Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bartın Üniversitesi
« önceki   12

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
engincl

2 yıl önce - Sal 07 Mar 2017, 22:19

Bartın Üniversitesi yeni kampüs alanında Batı Karadeniz’in En Büyük Kütüphanesi Yapılıyor.
Alıntı:

Üniversitemiz Kutlubey Kampüsü’nde projesi tamamlanarak inşasına başlanan kütüphane binası, Türkiye’deki üniversite kütüphaneleri arasında en büyüklerinden biri olacak.
Üniversitemiz, Kutlubey Kampüsü’nde projesi tamamlanarak inşasına başlanacak kütüphane binasıyla önemli bir yapıya daha kavuşuyor. 13 milyon 720 bin Türk Lirası’na mal olacak yapıyla, her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülerek inşa edilecek. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, kütüphane binasının 10 bin 600 metrekare arazi üzerine inşa edileceğini belirterek, yapının Türkiye’deki üniversite kütüphaneleri arasında, tek kütlede en geniş kullanım alanına sahip olacağını söyledi.

Araştırmacılar İçin Her Şey Düşünüldü

Rektör Kaplan, kütüphanenin inşası tamamlandığında araştırmacıların rahat ve nitelikli bir ortamda çalışmalarını yapabileceklerini kaydederek “550 günde tamamlanacak yapıda; genel koleksiyon, süreli yayınlar, danışma kaynakları, gazete, nadir eserler, kitap dışı materyal salonları olacak. Ayrıca yapıda tek kişilik ve grup çalışmalarının yapılabileceği odalar yer alacak. İnternet salonlarının da olacağı kütüphane binasında, toplantı odası, konferans salonu ve sergi alanı da bulanacak. Sinema salonu ise ziyaretçilerin kültür ve eğitim çalışmalarında kullanılabileceği önemli bir yer olarak tasarlanmıştır.” dedi.

Engelliler Unutulmadı

Kütüphane binasının Türk Standartlar Enstitüsü’nün belirlediği ölçütler göz önünde bulundurularak yapılacağını kaydeden Rektör Kaplan, “Yapı, hareket kısıtlılığı bulunan kütüphane kullanıcılarına uygun olarak projelendirildi. Zemin ile birlikte dört katın yer alacağı kütüphanede, her katta bu hassasiyet yansıtılmıştır. Görme engelliler için ayrı okuma salonları oluşturuldu. Sadece sağlıklı bireyler için değil, engelliler için ise ergonomik malzemeler tercih edildi. Sonuç olarak proje, engeli kullanıcıların yapının bütün imkânlarından faydalanabilecekleri şekilde düşünülmüştür.” diye konuştu.

24 Saat Açık Kütüphane

Rektör Kaplan, Kütüphane binası tamamlandığında 24 saat çalışma yapılacak bir eğitim-öğrenim alanı olacağını da aktararak “Milyonlarca materyalin yer alacağı yapıyı araştırmacılar 24 saat kullanabilecekler. Işıkların hiç sönmeyeceği kütüphane binamızda öğrenciler ve üniversite personeli dışında araştırmacılar da yararlanabilecek. Kütüphanemiz ilimiz ve çevredeki araştırmacıların önemli buluşma mekânlarından biri olacak.” şeklinde konuştu.

Geleneksel ve Modern Mimari Yansıtılıyor

Tamamlandığında araştırmacılara konforlu bir hizmetin verileceği bina Selçuklu mimarisinden esinlenilerek planlandı. Binanın farlı noktaları Selçuklu dönemini yansıtan motifler, modern bir form ve çağdaş yapı malzemeleri kullanılarak şekillendirilecek. Dış görünümü sıradan bir kütüphane binası çizgisinden farklı olarak oluşturulan binada renklerden güneş ışığının yansımasına ve iklime uygun mimari tasarıma kadar her şey dikkate alındı.

Kutlubey kampüsü Yazıcılar kampüsü ile aynı yer olup yeni kampüsün kurulduğu yerin tam adı Kutlubeyyazıcılar köyüdür.

Kaynak: http://www.bartin.edu.tr/news.aspx?newstypeid=2&a ...ewsid=7915ilker5454

2 yıl önce - Sal 07 Mar 2017, 22:23

Şehir merkezine çok uzak oldu bu kampüs. Öğrenciler için de büyük sıkıntı yaratacak. Bartın şehir merkezi ile kampüsün birleşme imkanı yok zaten. Ama olan oldu artık yapacak bir şey yok

hund
2 yıl önce - Sal 07 Mar 2017, 22:27

Bir İstanbul Üniversitesi-Bogazici Üniversitesi kampuslerine bak,bir de bu kampuse bak,ne kadar çirkin bir bina,bu ülkede iş verilse çok iyi mimarlar var,bu kadar çirkin projeleri kimlere cizdiriyorlar acepsayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler