Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

10 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 13:49
Su sorununa çözüm : Havadan su yapan alet


Fiyatına rağmen kapış kapış satılıyormuş,
çıkan su içme suyu kalitesinde!


Alıntı:
Havadan su üretip içebilirsiniz


ABD'de üretilen, havadaki su buharını işleyerek içme suyuna çeviren cihazın Türkiye'de de satışına başlandı. Cihaz bir buzdolabı kadar elektrik harcayarak günde 32 litreye kadar su üretebiliyor. Sistem şehir şebeke suyuna bağlanarak günlük 180 litreye kadar suyu da arıtabiliyor.
ABD'de kökenli HENDRX Şirketinin Türkiye Distribütörü Sanova Teknoloji firmasının Dış İlişkiler Müdürü Mustafa İrdiren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cihazın ABD'de üretildiğini belirterek, Türkiye'deki satışına ise bir ay önce başladıklarını bildirdi. Cihazın yüzde 35 nemin üzerinde performansla çalıştığını anlatan İrdiren, “Türkiye'nin nem dağılımına bakıldığında özellikle kıyı şeritleri, Marmara, Kıyı Ege, Akdeniz, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinin özellikleri nedeniyle cihaz çok yüksek performansla çalışıyor. Doğa ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise zaman zaman performans düşüklüğü yaşanabiliyor” dedi. Cihazın bir buzdolabı kadar elektrik enerjisi harcadığını söyleyen İrdiren, filtre ve bakımının da 6 ay ile 2 yıl arasında değişen maliyetleri bulunduğunu ifade etti.

Cihazın şehir şebeke suyuna bağlanabilme özelliğini de anlatan İrdiren, günlük 180 litre suyu arıtabildiğini, diğer yandan da havayı temizleme, sıcak ve soğuk su fonksiyonlarının bulunduğunu dile getirdi. Cihazın fiyatının 2 bin 600 YTL olduğunu belirten İrdiren, Türkiye'de 50'ye yakın bayilikte satış yapıldığını aktardı.http://www.yenisafak.com.tr/aktuel/?c=5&i=585 ...bilirsiniz


Emir ERTEN

10 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 13:57

Geçen haberlerde izledim.Çok güzel bir aletti.Havadan resmen su üretiyor Çok güzel bir gelişme.
Önümüzdeki yıllarda çoğu evde göreceğiz bu aleti.
Bakın göreceksiniz çok hızlı yayılacak.Çok değil 2015 yılında bir televizyon bir yatak gibi evin vazgeçilmez eşyalarından biri olacak.Yani öyle görünüyor.


m.gökhan bölek
10 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 14:07

az önce haberlerde İstanbuldaki su sorununun önemli kaynağı buharlaşma olduğu söylendi.inandırıcı geldi.havada cok yoğun nem var.benim anlamadığım bu buharlaşan su direk kutuplara mı gidiyor?ürkütücü bir sona doğru gidiyoruz.bu gidişle su makinası gelecekte 10000 20000 dolarlara yükselir..sonumuz hayrolsun valla.
sulu günler dilerim herkese..vahitsan

10 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 14:08

Pek anlamadığım konular olmasına rağmen bir ucundan bende konuya girmek istedim. Anladığım kadarıyla bu alet  nem veya oksijen ve hidrojen  alarak suya dönüştürüyor, peki acaba fazla kullanıldığında bu değerleride tüketip zor durumda kalmazmıyız?

Aylin Çelik

10 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 14:33

Vahit Bey demiş ki:

Alıntı:
Anladığım kadarıyla bu alet  nem veya oksijen ve hidrojen  alarak suya dönüştürüyor, peki acaba fazla kullanıldığında bu değerleride tüketip zor durumda kalmazmıyız?


Su doğada belirli bir hidrolojik döngü içerisinde yeryüzüne düşüp tekrar buradan atmosfere karışır. Son yıllarda ozon tabakasında oluşan delik vs nedeni ile bu hidrolojik döngü içerisinde yeryüzüne düşen yağış ile bunun atmosfere geri dönen kısmı birbirine eşit olmamaktadır. Bu alet ile atmosferin yeryüzüne yakın kısmındaki su buharı suya dönüştürülmektedir.

Buna benzer bir uygulama da, özel uçaklarla havadaki su buharının yoğunluğunu arttırıcı kimyasalların püskürtülmesi yolu ile yağış oluşturulmasıdır. Ancak yoğunluğu arttırdığınız atmosfer şeridi rüzgar vs yolu ile başka bir araziye gidebilir ki çoğunlukla böyle olur, sizin arazinize yağış düşmesi için sarfettiğiniz çaba size geri dönmeyebilir.

M.Gökhan Bölek demiş ki:

Alıntı:
az önce haberlerde İstanbuldaki su sorununun önemli kaynağı buharlaşma olduğu söylendi.


Vahit Bey'in sorusuna gelince; bu alet ile suya dönüştürülen hava kütlesi zaten bir yerlerde yoğunlaşıp yağmur olacaktı. Gökhan Bey'in de belirttiği gibi atmosferle temas halindeki sular sürekli olarak buharlaşır. Son yıllarda hava sıcaklığındaki artışı da düşünürsek buharlaşmanın ne derece olduğunu tahmin edebilirsiniz. Yani bu alet ile o buharlaşan suları yakalayabilirsiniz. Bir de deniz yüzeyinden oluşan buharlaşma sırasında suyun tuzdan arındığını düşünürsek yeryüzünde bulunan tatlı su kaynaklarına yenilerini eklemiş oluyoruz (günde 32 litre de olsa)


vahitsan

10 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 14:52

Alıntı:
Yani bu alet ile o buharlaşan suları yakalayabilirsiniz. Bir de deniz yüzeyinden oluşan buharlaşma sırasında suyun tuzdan arındığını düşünürsek yeryüzünde bulunan tatlı su kaynaklarına yenilerini eklemiş oluyoruz (günde 32 litre de olsa)


  Yani bilinçsiz olarak katletiğimiz doğaya nihayet bilinçli olarak bir katkı yapacağız diyebilirmiyiz . Eğer öyle ise mükemmel bir şey olur. Ama böyle bir imkan doğdu diye genede gevşeyerek sularımızı ziyan etmemek lazım, çünki hepimiz biliyoruz ki dünyadaki sular bütün canlılarındır.Deha S.
10 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 20:58

Su sorunu çeken ülkemiz için iyi haber. Gönül isterdi ki Türkiye'nin %70'i orman olsaydı da su sorunu çekmeseydik ama bunlar da olacakmış. Buna sevinmek de yeter

Pahalı falan denmiş haberde ama hesapla:


32 litre 1,5 damacana su ediyor.
1,5 damacana su da 5 TL yapar.
2600'ü 5'e böldüğüm de de 1,5 yıl gibi bir zaman çıkar.


Eğer kaynak sularıyla eşdeğer bir değerde olursa çıkan su, bu fiyat bana göre hiçte pahalı gelmedi. Ama bakım masraflarını da düşünmek gerekir.

Saygılar


ultrhasan42

10 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 21:06

Bence havadan nem kapan bu aletle Türk halkı iyi geçinemez  bize daha geçim ehli bir makina lazım  şaka bir tarafa ben bu makinanın yakın gelecekte ülkemizde ilgi göreceğini sanmıyorum yeter ki suyumuzu israf etmeyelim ama ilerde ne olur tabi onu da zaman gösterecek

Süha
10 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 23:59

Aslında çok güzel bir makine. Haberlerde duyduğuma göre ne olursa olsun çok temiz bir su verdiğini söylüyordu. Bu susuzluk günlerinde hiç fena bir icat değil. Su parasının 8 katını verek. Yani 2.600 YTL / 3.50 YTL ( Bizim aldığımız su ile bidon fiyatı ) = 7.42 katı oluyor.  Yani burda belitmek istedim. Bunca su parasını veririm uzun süre kullanırım. Belkide ilerde kara geçerim.     Nasıl fikir ama ?

m.gökhan bölek
10 yıl önce - Prş 02 Ağu 2007, 09:40

şu makinanın portatifini yapsalar daha da güzel olur.susadığım zaman çıkarırım cebimden bir koklatırım havada sonra lıkır lıkır lıkır,yarabbi şükür şükürsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET