Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
mesut_tr
8 yıl önce - Sal 29 Hzr 2010, 21:49
İST » İpek Yolu Hızlı Tren Projesi (İstanbul-Yozgat-Sivas)
bence cok güzel bir haber, ulasim'i, özelliklede tren yolculugunu takip eden arkadaslar kesinlikle duymuslardir, ancak yinede ben yeni duydum, ve cok sevindim, özellikle yozgat icin, sehrin gelismesine büyük derecede katkisi olacaktir projenin..
6viyadük agustos sonunda biticekmis, hadi hayirlisi olsun..

iktidar'i takdir ediyorum gerci, cumhuriyet'in ilanindan sonra tek bir ray bile dösenmeyen ülkemizin 4 bir kösesini ray'larla, hizli trenlerle birbirine bagliyorlar, Türkiye'de büyük bir sorundu tren yolculuklari, böylece Türkiye icin ulasim konusunda cok daha güvenli ve hizli bir secenek varoluyor..

proje istanbul-yozgat ve sivas'i bagliyor, 5saat 49 dakikada trenin sivas'da olmasi planlaniyormus..
bence keske en azindan tokat'a gar yapilsa ve yine tokat ile samsun da bu projeye eklense..ama eminimki insallah ileriki tarihlerde gündeme gelicektir ve hayata gecirilecektir..

haber7.com dan alintim:

Alıntı:
Sivas Valisi Ali Kolat, tamamlandığında 602 kilometre olan Sivas-Ankara arası demir yolu ulaşımını 141 kilometre kısaltarak 461 kilometreye indirecek olan "İpek Yolu Hızlı Tren Projesi"nin ilk etabını oluşturan Ankara-Yozgat-Sivas arası demir yolu inşaatı altyapı çalışmalarının devam ettiği Yerköy bölgesine giderek, incelemelerde bulundular.

Kolat, demir yolu projesinin tamamlanmasıyla birlikte mevcut seyahat süresinin 12 saatten 2 saat 51 dakikaya, yaklaşık 21 saat olan İstanbul-Sivas arası ulaşımın da 5 saat 49 dakikaya ineceği söyledi.

Kolat, şöyle konuştu:
"Çalışmaların son derece hızlı yürüdüğünü gördük, viyadük çalışmaları, sanat çalışmaları, dolgular, yarmalar devam ediyor. Özellikle Yerköy ile Sorgun arasında ciddi bir çalışmanın olduğunu gördük. Ayrıca ilgililer, görevliler, yetkililer bizi bu konuda bilgilendirdiler. Bu çalışmaların kısa sürede sonuçlanacağını ümit ediyorum. Bizde Sivaslılar olarak hızlı trenin bir an önce devreye girmesini sabırsızlıkla bekliyoruz."

Yozgat Valisi Necati Şentürk de hızlı trenle birlikte Yozgat-Ankara arası ulaşımının toplam 50 dakikaya düşeceğini, 13 Mart 2009 tarihinde temeli atılan Ankara-Yozgat-Sivas arası demir yolu hattı alt yapı çalışmalarının bin 80 günde tamamlanacağını ifade etti. Şentürk, şunları kaydetti:

"Bilindiği gibi burada 6 viyadük var, 3 tane de tünel yapılacak. Gördüğümüz kadarıyla çok hızlı ve hummalı ve çok kaliteli bir çalışma var. Viyadüğü inceledik, hakikaten yüksek kapasitesi var, ileri teknoloji kullanılmış, depreme son derece dayanıklı ve ağustos ayının sonuna kadar viyadüklerin biteceğini öğrendik. Bu da işin ne kadar hızla devam ettiğinin göstergesidir. Planlanan süre içerisinde bu hizmet bitecek. İlk etapta Yerköy-Sivas arasındaki 287 kilometrelik hattın alt yapısı yapılacak."

Demir yolu Proje Müdürü Mustafa Özcan da, Yerköy ilçesi yakınlarında büyük bölümü tamamlanan viyadüğün bölgedeki en uzun viyadük olduğunu, bu viyadüğün uzunluğunun bin 175 metre olduğunu bildirdi. Yerköy-Sorgun arasında 6 viyadüğün bulunduğunu belirten Özcan, "Toplam 6 bin 700 metre civarında, 3 tane tünelimiz var, onların uzunluğunda 695 metre biri, 175 metre biri, diğeri ise 4 bin 870 metre uzunluğunda" diye konuştu.

Özcan, viyadüklerin ağustos ayı sonuna kadar bitirileceğini, yapılan viyadüklerin 9-10 ve üzeri şiddetindeki depreme dayanıklı olduğunu sözlerine ekledi.


hadi hayirlisi..


kumul mehmet
1 yıl önce - Cmt 11 Şub 2017, 21:31

nerden nereyecevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM