Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Mine Beyaz
12 yıl önce - Pzr 19 Ksm 2006, 00:42

Aslında ‘kişiyi kendimiz gibi bilmek’ gerek bence.  Turistik olarak gittiğimiz başka ülkelerde nelerin resimlerini çektiğimize bakarak. Benim en son gittiğim ülke Ispanya’ydı. Burada yazılanları okuduktan sonra baktım ne resimleri çekmişim diye.  Alhambra Sarayı, kale duvarları, (şu anda yaşadığım ülkede bulunmayan) küçük, yarım araba gibi duran otomobillerin resimleri, daracık sokaklar ve deniz manzaraları. Ispanya’da modern bina mi yok? Çoook, ama başka bir ülkede fotoğraf çekerken insanın gözleri kendi alıştığının olmadığını arıyor.

Istanbul’da turistin ne gördüğünde bence en büyük sorumluluk hangi güzergahtan gidip, neleri gösterdiklerine bağlı olarak turizmcilerimize düşüyor. Tüm zengin tarihimizin yanına hemen bir iki modern görüntü eklemelerine.   Turistler ülkemizde nadiren bir, iki gün kalıyorlar, genellikle en az üç dört gün. Eminim ki büyük bir çoğunluğu yalnız gezmekten ürktükleri için zaten bir takım turlara katılıyorlar.  Birinci gün tabii ki vazgeçilemez Topkapı, Sultan Ahmet Camii ve Kapalı Carsı günü…ama asıl iş ikinci günde bitiyor.  Bence olmazsa olmazların içine muhakkak bir vapur turu katmak gerek. Tarihse tarih, modern görüntü ise modern görüntü.  O Inci gibi yalılar, köprülerimiz ve gökdelenlerimizi bir bütün olarak gözleyebilen turistin gözünden o gördüğü güzelliği bir daha silmek mümkün olmayacaktır diye düşünüyorum.

Ilk gün boyacı çocuğun resmini de, sokak satıcılarının resmini de çekmiş olsa eminim ki elinde fotograf makinası olan bir turist bir günlük Boğaz gezisinde çekecek birden fazla kare bulacaktır.   Günü Boğaz kenarında bir lokantada bitirmek ise  ‘Istanbul’un modern görüntüsü’nü görme işlemini tamamlayış olan turistin üzerinde, güzel bir yemeğin üzerine yenilen güzel bır tatlı etkisi yapacaktır inancındayım.  

(Kişisel not: Aah aah güzelim Istanbul    )

Engin

12 yıl önce - Pzr 19 Ksm 2006, 01:45

Bu konu tam zamanında su yüzüne çıkmış! Burada 5 tane Fransız'ı ikna etmiştim İstanbul olayına, bi geldiler biz biletleri aldık hosteli bile rezerve ettik dediler. Ne zamana dedim, yılbaşında ordayız dediler sen de ordasın falan diye..

Hadi oluum, yılbaşı bayram bikeren! Ben bizimkilerin yanında olurum! Neyse bunlara bir program hazırladım bazı bölümlerine benim de katılacağım. Ama hazırlamadan evvel neden hoşlanırlar falann diye anlamaya çalıştım. Neyse sonuçta bir program yaptık. Ama nelerle karşılaştım anlatayım...

Taksim gece fotoğrafların gösterirken bizim sitede yılbaşından fotoğraflar var... Aaa ne güzel falan yaptılar direk ben yok yok hiç güzel değil donarsınız moduna girip bunları Yeni Melek'in Babylon'un programlarına ikna ettim yılbaşı gecesi... Bunlar dediler direk güvenli değil mi falan.. evet dedim, ben Nişantaşı sokak partisine gittim bir şey olmadı ama Taksim pek iyi değil zaten klüpler Kopenhag'dan çok ucuz falan muhabbeti ettim ikna oldular..

Şimdi burada düşünelim, istediğin kadar tanıt, modern ol.. O meydandan o it sürüsünü toplmadığın sürece bu imaj şuradan şuraya yükselmez! Başıboş bi şehir olmuş artık İstanbul... Dün bizim arabanın camını kırmışlar, içinde eşya yok parkettiği yer otopark -ücretsiz şehrin göbeği... herif magandalığına kırıyor yani, polis çağarıyorsun gelemeyiz diyor  

Engin de burada 3 adam yollayaca Türkiye'ye diye sayfa hazırlasın yazı hazırlasın adamlarda gidip parasıyla rezil olup dönsün...

Başka?

Hostelleri Sirkeci'de... O Tahtakale'de ben Türk olarak, kaç senedir İstanbul'da ne meydanlara girmiş çıkmış adam olarak tırsıyorum, hiç olmassa herifin saç traşından giyiminden ne mal olduğunu tahlil ediyorum. Biz ne yapıyoruz gelen Turistlerin %60ını buraya yerleştirip bu heriflerin içine salıyoruz.. Bu 5 kişinin 3ü bayan. Sıkıysa dönsünler hostele gece yarısı yürüyerek...

Ulaşım, var mı bizim haftalık çıkabilecek bi bilet? Normal akbil'e haftalık yükleniyor mu? Benim bildiğim o da yok... Almanya'da var.. Neden bizde Turist ayrı? Burada daha bir yerde rastgelmedim giriş  5 enterance 10 lira olayına...

Adam bir lokantaya gider nasıl soyacağını şaşırırlar, taksiye binin demeye çekiniyorum ya! Benim gözümün önünde gündüz vakti gecede bırakan İstanbul şöförü, çakırkeyif 5 Fransızı Sirkeci'deki hosteline mi bırakacak doğrudan? Helal olsun, madalya veririm!

İstiklal Caddesi'nin bir mimarisi kalmış kala kala... Dükkanlar neler? Hangi Dükkan yerli ya? Bugün sabah beri bunu hazırlarken düşünüyorumda özgün herşeyimizi kaybediyoruz!

Lokantalar var bi yerli, zaten programda paso şunu ye bunu ye programı oldu bu yüzden... Hah, turist Fransız, hadi gez Fransız sokağı, Cite De Pera, aha bu da Galatasaray Lisesi... Hatta Fransız Kültür'de de cafe var size, ucuz da... Zaten Air France ile gelip git, para ne bırakıcan ya canın sağolsun biz misafirperver milletiz.

Youtube'de videolara bakıyorum, ulan adam gibi fasıl yap işte gelene.. Yok! Bi adam yarıya kadar açık gömlek, beline zil takıp masanın üzerinde oynuyo, iki kişi masayı tutuyo, herkeste bir fes.. biri fese para topluyo...  

Sonra da Türk denince adamların aklına dalga geçilecek komedi bi karakter gelir... Sonra da yurt dışında okurken sen nasıl Türksün yaa sorusu sorarlar durup durup...

Para için kültüründen vazgeçiyosun, mimarinden vazgeçiyorsun, dilinden vazgeçiyorsun... Şaklaban oluyorsun; çok mu zordur anlamıyorum ki adam gibi bir çevre düzenlemesi yapmak, elin binlerce km den gelip milyar dolar bıraktığı tarihi yarımadanın karşısını adam etmek, hiç birşey yapamıyosan binaları boyayıp Tenerife diye bilmem nere diye yutturmak?

Biz istediğimiz kadar fotoğraf çekelim... Tamam Türkiye'de TV var mı otomobil var mı diyen adama anlatırız bir şeyler ama tüm bu olumsuzlukları yanlışları örtemeyiz!!

Youtube de gene adam Beşiktaş Çarşıdaki tuvaleti bile çekip koymuş ne ilginç bir tuvalet diye.. Turist tek çekiyor yani birinin gösterdiğinden de değil belki... Sonra bu adamdan tacizciyi, kapkaççıyı, dolandırıcıyı mı saklıcaz?

Şimdi sakın çıkıp da başka ülkelerde yok mu demeyin!

1) Bizdeki kadar yok, en azından benim tanık olduğum yok.
2) Varsa bile tüm bu olumsuzlukların doğru olduğu anlamına gelmez bu.

Verdiğim örnekler elbette herkes için geçerli değil, ama bir çuval inciri mahveden şeyler... geldiği gün fotoğraf makinası çalınırsa bi gezginin 7 harikayı da toplasan yarımadaya adamı mutlu edemezsin... bu olumsuz tecrübeyi anlatamamsı için de ne nişantaşı ne istiklal ne sultanahmet ne maslak bi neden olur...

önce adam olmamız lazım!!
---

kapalı bayanlar konusuna değinmek istiyorum, benim programımda mısır çarşısı kapalı çarşı sultanahmet de var, bayram günü de olacak nasıl insan dolu olur tahmin edersiniz. ama kanyon ve metrocity de var.

sonrasında diyeceğim de biz insanların dini farklılıklarına göre yargılanmadan bir arada yaşaybilmesini zenginlik olarak, özgürlük olarak görüyoruz olacaktır. Fransız geçinen kimsenin de bunun üzerine diyecek bir şeyi olmaz..

---

program da burada: http://isdanbul.reklam_link.com/

En son Engin tarafından Cum 08 Arl 2006, 23:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ELCIN19
12 yıl önce - Pzr 19 Ksm 2006, 02:17

Türkiyenin ortodogulu gibi ,arap gibi tanitilip, gittigimiz yerlerde de Türk oldugumuzu sasiranlardan biktim artik. 13  yildir Türkiye disinda yasiyorum . Zamanla Türkiyeye karsi önyargili ve cahil insanlara aciklama yapmaktan artik bu konuda teknik bile gelistirdim.

Ankaradan , Istanbuldan bilgisi olmayan, bir ülkenin baskentini bilmeyen, kadinlarinin hala carsafla dolasip, deve ile seyahat edildigini düsünen   ....... cahillikte bir Amerikali yada Avrupalinin üstüne üstlük küstah lik yapmasina, sadece gülümserim, yikil karsimdan küstah cahil gülümsemesi.

Istanbulda yasarken, milliyetcilik bilmezdim. Türkiye ye karsi yapilan haksizliklar ve özelliklede bu insanlari yakindan tanimak, milliyetcilik duygularima tavan yaptirdi.

Binlerce yil öncesinden baslayan derin schaman kültürümüzün üstüne  Anadoludaki o muhtesem kültür lerle. Efsaneler , hikayeler, sufiler, dervisler, ermisler, bilgelerle yetismis toplumun cocuklarinin hakki degil elbet, daha 1000 küsür yil önce magaralardan cikmis, gizli barbar Avrupali cahil tarafindan tii ye alinmak.

Istanbulumuzun maalesef hala Sultanahmet tarafi turistik. Bagdat Caddesi veya Maslak  taraflarinda turistin ilgisini cekecek ben bir sey göremiyorum.

Maslakta özel bir mimari yok, cüce gökdelenlerden baska, yapsinlar bakalim 600 mt lik  üc imparatorluk kulesi, tepesinde seyir teraslari olan , eglenceli ve kültürel bir kule, muhtesem mimarisi ile özelligi olan, keza bagdat caddesinde oraya uyan bir proje ile.

Aile ici anlasmazliklara son verip, komsularin giptayla bakacagi, sehirlerinde yasamanin milyonlarca dunyalinin hayali olmasi gereken memleketimi, zaten ABD , AT komsu olarak gelismesini istemiyorki, sonucta iyi bir pazar, sonra urettiklerini satacak pazari kücülür.

Konu uzayip gidebilir, daha ilk post da bu kadar uzatmayim

yoksa zincirlere sigmam tasarim, :

Berk Kale
12 yıl önce - Cmt 03 Mar 2007, 01:47

http://www.todayszaman.com/tz-web/detaylar.do?loa ...ink=103073

Yukaridaki linkte Ankara`da yedi sene yasamis bir Amerikalinin yazisi var. Yedi sene sonra ulkesi olan ABD`ye donuyor fakat kalbimi Turkiye`de biraktim diyor. Yazida Turkiye`nin bircok olumsuzlugundan bahsetmesine ragmen Amerika`dan daha hos bir yer oldugunu itiraf ediyor. Yazi ingilizce, Turkcesini bulamadim. Ozur dilerim.

baris izgordu

11 yıl önce - Sal 26 Hzr 2007, 07:23

Berk kardes guzel bir link vermissin, henuz okuyabildim. Yalniz yazar, bence incedende cuvaldizi dokundurmus gibime geldi. Tamam kalbi kalmis, ama hic bilmeyen bir {turist} okurlar bu yazinin olumsuz yanlarindan etkilenebilir. Hele hele o buluttan nem kapanlar..

tarkan_koray
11 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 12:23

ben 2004 ve 2005 yazılarını okuyunca çok üzüldüm. gericilik denince neden akla ilk başörtüsü geliyor. başörtüsü takmanın çağdaşlığa ne gibi zararı olabilir ki.avrupalı istedi diye Allah ın emrini mi yok sayacağız. bence modernlik çağdaşlık başörtüsüyle alakalı değildir.başörtüsü ALLAH ın kadınlara emrettiği,şart koştuğu birşeydir.buna isteyen uyar isteyen uymaz ona saygı duymak lazım.gericilik başörtüsüyle türbanla değil kültürsüzlükle azimsizlikle tembellikle olur...

sayfa 4
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet