Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ABDURRAHİM37
4 yıl önce - Sal 04 Mar 2014, 15:36
Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi


Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, Anadolu’da açılan ilk lisedir ve bunda Abdurrahman Paşa gibi, Osmanlı Devleti'nde sadrazamlık yapmış bir kişinin Kastamonu’ya vali olarak atanmasının da payı vardır.
1883 yılında Kastamonu Valiliği'ne tayin edilen Abdurrahman Paşa, devletin içine düştüğü durumdan kurtulmasının ancak eğitim alanında yapılacak reformlarla mümkün olabileceğini görmüştür. Valiliğinin ikinci senesinde, 1884 yılında şehir merkezinde Darülmuallimin ve Askeri Rüştiye gibi okulların açılması sağlanmıştır. Bununla da yetinmemiş; İstanbul dışında özellikle Anadolu’da idadi statüsünde henüz bir mektep yok iken Kastamonu’da idadi adıyla bir okul açılmasına karar vermiştir. İlkin binanın resimlerini çizdirmiş veya bugünkü adıyla projesini yaptırmış ve Maarif Nezareti’nden müsaade istemiştir. Gerekli izin alınmış ve Anadolu’da ilk idadinin açılması çalışmalarına 30 Mart 1885 günü başlanmıştır. 2 Mayıs 1885 günü resmi bir törenle temel atılmıştır.
Diğer yandan Rüştiye mekteplerinden mezun öğrencileri mağdur etmemek için inşaatın bitmesi beklenmemiş ve Askeri Rüştiye’nin bir koğuşunda hemen eğitim – öğretime başlanmıştır Şehirde var olan rüştiyelere ilave olarak ilk iki yıl içinde üç önemli okul daha açılmıştır.
Kastamonu Lisesi kuruluşundan günümüze kadar on bine yakın mezun vermiştir Okul, Milli Mücadele başladığında Mustafa Kemal Paşa’nın yanında yer almıştır.
Türkiye'de ilk resmi lise ve Anadolu'da açılan ilk lisedir.


http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/37/01/9 ...4a5de3a737


Anadolu’da kurulan ilk lise, Türkiye’nin de ilk devlet lisesi olma unvanını elinde bulunduran Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, 129’inci yılını kutluyor.

1885 devlet-vatandaş işbirliği ile dönemin Kastamonu Valisi Abdurrahmanpaşa tarafından yaptırılarak hizmete açılan bugüne kadar çok sayıda bürokrat, siyasetçi, bakan, öğretmen ve sporcu yetiştiren Abdurrahman Paşa Lisesi’nin 129’inci kuruluş yıldönümünde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Kutlamalar kapsamında ilk olarak Türkiye’nin dört bir yanından okulun kuruluş yıldönümü kutlamak üzere Kastamonu’ya gelen yüzlerce mezun öğrenci okul bandosu eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Kortej yürüyüşüne vatandaşlarda alkışlarıyla destek verdi. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Okul mezunlarının hep birlikte okulun marşını seslendirdiği törende renkli görüntüler ortaya çıktı.

Abdurrahmanpaşa Lisesi, aynı zamanda Hababam Sınıfı’nın yazıldığı okul olarak biliniyor. Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz’ın 3 yıl eğitim gördüğü ve ünlü edebiyat eserenin büyük bir bölümünün yazıldığı okul olarak gösteriliyor.(+)

(+)
alp37
1 yıl önce - Pzr 05 Şub 2017, 00:44


(+)


alp37
1 yıl önce - Cmt 18 Mar 2017, 11:46
Çanakkale Savaşı ve Abdurrahman Paşa Lisesi


“HOCAM BİZİ YOK YAZMAYIN, VATAN İÇİN ÇANAKKALEYE GİDİYORUZ"
Abdurrahman Paşa Lisesi’nin öğretmenleri o gün yoklama için sınıfa girdiklerinde kara tahta ta şöyle bir yazı ile karşılaştılar; “Hocam ne olur bizi yok yazmayın; Biz Vatan için Çanakkale’ye gidiyoruz… Hakkınızı helal edin…”
Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin öğrencileri 1916, 1917 yıllarında cepheye giden öğrenciler nedeniyle hiç mezun veremedi.Misafir 1be

1 yıl önce - Cmt 18 Mar 2017, 11:59

Boyle daha ne bilinmesi gereken bilgiler varda hep gormezden geliniyor. Mekanlari cennet olsun. Hepsinden allah razi olsun.

Misafir 1ff

8 ay önce - Cmt 24 Mar 2018, 22:56

hayatın ilkbaharında yapraklarını dökenlere selam olsun. soranlara zamansız bir rüzgar esti dersiniz. kurumadan gazellerim döküldü yerlere. bir rüyaydı yaşanmadan bitti dersiniz.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler