Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Misafir 821

13 yıl önce - Cum 09 Nis 2004, 17:53

hosbulduk kemal. bu binanin tarihi hakkinda benim de fazla bilgim yok.
www.balat.net'den aktariyorum:

Kasturya Sinagogu : Balat’ın yukarı kısımlarındaki bu sinagogun tarihinin İstanbul’un fethinin ilk yıllarına kadar uzandığı belirtilmektedir. Ancak günümüzde sinagogun sadece bahçe duvarları ve bu duvarlar üzerindeki dış kapıları ayakta kalabilmiştir. 1990’lı yılların başında yıktırılan sinagogun yerinde otopark vardır.

www.gezgin.com'dan alinti:

...hatta edirnekapı'da yaşayan bir ihtiyar anlatmıştı... çocukken ayvansaray'daki kastorya sinagogu'nda cumartesi günleri 5 kuruşa lambaları yakar, akşam da gelip söndürürlermiş. ama artık ne kastorya var (nasıl olduysa satılmış ve yeni sahibi tarafından yıktırılıp otoparka çevrilmiş), ne de 5 kuruşa lamba söndürme (reostalı lambalar var) olayı kalmış. ayrıca bu amca, türk ve müslüman olmasına rağmen eğrikapı'daki rum mezarlığı'nın bakımını ücretsiz ve karşılıksız olarak yapıyor...

Aydinsert
13 yıl önce - Cum 09 Nis 2004, 18:05

bu bilgileri aktardığın için teşekkürler o iki siteyi de incelemiştim demekki gözümden kaçmış

filiz

13 yıl önce - Cmt 10 Nis 2004, 14:43

oyle cok ki bunlardan istanbul'da evi yakıp yıkıp yer acamayanlar bahcesini ozellestiriyor bkz. yıldızbakkal tren yolu manzaralı ev..

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL