Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
esma arısoy
7 yıl önce - Pzr 05 Şub 2012, 23:41
Aksaray - Malaklı Çoban Köpekleri


AKSARAY MALAKLI ÇOBAN KÖPEKLERİ ; Malaklı ırkına Aksaray Vilayeti ve çevresinde yetiştiği, Anavatanı bu bölge olduğu için Aksaray Malaklısı da denir ve bu köpekler yüzyıllardır Aksaray Vilayeti sınırları ve Şereflikoçhisar İlçesi sınırlarınında tamamını kapsayan çok geniş bir Coğrafyada yaşamakta ve yetiştirilmektedir. Bu Coğrafyada yüzyıllardır insanların en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır, dolayısıyla çok sayıda küçükbaş ve büyükbaş hayvan sürüleri bulunmaktadır. Bu sürülerin koruma ve bekcilik (güdülmesi) eski çağlardan beri bu bölgenin kendi köpekleri ile yani Malaklı köpekleri tarafından yapılmaktadır. Malak kelimesi Aksaray yöresine ait bir terimdir ve anlamıda dudak demektir, bu köpeklere Malaklı denmesinin ırkı aslında aynen Kangal da olduğu gibi –Anadolu çoban köpeğidir– zira Aksaray İli ve çevresi Anadolu nun tam göbeğindedir. Bu Bölgede yetişen ve bu Bölgeye ait olan bu köpeklerde Anadolunun köpeğidir, ancak isimleri daha yeni yeni Halk arasında duyulmaya başlamıştır bunun en büyük sebebi bu Üreticilerin Malaklı yavrularını yıllardır Kangal altında satışa çıkarmaları ve bu şekilde tanıtmalarıdır. Bu sayede şu an Dönyanın dört bir yanında insanlar köpeklerinin Malaklı olduğunu bile bilmemektedir. Her ne kadar Malaklı da Kangal gibi Anadolu çoban köpeği olsada Sivas yöresinin köpeği olan Kangal dan bazı fiziksel farklılıklar gösterdiği için son zamanda yapılan Kangal festivallerinde Kangal üreticilerinin bir çoğu bu ırkın Festivallerde ayrılmasını talep etmişlerdir. Bu talepleri dikkate alınmaya başlanmıştır ve, artık Irk kendi yöresel ismini taşıma yoluna gitmiştir. Malaklı Kangal a göre daha iri yapılıdır, özellikle kafa ve ayaklarda bu fark bariz belli olur dudakları (Malakları) büyük ve sarkık olur, omuz yüksekliği erkeklerde 75-95 cm, dişilerde 65-85 cm dir. Çok nadir olmakla birlikte 100 cm nin özerinde erkekler vardır.Ağırlıkları erkeklerde 70-120 kg Dişilerde 50- 80 kg. Renkleri çoğunlukta boz karabaş ve sarı karabaştır, ancak akbaş ve ala renkte olan Malaklı larda mevcuttur. Vücutları çok kalındır bu yüzden dışarıdan bakıldığında hantal ve tembel gibi dururlar, ancak gerçekte çok seri ve hızlı köpeklerdir. Karakteri genelinde serttir, yabancı ve kötü niyetli insanlara karşı son derece saldırgandır o yüzden koruma köpeği olarak mükemmel ırktır. Diğer köpeklere karşı saldırgan olması, Malaklı ırkının köpek dövüşlerinde kullanılması neredeyse sadece bu konuda büyük, şöhret kazanmalarına yol açmıştır.

Ahmet Çamlı

6 yıl önce - Prş 17 May 2012, 15:46

Bir çoğumuz bir malaklı köpek görse "Kangal'a bak" der ama Malaklı ve Kangal çok farklı ırklar.
Malaklı Tam bir Çoban köpeğidir. Kangal'dan sürüye daha çok sahip çıkar ve Kurt ile mücadelesinde çok daha üstündür. Görünüm olarak da farklı ama iri heybetli tüm köpeklere halk olarak "Kangal" demişiz bir kere...

Bir çoğumuz da Kangal kırması olarak adlandırır fakat "Aksaray Malaklısı" ayrı bir ırktır.SOn Yapılan Festivallerde Kangal kategorisinden çıkartılarak ayrı bir ırk olarak kategorize edilmektedirler.Alıntı:
Malaklı ırkına Aksaray Vilayetinde yetiştiği, Anavatanı bu bölge olduğu için Aksaray Malaklısı da denir. Bu Coğrafyada yüzyıllardır insanların en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır, dolayısıyla çok sayıda küçükbaş ve büyükbaş hayvan sürüleri bulunmaktadır. Bu sürülerin koruma ve bekcilik (güdülmesi) eski çağlardan beri bu bölgenin kendi köpekleri ile yani Malaklı köpekleri tarafından yapılmaktadır. Malak kelimesi Aksaray yöresine ait bir terimdir ve anlamıda dudak demektir, bu köpeklere Malaklı denmesinin ırkı aslında aynen Kangal da olduğu gibi –Anadolu çoban köpeğidir– zira Aksaray İli ve çevresi Anadolu nun tam göbeğindedir. Bu Bölgede yetişen ve bu Bölgeye ait olan bu köpeklerde Anadolunun köpeğidir, ancak isimleri daha yeni yeni Halk arasında duyulmaya başlamıştır bunun en büyük sebebi bu Üreticilerin Malaklı yavrularını yıllardır Kangal altında satışa çıkarmaları ve bu şekilde tanıtmalarıdır. Bu sayede şu an Dönyanın dört bir yanında insanlar köpeklerinin Malaklı olduğunu bile bilmemektedir. Her ne kadar Malaklı da Kangal gibi Anadolu çoban köpeği olsada Sivas yöresinin köpeği olan Kangal dan bazı fiziksel farklılıklar gösterdiği için son zamanda yapılan Kangal festivallerinde Kangal üreticilerinin bir çoğu bu ırkın Festivallerde ayrılmasını talep etmişlerdir. Bu talepleri dikkate alınmaya başlanmıştır ve, artık Irk kendi yöresel ismini taşıma yoluna gitmiştir. Malaklı Kangal a göre daha iri yapılıdır, özellikle kafa ve ayaklarda bu fark bariz belli olur dudakları (Malakları) büyük ve sarkık olur, omuz yüksekliği erkeklerde 75-95 cm, dişilerde 65-85 cm dir. Çok nadir olmakla birlikte 100 cm nin özerinde erkekler vardır.Ağırlıkları erkeklerde 70-120 kg Dişilerde 50- 80 kg. Renkleri çoğunlukta boz karabaş ve sarı karabaştır, ancak akbaş ve ala renkte olan Malaklı larda mevcuttur. Vücutları çok kalındır bu yüzden dışarıdan bakıldığında hantal ve tembel gibi dururlar, ancak gerçekte çok seri ve hızlı köpeklerdir. Karakteri genelinde serttir, yabancı ve kötü niyetli insanlara karşı son derece saldırgandır o yüzden koruma köpeği olarak mükemmel ırktır. Diğer köpeklere karşı saldırgan olması, Malaklı ırkının köpek dövüşlerinde kullanılması neredeyse sadece bu konuda büyük, şöhret kazanmalarına yol açmıştır.TRT'de yayınlanan "Yol Arkadaşım" Programında da geçen ay konu edilmişti.
Dileyenler aşağıdaki linkten ilgili programı izleyebilirler..


Karaman Ahmet
6 yıl önce - Cmt 09 Şub 2013, 14:05
Şöhreti de hırsızı da arttı


Alıntı:
08 Şubat 2013 Cuma 16:11

Anadolu'nun en iri köpek ırkı olması nedeniyle ''Anadolu Aslanı'' olarak anılan Aksaray Malaklısı cinsi köpekler, yüksek fiyatlardan satılması nedeniyle hırsızların hedefi oldu
Yavru Malaklıların hırsızlıkları artarken, iriliği ile ürküten yetişkin köpeklerin de çalınmaya başlanması hayvan severleri şaşırtıyor.
Aksaray'a özgü bir köpek cinsi olan Malaklılar, tanıtım çalışmaları ve irilikleri nedeniyle yalnız Türkiye'de değil dünyada da tanınmaya başlandı. Geçen yıl Uluslararası Köpek Irkları Federasyonu tarafından Malaklılar'ın ırk tespiti çalışmalarının başlamasının ardından bilinirliği artan Malaklı cinsine ilgi arttı. Türkiye'nin çeşitli illerinden ve yurt dışından meraklıların, Malaklı satın almak için ziyaret ettiği Aksaray'da fiyatlar da yükseldi. Son olarak Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün Türkiye'deki tüm müze ve ören yerlerinin güvenliğinin sağlanmasında Aksaray Malaklısı'nın kullanılması kararının ardından birçok müzeye birer dişi ve erkek Malaklı yavrusu gönderildi. Ancak daha çok tanınması Malaklılara sadece meraklıların değil hırsızların da ilgi göstermesine neden oldu. Koyun sürülerini, ev ve çiftlikleri korumada bekçi köpeği olarak kullanılan Aksaray Malaklısı'nın yavruları hırsızların hedefi olmaya başladı. YETİŞKİN KÖPEKLER DE ÇALINMAYA BAŞLADI Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği (AKMİD) Başkanı Muammer Tıpırdamaz, yaptığı açıklamada, Malaklı cinsi köpeklerin meşhur olup, tanınmasının ardından çalınma olaylarının arttığını söyledi. Her sene yaklaşık 40 civarında Malaklı köpeğinin çalındığını belirten Tıpırdamaz, ''Hırsızlık olayları birkaç aydır iyice arttı. Bu köpeklerin yavrularının fiyatı 3 bin liradan başlıyor. Büyüklerinin fiyatları 15-20 bin liraya kadar çıkıyor. Değerli bir cins olduğu için bu hayvanlar ya satılmak için çalınıyor ya da yasa dışı paralı köpek dövüşünde kullanılmak için...'' diye konuştu. Gösterişli bir köpek ırkı olan Aksaray Malaklısı'nın dünyadaki en iri çoban köpekleri arasında yer aldığını vurgulayan Tıpırdamaz, şunları kaydetti: ''Omuz başı yükseklikleri ortalama 90-95 santimetre arasında. Bu köpekler çoban köpeği olarak sürüleri kurtlardan koruması için beslenirdi. Ama şimdi sahipleri zevk için beslediklerinden insanlara zarar vermesin diye daha uysal yetiştiriyor. Böyle yetiştirmek zorundalar, çünkü bu köpek insana saldırırsa 3-4 kişi zor kurtarır. Yüksek fiyatlara satılıyor. Yavruları çalıyorlar, sonradan tanıyamıyoruz. Çok azı bulunuyor. Kent merkezinde de çok hırsızlık oluyor. Bir hafta içinde 13 köpek çalındı. Bunlar arasında iri, yetişkin köpekler de var. Yakalanan hırsızlar adliyede serbest bırakılıyor. Zanlılar, 'Yolda buldum, çalmadım' ya da 'tanımadığım birisinden aldım' diyerek kendilerini savunuyor. En son bir kişiden 1 tane değil, 5 tane köpek birden çaldılar. Bunlar kesinlikle organize çalışan hırsızlar.''

5 KÖPEĞİNİ BİRDEN ÇALDILAR
Kısa süre önce Malaklı cinsi 5 köpeği çalınan Ala Edis ise hırsızlık olayının annesinin vefat ettiği gün gerçekleştiğini söyledi. Annesinin cenaze işleriyle uğraşırken çiftliğinden her biri yaklaşık 80-90 kilo ağırlığında 5 Malaklı'nın çalındığını anlatan Edis, şunları söyledi: ''Onlar benim yoldaşım, arkadaşım gibiydi. Çocuğumuz gibi bakıyorduk. Ama o çocuklarımız hırsızlar tarafından çalındı. Hırsızlar çok profesyonel. 5 tane büyük köpeği bir kişinin çalması mümkün değil. Bir arabaya bindirilip götürülemez, çok organize bir iş. Bu köpekleri para karşılığında dövüş yaptıran kişilerin çaldığını düşünüyorum.'' Edis, köpek hırsızlarına karşı etkin mücadele edilmesi için yetkililerin ve güvenlik güçlerinin yardımını beklediklerini sözlerine ekledi.

AAYavrularinin fiyati 3 bin liradan basliyormus, yetiskinlerinin fiyati ise 15 - 20 bin lira arasiymis...Misafir be5

3 yıl önce - Cmt 23 May 2015, 16:57

Aksaray malatlı köpekleri kac para

Burç

3 yıl önce - Cmt 23 May 2015, 16:59

Sorduğun sorunun cevabı bir üstteki mesajda yazıyor. Ama okuman gerekecek...

Misafir a27

2 yıl önce - Pts 30 Oca 2017, 16:25

Beylikdüzü’ndeki TÜYAP’ta açılan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) tanıtım için getirilen ‘Tank’ isimli damızlık olarak beslenen 90 santim omuz yüksekliğinde, 95 kilo ağırlığındaki ‘Aksaray Malaklısı’ olarak bilinen 2.5 yaşındaki çoban köpeğine 25 bin TL önerildi. Ancak, sahibi satmaya yanaşmadı.

http://www.hurriyet.com.tr/tankin-sahibi-25-bin-t ...i-40349626cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET