Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Misafir b9d

1 yıl önce - Pts 14 Mar 2016, 23:32

Köyün bütün tarihi dokusu son 30 yıl içerisinde anlamsız bir şekilde yok edildiğinden( köyün altındaki mağara çökertilmiştir, dolayhan yıkılmaya bırakılmış veya hızlandırılmıştır, çevresindeki tarihi doku hırslı kişilerce kendi menfaatleri doğrultusunda imha edilmiştir, su su yolu yatağı dolayhan üstü 1985 yıllarında asfaltlanma çalışması için dökülen mucur yükünü taşıyamamış ve çökmeler oluşmuştur, köyün her tarafında bulunan su yolları ve mahalle çeşmeleri üç beş kişi tarafından o günkü siyasi menfeat nedeniyle kaldırılmıştır, köyün hemen önünde bulunan çok az kişi tarafından bilinen ve tarih öncesinde ne amaçla kazıldığı bilinmeyen tahminimce kaya tuzu veya kaya gazı amaçlı veya bir maden nedeniyle kazılmış olabileceği veya su kanalı olabileceği değerlendirdiğim mağara atıl ve terk edilmiş vaziyettedir. Köy içerisinde bulunan çok sayıda tarihi yapı bir de camiye dönüştürülmüş eski kilise vardır.) Köy ve köylü hiç bir gayret göstermediği için bütün değerleri ile birlikte eskimeye ve yok olmaya doğru mevcut haliyle çevre yerleşim yerlerinden en geri bir şekilde 850 kişilik oturan nüfusu ile kendi halinde yaz aylarında terk edilmiş görüntüsünde hiç bir etkinliğin olmadığı bir birine yakın taş evleri ile yamaca kurulmuş bir köy yerleşim yeridir. Köyün yerleşimine baktığımızda benim bildiğim dağardın mezarlığı( yol kenarı), Orta mahalle mezarlığı, yukarı mahalle mezarlığı, ve son aşağı mahalle mezerlığı olmak üzere 4 adet mezar yeri mevcut olup anlatıldığı gibi köyün tarihi 200-250 yıllık değil daha öncesine ve eskiye dayanır. Selçuklulardan kalma bir han ve hanın yanında sürekli akan ve aktığı sürece ömrü olsun diye Okunan bir çeşmenin YANINDA KURULU YERLEŞİM YERİNİN KUTSANDIĞI BİR ALAN VE yukarıdan bakıldığında sivri tepe ile dağın bütün alanlarının parsellenmiş tarlalardan oluştuğu düşünüldüğünde ve köy içindeki manay tepeninde köy içindeki mağaradan çıkan mucurdan oluşturulmuş olacağı hemen anlaşılacak olup köy tarihi yeniden araştırılıp tescillenmelidir.Bende bulunan bilgiler bundan daha geniş olup kısa başlıklar olarak buraya yazdım. Köy yerleşkesi anlatıldığı gibi üç ailenin neslinden süre gelmemiştir. Ancak kısa tarihine bakıldığında bu üç ailenin bu köyde yaşayanlara yaptıkları da değerlendirildiğinde 1930-1970 yıllarında göçler çok sık yaşanmışdır.

Misafir 65a

1 yıl önce - Prş 24 Mar 2016, 15:16

Taniyorum cok iyi biri

Misafir 40e

1 yıl önce - Çrş 13 Tem 2016, 04:33

Çok değişik bir köy ama güzel

Misafir 46e

9 ay önce - Çrş 15 Mar 2017, 14:56

Misafir rumuzla yazan arkadaşım. Paylaştığın bilgiler son derece tutarsız. Benim elimdeki bilgiler bu yönde diye bir not düşmüşsün. Ancak, alakasız şeyler yazmışsın. Eğer bahsettiğin bu köyü etraflıca incelersen Hitit'lerden bir takım işaretler bulabilirsin. Benim elimde de birtakım dökümanlar var. Bu bu köylüyüm ve yıllarca köy içindeki mağraları araştırdım, köyün yerleşim yerlerinin dışındaki yerleri araştırdım. Kayalara oyulmuş birtakım Hititlere ait figürler var bu da 200-250 yıl öncesini değil daha öncesinde burada bir yaşamın varlığını ortaya koyuyor. Kaldı ki mağraların içinde gamalı haç bulunan kiliseler var gamalı haç'ı da Romalıların kullandığını herkes bilir. Her neyse misafir vatandaş yanlış bilgi kirliliği yapmamalısın.

Misafir 960

9 ay önce - Pzr 19 Mar 2017, 22:24

İki ayrı yoruma dayalı bilgiler uzun süredir gözlemlediğim mağara ve yapısı ile ben çocukken köyün su deposu üstüne gelen helikopter ve yabancı kişilerin götürdükleri ile köy içindeki tarzda kuyu inişindeki 14 adet küp çukuru bu köyün basit bir yerleşim yeri olmadığını uydudan bakıldığında sivri dahil kendi dağında parsellenmiş yerlerin halen belli olması bilinen dört ayrı mezar yeri ile sır dolu bir yerleşim yeri. Bence şu buradam göç ettiği bilinen yunanlılarla irtibat kuran hocamızın köy ile ilgi ne bildikleri sorulmalı özellikle köy önündeki çok az kişinin bildiği mağaranın işlevi öğrenilmeli.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler