Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ahmet Kozanlı
6 yıl önce - Pzr 23 Arl 2012, 10:36
Mehmetçik Şırnak'ta teröristlerden FGM-148 (javelin) ele geçirdi.


Alıntı:
Şırnak Ilıca'da önceki gün arazi taramasına çıkan Meteler Jandarma Özel Harekat timleri çıkan çatışmada iki teröristi ölü ele geçirdi. Teröristlerin üzerinden ise ABD ordusunun kullandığı FGM-148 roketatarı ve mermisi çıktı.

Görevin ardından kışlaya gelen askerler istirahata çekildikten bir kaç saat sonra, sabaha karşı 5'te uyandırıldı. Gelenler ise 5 ABD'li subaydı. ABD'li subaylar Mehmetçiği saat 11'e kadar operasyon ve buldukları silah hakkında sorguladı. ABD'li subayların Mehmetçiğe özellikle "operasyon sırasında başka birinin yakalanıp yakalanmadığını" sorduğu öğrenildi.

ÜSTEĞMEN HAKKINDA SORUŞTURMA

ABD'li subaylar JÖH timini sorguya çekerken bir Türk üsteğmeni ile bir Amerikalı görevli arasında sert tartışma yaşandı. ABD'liden roketatarın açıklamasına isteyen üsteğmen , "Deneme uçuşu yapan ABD helikopterinden düşüp pkk tarafından bulunmuş" cevabını aldı. Bunun üzerine üsteğmen ABD'linin üzerine yürüyünce hakkında alay komutanı tarafından soruşturma başlatıldı. Sadece ABD ordusunun kullandığı FGM-148 roketatarı 2.5 KM'den tank ve helikopter katili olarak biliniyor ve hedefe kilitlenme özelliğine sahip.

ASKERHABER / HABER MERKEZİhttp://askerhaber.com/haber/8007/abd-mehmetcigi-s ...uladi.html


Bu silah çağımızın en etkili anti tank füze sistemidir.


hakantt
6 yıl önce - Pzr 23 Arl 2012, 11:10

Malumu ilam .

Tuna Eryaman
2 yıl önce - Çrş 08 Şub 2017, 20:15

Alıntı:
ABD'nin Javelin'i YPG'den çıktı

PKK’nın Suriye kolu YPG’liler Rakka operasyonu sırasında ABD yapımı anti tank füzesi FGM-148 Javelin kullanırken görüntülendi.

YPG’ye en son ABD tarafından 200 adet IAG Guardian zırhlı personel taşıyıcı verilmişti.ANTİ TANK FÜZESİ YPG'DE

Vatan'dan İlker Akgüngör'ün haberine göre, dün devam eden Rakka operasyonunda çekilen görüntülerde ise Amerikan yönetiminin bir süredir ısrarla vermediğini söylediği reaktif zırhlı tanklar ve helikopterlere karşı en etkili silahlar arasında yer alan ABD menşeli FGM-148 Javelin anti tank füzesi verdiği ortaya çıktı.

ABD TSK'YA SATMAMIŞTI

Askeri kaynaklara göre, geçmişte TSK da ABD’den Javelin füzesi almak istedi. Ancak ABD bu silahların satışını yapmadı. Türkiye de bunun yerine helikopterden atılabilen Hellfire alınmasına karar verdi.

ABD ORDUSU KULLANIYOR

FGM 148 Javelin’leri Amerikan Ordusu’nda Özel Kuvvetler kullanıyor. ABD’nin müttefiki olan ülkelerin ordularına sattığı sistem buralarda da özel kuvvetler gibi nitelikli birliklere veriliyor.

PENTAGON YALANLAMIŞTI

Daha önce Musul’da Türk tanklarına karşı kullanıldığı iddia edilen FGM-148 Javelin ile ilgili son tartışma geçtiğimiz yıl yaşanmıştı. Dönemin ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, Şubat 2016’da Pentagon’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde DAEŞ ile savaşan YPG militanlarına ABD’nin ileri teknoloji ürünü Javelin füzeleri verdiğine dair haberleri yalanlayarak, “Orada YPG ya da şu andaki misyonumuzun parçası olan diğer güçlere Javelin füzeleri vermedik” demişti.


Kaynak: http://m.ensonhaber.com/15-yasindaki-cocuk-kullan ...02-08.html

Aselsan biran önce Javelin'ler üretmeli
İleri'de PKK bu silahları bize karşı kullanmak isteyecek!!
İkiyüzlü abd hep gülünç açıklamalar yapıyor, Şırnak'taki olay'da da helikopter'den düşmüştür bu silahlar diyorlardı
Biran önce Rus'larla işbirliği yapmamız lazım ve tüm NATO üslerini kapatmalıyız, Kürecik dahil!ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET