa da bilgilensek..

Kaldı ki hiç merak etmeyin tek adam olsa ilk AKP partisi seçmeni karşı çıkardı. Her zaman karşı çıktığı gibi. Tek partili sisteme ilk çok partili seçimde rahmetli Menderes ile dur dedi; askeri cunta, darbecilere rahmetli Özal ile dur dedi; anti demokratik ve insanın temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayan benim oyum çobanın oyuyla bir olur mu, makarnacı, cahil yaftalarına Sayın Erdoğan ve partisi ile dur dedi. Bu ülkenin güzel Anadolu insanı sırtında mermi taşıyarak özgürlüğü için can verdi. Ağızlarından demokrasi lafını düşürmeyenlerin yasakçı senelerini iyi biliriz...Kimse vatan sevgisini, demokrasiyi kendine mal etmesin

Figen hanım bunlar sayfalardır millet madde madde niçin evet verdiğini yazarken çıkıp allah aşkına biri bana hangi maddeden dolayı evet verdiğini madde madde yazsın yazan adamlar

KaanErdem
7 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 20:06

Niye tek adamlik veya diktatorluk deniyo bu yeni sistem icin, saymaya calisiyim ben kendimce

Tum yetkili kurumlar cumhurbaskaninin altinda toplanacak, tek elde hersey bu eskiden anayasayla dengeleniyodu simdi oda yok

Cumhurbaskaninin kararnameleri meclis tarafindan sorgulanamiyacak, denetlenemicek. Birak cbyi bakanlarda denetlenemicek, gensoru yok yeni sistemde.

Cumhurbaskani farz edelim ki yolsuzluga karisti ( pek ihtimal vermiyom ama) yeni sistemde cumhurbaskanini yargilamak icin 400 mv lazim 600 mv'den

Bu ustteki oldugu halde cumhurbaskanimiz meclisi fesh edip secime gidebilir, kendisi dahil

Cumhurbaskani milletin iradesi meclisten daha guclu yani 1 kisi 600 kisiden daha yetkili ve ustune ustluk sorumlulugu yok

Ben acikcasi diktatormus falanmis filanmisa girmiyom ben direk gecmisde ve gunumuzde defalarca kandirilan ve bedelini halka odeten RTE'ye bu yetkiler fazla diyorum. Cok istiyorsa siyaset yapmayi degissin binaliyle makami basbakan olsa keske.

mahmut11
7 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 20:12

Tandoğanda , Anıtkabirde Ordu Göreve diye anıran alçak ulusalcılar, kemalistler, akşenerciler, fetocular bu sistem demokratik değil dememeli. Hakları yok.

habibkadir
7 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 20:51

Alıntı:
Niye tek adamlik veya diktatorluk deniyo bu yeni sistem icin, saymaya calisiyim ben kendimce

Tum yetkili kurumlar cumhurbaskaninin altinda toplanacak, tek elde hersey bu eskiden anayasayla dengeleniyodu simdi oda yok

yetkili kurumlardan neyi kastediyorsunuz?...
bakanlıkları mı, mahkemelerimi ya da kamu tüzel kişiliği olan kurumlarımı bahsediyorsunuz?
bunların hiç birinde değişiklik yok...
kamu tüzel kişiliği olan kurumlarından atama yapılanlara önceden olduğu gibi yine yürütme tarafından atama yapılacak...
önceden başbakan atıyorsa şimdi ki ismi cumhurbaşkanı olacak...

anayasayla denge denilen şey bizde daha çok vesayetle halkın iradesine ipotek koyma oldu...
1961 anayasasıyla madem halk bizim zihniyetimizi seçmiyor biz halkın seçtiklerini nasıl engelleriz derdine düşüldü...
mesala başörtüsü sorunu için mecliste yapılan anayasa değişikliği anayasa mahkemesinden geri döndü...
daha sonra ise yönetmelikle serbest oldu...

Alıntı:
Cumhurbaskaninin kararnameleri meclis tarafindan sorgulanamiyacak, denetlenemicek. Birak cbyi bakanlarda denetlenemicek, gensoru yok yeni sistemde.

Cumhurbaskani farz edelim ki yolsuzluga karisti ( pek ihtimal vermiyom ama) yeni sistemde cumhurbaskanini yargilamak icin 400 mv lazim 600 mv'den

karanamelerin meclis tarafından sorgulanmayacak olması doğru değil...
karanameler meclis kararı olmadan yürürlüğü girmeyecek ve denetimi anayasa mahkemesi tarafından yapılacak...

hükumet meclis içinden kurulmayacak olduğu için gensoru gerekmiyor...

eğer yürütme kanunlara aykırı davranırsa meclis nitelikli çoğunluğu sağlayarak hükümeti yargılatabilir...
saçma sapan gerekçelerle hükümetinin ünün kesilmemesi için nitelikli çoğunluk aranıyor...
kamuoyunda ciddi rahatsızlık ortaya çıkaran bir suçlamaya ne meclis ne de yargı sessiz kalır...

Alıntı:
Bu ustteki oldugu halde cumhurbaskanimiz meclisi fesh edip secime gidebilir, kendisi dahil

daha iyi değil mi?
ilk önce halk hesap sorar sonra yargı önünde hesap verir...

Alıntı:
Cumhurbaskani milletin iradesi meclisten daha guclu yani 1 kisi 600 kisiden daha yetkili ve ustune ustluk sorumlulugu yok

cumhurbaşkanı yürütmenin başı olacak...
meclis ise yasama görevini yerine getirecek...
ikisi farklı şeyler, herkesin farklı sorumluluğu ve işi var...

cumhurbaşkanının mevcut sistemde sorumluluğu yok, vatana ihanet dışında yargılanamıyor, yargılanması için 3/4 (%75) çoğunluğu gerkirken yeni sistemde ise sorumluluğu getiriliyor, 2/3 (%66,6) çoğunlukla yargılanabiliyor...

Alıntı:
Ben acikcasi diktatormus falanmis filanmisa girmiyom ben direk gecmisde ve gunumuzde defalarca kandirilan ve bedelini halka odeten RTE'ye bu yetkiler fazla diyorum. Cok istiyorsa siyaset yapmayi degissin binaliyle makami basbakan olsa keske.

mevcut sisteme göre hangi olağanüstü yetkilerden bahsediyorsunuz?

yeni sistemde yasama ve yürütme birbirinden ayrılırken, cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık birleştiriliyor...
böylece kılıçdaroğlunun da dediği gibi çift başlılığın önüne geçilmiş olunuyor...

ne güzel diyor Sayın Binali Yıldırım.
cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi Erdoğan için değil her doğan için...

fatih54
7 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 21:15

Az önce habibkadir tarafından paylaşılan Mehmet Uçum ile yapılan programlardan ikincisini bir saat kadar izledim. Sistemi müthiş anlatmış. Mehmet Uçum un argümanları çok sağlam bence. İzlemenizi tavsiye ederim.

Bu başlık altında da çok değerli paylaşımlar yapıldı. Halen de devam ediyor. Daha bu saatten sonra çıkıp da "kimse neden evet dediğini veya hayır dememiz gerektiğini madeler üzerinden tartışmıyor v.s..." diyerek aymazlık yapmasın lütfen.

Muneccim
7 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 21:23

Alıntı:

Yalan! Anayasa oldugu yerde duruyor, basbakanlik kaldiriliyor sadece.

Alıntı:

Yalan! Meclis istedigi an bir kanunla kararnameyi gecersiz kilabiliyor.

Alıntı:

Yalan! eski sistemde cumhurbaskaninin yargilanabilmesi icin vekillerin %75inin onayi gerekiyordu ve sadece vatana ihanet sucundan yargilanabiliyordu. Yeni sistemdeyse vekillerin %66sinin yargilamaya onay vermesi yeterli olacak ve vatana ihanet disindaki herhangi bir suctan da yargilanabilecek.

Alıntı:

Yalan! hakkinda sorusturma acilmis cumhurbaskani secimleri yenileme yetkisini kullanamaz.

Alıntı:

Yalan! mevcut sistemde cezai sorumlulugu olmayan cumhurbaskanina cezai sorumluluk getiriliyor. Ayrica o 1 kisiye halkin en az %50den fazlasi oy verdigi icin dogal olarak meclisteki vekillerden daha ustun.

Bastan asagi yalanlarla sistemi anlatmaya calisirsaniz belki hayir cikabilir ama bilin ki yalan soylediginiz her yerde karsinizda bizi bulacaksiniz

ÖzgürZB

7 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 21:36

Kaan gibi troll hesaplara müsaade edilmemeli...

Bir insan bu kadar cahil, cühela olamayacağına göre, arkadaş kesinlikle troll!

Yazdıklarım neden siliniyor diye bir de soruyor...

Bu kadar saçma mesajlar yazdıktan sonra hala daha nasıl silinmiyor diye sorması lazımken, arkadaş tam tersi bir soruyu soruyor...

sayfa 532
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET