Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
42 ÖNDER FAHRİ

3 yıl önce - Sal 07 Nis 2015, 18:01

Bu hat yapıldığı takdirde Silifke yöresini Konya'nın günübirlik sayfiye yeri haline getirir. Ve tabii ki Ankara'nın da ... Silifke adeta Konya'nın merkez ilçesi ve merkezine bağlı bir sahil cenneti haline gelir. Yani bu demektir ki Konya şehri neredeyse bir sahil şehri haline gelir. Bu Konya için sağlayacağı gelişme. Yöre için ise; Taşucu ve Silifke yöresi Konya bağlantısı sayesinde yeni bir Miami, en kötü ihtimalle bir Alanya olur. Hatta Alanya'dan çok daha fazlası. Çünkü burada Alanya'da olmayan tarım ve toprak da var. Göksu deltası gibi önemli bir bölge bugün sırf ulaşım sorunu nedeniyle hak ettiği değeri bulamamakta. Bu hat Göksu deltası için adeta bir hayat öpücüğü olur, bölgeyi Türkiye'ye yeni ve çok önemli bir turizm ve ekonomi bölgesi olarak kazandırır. Bu da Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında önemli bir boşluğu doldurur. Bu kadar açık ve net. 1'e 100 kazandıracak, Türkiye için adeta havadan kazanılmış bir büyük ikramiye, bir piyango gibi olacak bu yatırım mutlaka ve hiç zaman kaybetmeden yapılmalı. Abarttığımı düşünmeyin, zira yöreyi ve potansiyelini çok iyi biliyorum.

Yani sözün özü şu ki Göksu deltasının ve Silifke yöresinin kaderini adeta bir sihirli değnek gibi birden bire tersine çevirecek, yöreyi bir Miami, bir Cannes haline getirecek olan bu yatırımı Konyalılardan çok Silifkelilerin ve yöre halkının hükümetten istemesi ve talep etmesi gerekiyor. Zira, Silifke ve Göksu deltasının kalkınmasının, hak ettiği değeri bulmasının yolu Mersin'den değil, Konya havzasından geçiyor. Yörenin kaderi için, böyle büyük bir gelişim ve değişim için yatak döşek serip, yapılana kadar hükümetin kapısında yatmaya değer doğrusu.


Misafir bbd

2 yıl önce - Çrş 09 Eyl 2015, 10:28

Mersin ve Adana, böyle devam edilirse yatırım falan alamaz.Silifke-Boğsak'ta dağı delip tünel yapıldı.Kimsenin umrunda değil,kıymet veren yok."Yol iyileştirmesinin Silifke'ye faydası yok,yapılanlar Antalya ve Anamur için yapıldı",diyorlar.Buna, "kör gözüme parmak" denir. Böyle olunca,yatırım falan olmaz. ANTALYA-MERSİN özelinde bir de SİT ALANI açmazını da görmemek olmaz. Buralarda adım atsan SİT'e çarparsın,sana "SİT'tir" derler. Mesela; Silifke ve Erdemli arasını sahil kenarından iyileştiremezsin. KIZKALESİ civarı var, KANLIDİVANE civarı var, CENNET-CEHENNEM civarı var, ELAUSSİA SEBASTE(Ayaş) civarı var; var oğlu var,bitmez. Birde RAMSAR cereyanı var,dikkat et çarpar.

Misafir 32e

1 yıl önce - Prş 27 Ekm 2016, 18:55

Konya, Taşucu Limanında ısrar ediyor. Konya'nın başlıca iki problemi vardır. İki sorunu vardır. Bu sorunlardan birincisi SU, diğeri LİMAN.

Konya Taşucu Limanına mutlaka bağlanmak istiyor. Karaman'dan Hızlı tren hattının Silifke'ye ve oradan da Taşucu Limanı olmazsa olmazıdır.
Taşucu Seka Liman’ı  Konya için bulunmaz bir fırsat. 
Ancak;
Bunun için Demir yolu; hem yük hem hızlı tren olarak bağlantı sağlanmalı..
Karaman Kırobası, Karaman Mut Kara Yolları ile  Silifke  yolu gündemde . Ancak gelişmişlik  için olmazsa olmaz Denir yolu ve Deniz yani Liman bağlantısı.
Yine Konya geleceğini planlarken ,Turizm konusunda da Taşucu limanını Stratejik olarak kullanmalı… Mesela Criuse  Gemilerinin Limana gelmesi için bölgenin , , Silifke,Mut,  Erdemli Karaman, Konya olarak  bir destinasyon şeklinde planlanması lazım…
Dedim ya Ormanı planlamak lazım.. tek tek ağaçlarla bir yere varamayız..
Bir Cruise gemisi ile Mürettebat dahil en az 3000 kişi geliyor. Bunlar yüksek gelir gurubundan turistler….Her hafta bir cruise gemisi demek çok şey demek..
Bunun için özellikle Yüksek Hızlı Tren ve  Karayolu’nun düzenlenmesi elzem..
Yine Taşucu Seka Limanı’nn Konteyner limanı olarak da planlanıyor... Üretimde Lojistik ve stratejik bir merkez olarak Konya’nın;  en yakın Taşucu Seka Limanı üzerine İleriye dönük gelişmeleri dikkate alıcı planları yapmasının tam zamanı... Daha doğrusu Konya için yapılan çok önemli planlara Liman dahil edilmeli...
Ulaştırma Bakanı iken de sayın Lütfi Elvan Bu konuda önemli girişimler içinde idi.. Değerli yatırımları başlattı…
Sayın Başbakanımızın da Ülkemizin stratejik gelişimi için göstermiş olduğu bu çabaların altını hep birlikte doldurmalıyız.
Bölge halkı, hem coğrafi hem nüfus olarak da aynı kültürün yoğurduğu bir bölge...  Ekonomik entegrasyonun çok kolay olacağını düşünüyorum..
İki bölgenin sınırından;  Bir başbakan ve bir Başbakan yardımcımızın olması da en kötü ihtimalle anlaşılmamız açısından büyük bir avantaj, önemli bir ortak payda.
Bu konuda bölge basınına, bölge yerel yönetimlerine,  Sanayi ve Ticaret odalarına, Girişimcilerine önemli görevler düşüyor..
Hiç bir şey kendiliğinden olmaz. Sadece Bakandan ve başbakandan bekleyerek de bir yere varamayız.
Bizler de kaliteli talepler üretmemiz lazım..
Yerel yönetimler, sanayi odaları ve üniversiteler lokomotif bir girişim başlatabilirler..
Mesela Taşucu Turizm Meslek yüksek Okulu,  Selçuk üniversitesine Bağlı . Sanırım bu örneği geliştirsek Bölgenin sinerjik yapısı güçlenir...
Hiç olmazsa bölgenin bereketi artar…
Bu bakış açısını içselleştirebilirsek, Bölgemiz gelecekte  en az Marmara kadar ülkemizin stratejik  ekonomik bölgelerinden biri olur..
http://www.konyayenigun.com/Tevfik_Ovacik_Tasucu_ ...i5576.htmlkaan0703
1 yıl önce - Pts 26 Arl 2016, 23:19

Mersin boyle birseyi niye istesin zaten mersin.limani var bence konya ile tasucununda alakasi yok ortada koskoca toros daglari var bunu asmak cokmu kolay ucuz bir proje degil..hizli tren ilede yuk tasinacagini sanmiyorum.

Misafir 32e

1 yıl önce - Cum 17 Şub 2017, 18:19

Konya-Karaman-Mersin Sanayi ve Ticaret Koridoru Fizibilite Projesi imzalandı.
Bölgenin, Mersin ve Taşucu limanlarına açılan kapısı haline gelecek fizibilite projesi 12 ayda tamamlanacak.  

Proje yatırım programına da girdi. Karaman-Mut-Silifke ve Taşucu limanı hızlı tren hattı ve lojistik limanı Konya, Karaman ve Mersin başta olmak üzere bu limanı kullanacak olan Ankara, Afyon, Aksaray, Nevşehir ve Niğde'ye hayırlı olsun.
http://www.kop.gov.tr/haber/konya-karaman-mersin- ...alandi/180

Mersin 2 mega limana sahip olmakla Türkiye'nin en büyük Liman şehri ünvanını da elde edecek.sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KONYA