Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Uşak - Bölme


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Remzi BÜLBÜL
10 yıl önce - Cmt 16 Şub 2008, 22:53
Uşak - Bölme
UŞAK - BÖLME
BÖLME KASABASI
Bölme'nin İl ve İlçe Merkezlerine Uzaklıkları
Bölme - Uşak :6 km.
Bölme - Afyon :117 km.
Bölme - Kütahya :152 km.
Bölme - İzmir :222 km.
Bölme - Ankara :376 km.
Bölme - Ulubey : 24 km.
Bölme - Banaz : 37 km.
Bölme - Sivaslı : 38 km.
Bölme - Eşme : 56 km.
Bölme - Karahallı: 66 km.


Tarihi: Beldemizin ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, tahminen 200 yıl önce şimdiki yerinde kurulmuştur. Şimdiki Sungur yıkığı denilen yerde (beldenin 1 km. kadar güneyinde) Yeşildere tarafında bir köy varmış.Nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı Sungurdan birkaç hane ayrılıp, şimdiki beldenin olduğu yere gelmişler ve gittikçe çoğalmışlar. Bunlara "Sungurdan gelenler", "Sungurdan bölünenler1, "Bölmeler" ve "Bölme" şeklinde hitap edildiği için köyün adı "BÖLME" olarak kalmış. Bugün hala eski köy halkının yaşadığı yerlerde yıkıntıları bellidir. Bunun dışında, köyde ilkbakışta tarihi birşeye rastlanmamaktadır.


Coğrafi Durum ve İklim: Bölme Beldesi; Uşak İli'nin merkez beldelerindendir. Belde; Uşak'ın güneyinde olup, il merkezine 5 km. uzaklıktadır. Belde'nin doğusunda Ovademirler ve Elmacık Köyleri, batısında Yeşildere ve Karabol Köyleri, güneyinde Karahasan Köyü, kuzeyinde ise Kuyucak köyü bulunmaktadır. Belde; Afyon - Uşak - Manisa - İzmir demiryolu ve Uşak - Ulubey - Eşme - Alaşehir karayolu hattı üzerinde bulunmaktadır. Bölme'nin çevresinde göze batan yüksek dağ ve akarsu yoktur. Batısı engebeli arazi, güney kısmı ise ovadır. Batısında az miktarda palamut koruluğu vardır. iklim itibariyle hemen hemen Uşak merkez ile aynı özellikleri taşır. Ege Bölgesi'nde bulunmasına rağmen, deniz iklimi buralara kadar ulaşamdığından karasal iklim vardır. Kışın yağmur ve kar yağar. Kış mevsimi sert geçer. Yazın sıcak ve kurak olur. Yağışlar normal olarak ilkbahar ve sonbaharda görülür. İlkbaharda hava sıcaklığı normaldir


Ekonomi-Hayvancılık: Beldemizin geçim kaynakları; hayvancılık-besicilik tarım-çiftçilik, işçilik (yurtiçi, yurtdışı) ve ticaret olmak üzere 4 ana başlık altında toplanabilir. Beldenin en önemli geçim kaynağı hayvancılık ve hayvan ürünlerinin (süt, yoğurt, peynir, yağ) pazarlanmasıdır. Beldede geçimini süt ve süt ürünleri ile karşılayan ailelerin sayısı oldukça fazladır. Elde edilen sütün büyük bir bölümü yoğurt olarak değerlendirilmektedir. Bölmeli kadınlar, yaptıkları yoğurtları Uşak'a götürüp kendileri gelir sağlamaktadırlar. Sütün bir miktarı ise beldeye gelen sütçülere satılmaktadır. Bölme'de iklimin karasal özellik göstermesinden dolayı, bu iklim şartlarına uyum sağlayan arpa, buğday, nohut gibi tahıllar tarımda ön sırayı almaktadır. Nadiren de ayçiçeği ekimi yapılmaktadır. Beldedeki çiftçiler, modern tarım araçları kullanarak tarım yapmaktadırlar. Bugün itibariyle Belde halkının gelir düzeyi iyi durumdadır. Özellikle yurtdışında çalışan işçilerin, Belde'ye katkıları büyüktür. Belde'deki her evde şehir suyu ve elektrik vardır. Evlerin çoğunda güneş enerjisi ısıtma sistemi ile kat kaloriferi bulunmaktadır. Kooperatiflerin hızla gelişmesi dolayısıyla nüfus, her geçen gün artmaktadır. Şu anda Bölme'nin nüfusu yaklaşık 2.800 kişi civarındadır. Bununla birlikte yaklaşık 1.500 kişi de yurtdışında yaşamaktadır Sonbahar ve kış mevsimlerinde beldemiz, oldukça sakin bir hayat sürer. Bahar ve özellikle de yaz mevsimlerinde yurtdışından gelen gurbetçilerin sayısı ile beldemizde bir hareketlenme ve canlanma gözle görülür bir hâl alır. Nüfusun yurtdışında olması beldemizin ekonomik yönden gelişimine de büyük bir katkı sağlamaktadır.

Eğitim: Beldemiz'de ilk okuma-yazma faaliyetleri 1928 yılında başlamış olup, ilkokul 1934 yılında yapılmıştır. Ortaokul 1979 yılında açılmıştır. 1994 yılında ilkokul ve ortaokul birleştirilerek "Öğretmen Hüseyin Cahit İlköğretim Okulu" adını almış ve eğitim-öğretim faaliyetleri burada sürdürülmeye başlanmıştır.


Sağlık: Bölme'nin Uşak'a yakınlığı dolayısıyla sağlık yönünden herhangi bir sorunu olmamakla birlikte, acil durumlarda bir sağlık kuruluşunun olmaması beldemiz için büyük bir eksiklik olmuştur. Ama bu eksiklik köyümüzün belediyelik olmasından sonra; belediyemizin katkısı ve hayırsever bir vatandaşımız olan Hacım Mehmet BAŞER' in tüm masrafları üstlenerek eski ortaokul binasının yıkılması ve yerine planlı, projeli bir sağlık ocağı yaptırmasıyla giderilmiştir.


Camilerimiz:
MERKEZ (Eski) CAMİİ: Bu cami Beldemizin ilk camisi olup, 19001ü yıllarda taş duvar üzerine kara örtü şeklinde yapıldığı rivayet edilir. 1986 yılında Beldemiz Emekli İmamı Davut Tekinkaya ve Avrupalı vatandaşlarımızın çabalarıyla bu caminin yıkılarak, yerine yeni bir cami yapılmasına karar verildi. Aynı yıl, caminin çevresinde bulunan 4 evin yıkılarak cami yerinin genişletilmesi ile birlikte yeni caminin inşaatına başlandı. 1988 yılında cami inşaatı tamamlanarak ibadete açılmıştır. Ayrıca yıkılan 4 evin sahiplerine de yeni evler yapıldı.
2.000 m2 alan üzerinde 480 m2 kapalı alanı bulunan Merkez Camii'nin 1 büyük, 4 yarım ve 9 küçük kubbesi vardır. Dış duvarların tamamı traverten mermer, üst kısım ve kubbelerin tamamı ise bakır kaplıdır. İç mekan pencere üstlerine kadar Kütahya Çinisi, tabanı ise parke ve seccade halı ile kaplıdır. Alt kısmında dershane, kütüphane, cemmat oturma yeri, gasılhane-morg, kışın namaz kılma yeri ve Telekom Santral Odası bulunan Merkez Camii'nin 2 katı ile birlikte yaklaşık 1.500 kişilik cemaat kapasitesi bulunmaktadır.
Minareleri Beldemiz eşrafından Alduman Ailesi tarafından yaptırılan caminin ayrıca 2 minaresi ve çift şerefesi vardır.

AŞAĞI ÖMER CAMİİ: Bu caminin inşaatı, Selçuk Ünv. Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer KARAHAN'ın yardımlarıyla yer temini yapılarak 1992 yılında başladı. 2 yıllık çalışma sonucunda 1994 yılınca inşaat tamamlanarak cami ibadete açılmıştır
3.000 m2 alan üzerinde 350 m2 kapalı alanı bulunan caminin 1 büyük ve 5 küçük kubbesi vardır. Dış duvarları traverten mermer ile kaplı olup. 2 minareli ve çift şerefelidir. Minareler merhum Hüseyin CİVEZ tarafından yaptırılmıştır. Aşağı Ömer Camii 2 katlı olup, yaklaşık 1.000 kişilik cemaat kapasitesi vardır.
1980 yılında Bölmeli vatandaşların katkılarıyla yapılan Kuran Kursu 2 katlı olup, üstü lojman olarak kullanılmaktadır. Kız ve erkekler için ayrı ayrı dershanelerin bulunduğu Kuran Kursumuz 1.000 m2'lik alan üzerinde 140 m2 kapalı alana sahiptir.

Kooperatiflerimiz: Beldemizde 2 adet konut yapı kooperatifi bulunmaktadır "Birkent Sitesi", Uşak ve çevresinin en büyük kooperatiflerinden biri olup, 14 blok, 336 daire ve 20 dubleks evden oluşmaktadır. 135 m2'lik 24 dairenin yer aldığı bloklar 6 katlı, kaloriferli ve asansörlüdür. Şu anda kooperatifin % 60'lık kısmında vatandaşlarımız ikamet etmektedirler.
Bir diğer kooperatifimiz olan "Çamlık Sitesi" de 112 adet dubleks ve bahçeli evden oluşmaktadır. İnşaat çalışmalarının % 60'lık bölümü tamamlanmış olup, geri kalan kısmı da birkaç yıl içinde tamamlanacaktır.


Piknik Alanlarımız: Beldemizde su başlarında her cumartesi-pazar günleri piknik yapılmaktadır. Aileler bu piknik alanlarına giderek, stres ve yoğun çalışma sonrası yorgunluklarını atmaktadırlar.
Şakşak, Kocal, Küçükçeşme, Cingöz, Kocaçeşme, Üyücek ve Aşıgöz mevkileri piknik alını olarak kullanılmakla birlikte, ayrıca buralarda bulunan çeşme ve kuyulardan bol miktarda su alınmaktadır.

Bölme'nin Nesi Meşhurdur: Beldemizde eskiden beri kasaplık yapan ve şu anda rahmetli olan Mehmet HARMANDALI, sucuk imalatında kendine has karışım ile ün yapmıştır. Bu sucuk, Beldemizi tanıtan bir olgu olmuştur. Aynı zamanda taze ve semiz hayvan kesimi yapılarak, taze et satışı ile damak zevkine hitap edilmektedir.

Tarhana

Nohut

Bulgur
Bölme bulguru Uşak ve çevresinde çok meşhurdur. Temiz ve beyaz olan Bölme bulgurunun fiyatı, diğer yerlerde yetişen bulgura göre çok pahalı olmasına karşın çok fazla alıcısı olmaktadır
Beldenin tarhanası da ünlüdür. "Uşak Tarhanası" diye bilinen meşhur tarhanalar Beldemizde yapılmaktadır. Nohutu ve mercimeği de çokçabuk pişer ve lezzetlidir.
"Dede Poğaçası" bir gelenek olarak yıllardan beri Beldemizde yapılmaktadır. "Imbıl Amca" lakaplı Ramazan KAYAALP tarafından;
"Dinleyinha!Dinleyin ha!
El gibi naneyle
Teker gibi bohçayla
İngiliz barutunla
Fransız saçmasınla
Cumartesi günü
Hacıkadem dedesine gidilecek."
manisinin cami hoparlöründen okunması ve belde kadınlarımızın "Dede Poğaçası" yapımına
davet edilmesi sonucu bir gelenek yerine getirilmektedir. Analarımız ve bacılarımız her aileye yetecek kadar "Dede Poğaçası" yaparlar ve afiyetle yenir.Dernek ve Kuruluşlar: BELEDİYEMİZİN KATKILARIYLA KURULAN
ve ŞU ANDA BELDEMİZDE FAALİYET GÖSTEREN
DERNEK ve KURULUŞLAR
1-)BÖLMESPOR KULÜBÜ DERNEĞİ (BAŞKAN SELÇUK ÇÖĞÜR)
2-) BÖLME BELDESİ GÜZELLEŞTİRME - GELİŞTİRME, YOKSUL VE MUHTAÇLARA YARDIM DERNEĞİ(BAŞKAN ORHAN TÜRKER)
3-) ÇİFTÇİ MALLARI KORUMA BAŞKANLIĞI(BAŞKAN OSMAN CİHAN)
4-) BÖLME BELDESİ SULAMA KOOPERATİFİ(BAŞKAN BİLAL ESKİOĞLU)

Gelenek ve Göreneklerimiz: Beldede evlenme ve düğünler eski özelliklerini kaybetmemişlerdir. Köy düğünlerinin yanı sıra salon düğünleri de yapılmaktadır. Köy düğünleri, yeni evlenecek gençler arasında resmi nikahı kıyılmasından sonra başlar. İlk olarak, çarşamba günü oğlan evinden kız evine kına gelir. Kızın başına kına yakılır. Akraba ve dostlarından da kına yakınmak isteyenler yakınırlar. Kızın başına yakılan kınanın içine, ayrık otu ve para konur. Cuma günü kız evinden ve oğlan evinden toplanan kadınlar, gelin kızı alarak gelin hamamına giderler. Yine cuma günü, kızın arkadaşları çeyizlerini urgana sereler. Çeyizin altında akşama doğru davul çalınır. Cumartesi günü çeyizler gelinin yeni evine götürülür ve serilir. Cumartesi akşam, oğlan evinde erkekler, kız evinde kadınlar toplanıp heng ederler. Buna kına gecesi denir. Eğlence bitince gelin kız abdest alıp. kıbleye
doğru oturur. Önüne yassıağaç konur. Gelin kızın ellerine ve ayaklanna kına yakılır. Sabahleyin gelin kızın kınaları yıkanır. Kız köylü gelini olacaksa bilenler tarafından saçı yapılıp giydirilir. Köylü gelini olmak istemiyorsa Uşak'a kuaföre götürülüp saçı yaptırılır.
Akşam üzeri ikindi ezanından sonra sağdıç, yarenbaşı ve davulcu, damadı alıp caminin önüne getirilir. Sağdıç ile damat hocaya para atıp elini öperler. Sonra köy halkı ve oğlan tarafı gelini almak için kız evine giderler. Kız orada olanlann elini öper ve davul zurna eşliğinde oğlan evine götürülür. Akşam yemeğinden sonra herkes dağılır, düğün sona erer.

Sportif Faaliyetlerimiz: Beldemizde uzun yıllardan beri futbol oynanmaktadır. Bölmespor Klübü 1976 yılında kurulmuştur. Yasem DAGAŞAN ye daha sonra da Osman GÜLEN'in önderliğinde kulübümüz "Amatör Küme"de müsabakalara başlamıştır.
Bölmespor, 1978-79 sezonunda Osman GÜLEN başkanlığında "2. Amatör Küme Lig Şampiyonluğunu kazanmıştır.Maddi imkansızlıklar nedeniyle faliyetlerine bir süre ara veren kulubümüz 2004 yılında Belediye ve vatandaşların katkılarıyla tekrar 2. amatör kümede müsabakalara başlamıştır ve ligi 2. sırada tamamlamımıştır.Beldemizdeki gençlerin daha fazla spor yapmaları için imkan sağlayan tesisimizde iki takım için soyunma odaları, hakem-gözlemci-federasyon yetkilileri odası, kantin ve seyirciler için WC'ler mevcuttur.
Bölme Belediyesi ile "Uşak Amatör Spor Klüpleri Federasyonu"nun işbirliği ile beldemiz futbol sahasının yeniden düzenlenmesi ve soyunma odaları ile spor kompleksinin yapımı gerçekleştirilerek tüm amatör klüplerin hizmetine sunulmuştur.
Öğretmen Hüseyin Cahit İlköğretim Okulu 23 Nisan gösterileri

Özel Bahçeşehir Koleji
Yeni alınan itfaiye aracı


Taş ocağıRemzi BÜLBÜL
10 yıl önce - Pzr 17 Şub 2008, 17:21(+)

Canlı Canlı Bölme Kasabasını İzleyin...
Kamera 1 : mms://markatek.net/bolme1
Kamera 2 : mms://markatek.net/bolme2


Ahmed Akay

2 yıl önce - Prş 09 Hzr 2016, 23:04


(+)
Haydar99
1 yıl önce - Pts 13 Şub 2017, 22:16

Kisa bir sure sonra Konyanın meram semti neyse usak icin aynisi olacak belediyeliktir. Birde düğün salonlarinin gurultusu olmasa.

Misafir 2a9

9 ay önce - Çrş 18 Nis 2018, 21:57

ÇOK GÜZEL BİR ORALARI GİTTİM ÇOK BEGENDİMcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler