Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Osmaniye-Hasanbeyli


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Akgün5880
1 yıl önce - Cum 03 Şub 2017, 14:10
Osmaniye-Hasanbeyli


HASANBEYLİNİN TARİHİ »

Hasanbeyli İlçesi ve yörenin tarihi 5 ila 7 bin yıl öncesine dayanır. Bölgede Sümerler, Elâmlar, Babiller, İyonlar, Mısırlılar, Finikeliler, Etiler, Romalılar (Bizanslılar) ve Osmanlılar yerleşerek çeşitli uygarlıklar kurmuşlardır. 4-5 Yüzyıl Önce Yöreye nereden geldiği kesin olarak bilinmeyen Hasanbey adındaki bir şahsın yöreye yerleşmesiyle köy olmuştur. Türklerin Anadolu'ya girişleriyle (1071) Türk idaresine girmiştir. Bahçe İlçesine bağlı Hasanbeyli ve Kıraç isimli iki ayrı köy iken; 1973 yılında Bahçe İlçesine bağlı Belediye olan, 24.10.1996 gün ve 4200 sayılı Kanun ile Osmaniye İlçe' sinin İl olması ile aynı Kanun ile İlçe' lik statüsünü alan Hasanbeyli bu tarihten itibaren 131.085 dekar. Arazi ile Osmaniye İline bağlanmıştır. Şu anda ise ilçemiz 4 merkez mahalle, 6 köy, 2.693 hane ve 5.462 nüfusa sahiptir.


a) Coğrafi Yapısı :
İlçe Amanos dağlarının doğu yamaçları üzerinde kurulmuştur. 750 Rakımlı engebeli ve dağlık bir arazi üzerinde kurulan İlçenin Köyleri genellikle dağlıktır. Bitki örtüsü fundalık, çam, meşe, demirciklik ve kesme ağaçlarından (ormanlıklardan) oluşmaktadır. İklimi: Akdeniz iklimi ile karasal iklim karışımı olup yazlar kurak ve sıcak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir.
b) Nüfus Durumu:
D.İ.E. Verilerine göre :
1990 Yılı Nüfus Dağılımı: 1990 Yılında İlçe statüsüne kavuşmadığından dolayı İlçemize bağlı köy ve belde nüfus dağılımı ile ilgili Kaymakamlığımızda herhangi bir bilgi mevcut değildir.
2000 Genel Nüfus Sayımına göre ilçenin toplam nüfusu :7.101'dir


c) İdari Durum :
Hasanbeyli İlçesi, Bahçe İlçesine bağlı belediye iken 24.10.1996 gün ve 4200 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Bahçe İlçesinden ayrılmış Osmaniye İli'ne bağlı ilçe olmuştur.
İlçede; ilçe Merkezinde (1) Belediye teşkilatı ve ilçeye bağlı (6 ) köy vardır. Köyler genel olarak dağlıktır. Köy halkının geçim kaynaklarını tarım ve hayvancılık teşkil etmektedir. Nüfus itibariyle en büyük köyümüz Karayiğitli Köyüdür. İlçede; İlçeye bağlı (6) köy muhtarlığı bulunmaktadır.İlçe merkezinde (4) mahalle muhtarlığı bulunmaktadır. Toplam muhtarlık sayısı (10) dur.


d) Sosyal Durumu:
İlçe 1996 yılında Osmaniye İline bağlı olarak kurulmuş, ilçenin tam ortasından geçen (eski E-24) D-400 karayolu çevresindeki işyerleri ve lokantalar hem ilçe halkına hemde yayla sezonundaki yerli turistler ile E-400'ü kullanan İslâhiye ve Gaziantep yönüne giden yolculara hizmet vermektedir. İlçemize 6 adet Köy bağlı olup; genelde köy halkı dar gelirlidir. İlçe Merkezi halkı memur, emekli ve esnaftan oluşmaktadır. İlçe merkezinin yerleşim yeri olarak gelişmemiş olması ve yeterli konut bulunmaması nedeniyle ilçede görev yapan memurların ekseriyeti Osmaniye Merkez ve diğer ilçelere gidiş geliş yapmaktadır. İlçede herhangi bir sanayi kuruluşunun bulunmaması, dolayısıyla iş sahasının bulunmaması da işsiz sayısını devamlı artırmış, bu durum ilçenin gelişmesi yönünde olumsuz etki yapmıştır. 1 adet Kaymakamlığımız Köylere Hizmet Götürme Birliğine ait olan halı saha mevcuttur.

e)Sağlık Hizmetleri:
İlçedeki sağlık hizmetleri; İkisi de merkezde olmak üzere, Merkez 1 No'lu ve Merkez 2 No'lu Sağlık Ocakları tarafından yürütülmektedir.


f) Eğitim ve Kültür Durumu:
İlçemizde okuma, yazma bilenlerin oranı % 98'dir. İlçemizde ilkokul 1925-1926 yılında Hasanbeyli İlkokulu olarak 3(üç) derslik şeklinde eğitim ve öğretime açılmıştır.
Ortaokul binası eski bir binada hizmet vermekte iken; halkın katılımı ile 1993 yılında yenilenmiştir. Hasanbeyli İlköğretim okulunda 1 adet Müdür, 1 adet Müdür Yardımcısı 8 adet Branş, 5 adet Sınıf öğretmeni 1 adet Formatör Bilgisayar öğretmeni, 1 adet rehber öğretmen ile birlikte 215 adet öğrenci eğitim ve öğretimine devam etmektedir
Lise Binası ise 1987 yılında 1.Kat olarak hizmete girmiş daha sonra 2.Katı da ilave edilmiştir. Hasanbeyli Lisesi 1 adet Müdür Yardımcısı, 8 Branş öğretmeni ile 95 adet öğrenci ile eğitim ve öğretimine devam etmektedir.
İlçemizde 2006 yılında 16 derslikli Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu açılmıştır. 1 Adet Müdür yardımcısı 10 adet Branş öğretmeni 6 adet Sınıf öğretmeni ile 328 adet öğrenci ile eğitim ve öğretimine devam etmektedir.
İlçemiz Merkezinde aşağıda çizelgede gösterildiği şekilde 2(iki)'i açık, 2(İki)'si Taşımalı Eğitimden dolayı kapalı olmak üzere 4 adet İlköğretim okulu bulunmaktadır. İlçemiz Merkezinde 1 Lise bulunmaktadır. İlçe Merkezinde İlköğretim ve Lise olmak üzere toplam 3 adet okul bulunmaktadır. İlçemiz Köylerinde ise 4(Dört)'ü açık, 3(üç) 'ü Taşımalı Eğitim nedeniyle kapalı 7 adet İlköğretim okulu bulunmaktadır. İlçemiz dahilinde toplam 12(oniki) adet okul bulunmaktadır. Köy İlköğretim okullarında toplam 84 öğrenci ile eğitime devam edilmektedir.


g)Ulaştırma ve Alt Yapı Durumu :
İlçe merkezine ulaşım (eski E-24) D-400 karayolu ile sağlanmaktadır. Bağlısı bulunduğumuz Osmaniye İli içerisinden geçip Gaziantep- Şanlıurfa-Mardin istikametine giden D-400 Karayolundan sağa dönülüp 12 kilometre E-24 karayolu güzergahı ile ilçemize ulaşılmaktadır. Ayrıca ilçemiz içinden geçen E-24 karayolu ilçenin Fevzipaşa, İslâhiye, Gaziantep ve Kahramanmaraş ile de bağlantısını oluşturmaktadır.
İlçemizde merkez ve köylerimiz dahil kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır. Bütün mahallelerimizin elektrik ve suyu mevcut olup, içme suyu miktar olarak ihtiyaca cevap verebilecek kapasitedir. PTT hizmetleri Telekom bazında oldukça gelişmiş olup; telefon hat şebekesi yer altına alınmıştır. Bütün mahallelerimiz telefon hizmetlerinden yararlandığı gibi telefonsuz köyümüz bulunmamaktadır.
http://www.hasanbeyli.bel.tr/trk.htm
http://www.alasayvan.net/akdeniz-bolgesi/440848-h ...aniye.htmlhalll
1 yıl önce - Pzr 05 Mar 2017, 03:37

1Hasanbeyli'nin gelişmesi için en başta otoyolu'nda kesişim noktası olan Bahçe ilçesi içerisinden geçen D-400 karayolu ile en kestirme noktasından Hasanbeyli Merkeze ve yolun kestiği bir kaç köyü ile beraber duble yolun yapılması lazım.
2Konut ihtiyacını karşılamak için yeni yapıların yapılması lazım ve
3dört mevsim yaşayan insanların refahını arttırmak için yeni iş sahalarının açılması lazım..
Ayrıca el almışken güzel bir imar projede çok iyi olur bence geleceğin doğa merkezilerine aday..cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET