Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bilecik Küplü Köyü 1880

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
yusufdemir55

2 yıl önce - Sal 21 Nis 2015, 00:13
Bilecik Küplü Köyü 1880

Bu resim tesadüfen karşıma çıktı. Bilecik Küplü Köyü, 1880 yılı civarı olduğu yazıyor. Resmi ve kafama takılan birkaç soruyu, sizlerle paylaşmak istedim.

Resme dikkatli bakarsanız, sol tarafta bulunan iki beyaz bina arasında sanki OTEL yazıyor. Sanki dedim, zira TEL yazısı net olarak okunmasına rağmen, diğer harflerden emin olamadım. Resimdeki binada, Otel'mi yazıyor?

Benim bildiğim, köy yerlerinde otel olmaz, ki 1880 li yıllarda olduğunu düşünmesi bile garip.

(+)

semihka
2 yıl önce - Sal 21 Nis 2015, 09:56

Yusuf Bey bu köy Bilecik istasyonundan çıktıktan sonra Bozüyük-Eskişehir istikametine giderken ilk köydür. Ayrıca bu köy zamanında Küplü olarak anılsa da fotodaki köy Küplü'nün komşusu Bekdemir Köyü'dür. Şu an içerisinde bir İstasyon bulunmasa da eski topraklar, zamanında halk ağzıyla şimendiferlerin yada postaların bu istasyonda yolcu indirip bindirdiğini söylemektedir. Bu sebeple adı BEK-DEMİR'dir.

Bu istasyondan sonra Karaköy istasyonu bulunmaktadır ve bu iki köy arasında çok keskin bir tırmanış vardır. Bilecik'in rakımı 400 civarındayken Karaköy'ün rakımı 900 civarındadır. Çok yoğun kar yağışının olduğu mevsimlerde, özellikle gece saatlerinde şimendiferin bu tırmanışı gerçekleştiremediği belki arka destekle çıkabildiği ancak çoğu zaman şimendiferin bu köyde saatlerce beklediği söylenmektedir.

Ayrıca Bilecik istasyonunun bir dönem işgal altında bulunduğunu düşünürsek durak olarak bu köyde kullanılmış olabilir.

Hatta araştırılsa bulunur mu bilemem ama bu civarda ruhban okulu bulunduğu da halk arasında söylenmektedir.

(+)

foto il kültür turizmden alıntıdır

http://www.haber11.net/haberlergos-6420-yunan_ask ...akmis.html

bu da konuyla ilgili ayrıntılı bir yazı, 4 han bulunmaktaymış bu civarda, sorunun cevabını bulduk sanırım.

Misafir be2

2 yıl önce - Cmt 09 May 2015, 13:23

merhaba en üsteki resim küplüye aittir .resim 1892 yılında çekilmiş.köy versim hakkında daha detaylı bilgi için küplüköyü.com adresinde ögrenebilirsiniz

Misafir a47

1 yıl önce - Pzr 20 Arl 2015, 21:01

Ben Bilecik Küplü köyünde oturmaktayım bu tür eski resimleri köye bulup getiren kişi benim ve dedeleri bu köyde doğan ve mübadele ile göç eden Rumların köye ziyarete gelen yakınlarıyla çok diyalok kurdum halen görüştüklerim var,otel olayı gerçek çünkü o yıllarda Küplü ipek yolu üzerinde önemli bir alışveriş merkezi 8000 nüfuslu 15_20 ye yakın fabrikası , içkili barları,kızların garsonluk yaptığı kahve haneleri ,çevre illerden çeyiz düğün eşyası almaya alışverişe gelenler ve daha çok özelliği olan bir yer bu Evliya Çelebi nin seyahatnamesinde daha detaylı anlatılıyor,bende buna benzer resimler mevcut Ruhban okulu kilisenin ve o dönemde yaşayan Rum ve Ermeni esnafın resimleri var saygılarımla....
.M.Arseven

ahmetsever
1 yıl önce - Pzr 20 Arl 2015, 22:07

Fotoğrafta .TEL yazısı gözüküyor, yani latince harfler, peki o yıllarda latince niye kullanılmış

reşitözen
1 yıl önce - Pts 21 Arl 2015, 00:26

Resmi dikkatle inceledim. M.Arseven'in Misafir a47 ismi altında yaptığı açıklamaya göre, gelen ve gidenler arasında yabancıların olması hasebiyle, "HOTEL" olarak yazılı olduğu kanaatindeyim...

ahmetsever
1 yıl önce - Pts 21 Arl 2015, 22:59

Otel olayı gerçek olabilir, ancak harf devriminden yaklaşık 50 yıl önce Latin harflerinin kullanılması ilginç.

mahmut11
1 yıl önce - Pts 21 Arl 2015, 23:04

Ahmet abi bunu şöyle açıklayabilirim. Mesela eski tren istasyonlarında da aşağıdaki gibi Latin harflerle yazılar yazıyormuş.

Alıntı:

(+)

foto : HAYRI

NOT: Bu istasyonun 1910 yılında yapıldığı yazıyor, 1910da da latin harfleri yoktu, ama batılılar biliyordur.

Alıntı:

(+)

foto : İsmail K.

Kaynanamın dediğine göre küplüden gelin alıp verirlermiş,akrabalar varmış. Ama tam o da bilmiyormuş.

Misafir 34f

10 ay önce - Cmt 21 Oca 2017, 04:04

resimdeki köy küplü köyüdür hotel yazan yer şu an bize aitdır biz kimmiyiz lümbeler hüseyin kavak merhum ve torunları

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET