Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Misafir 81b

2 yıl önce - Çrş 20 Nis 2016, 22:54

Başarılı bir çalışma ülkemiz açısından hem kazançlı hemde gurur verici emegi geçen herkese teşekkür ediyoruz.

hakan023
2 yıl önce - Cmt 04 Hzr 2016, 19:54emeği geçen herkese teşekkürler...


hakan023
2 yıl önce - Pts 06 Hzr 2016, 12:57

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Çöpten Enerji Üretim Tesisi’nden üretilen elektrik enerjisinin yüzde 35'inin Elazığ Belediyesi'ne katkı payı olarak verildiği belirterek, bu rakamın Türkiye genelinde rekor katkı payı olduğuna dikkat çekti.HABER: SEVDA DEMİR
Elazığ Belediyesi’nin çevresel yatırımı Çöpten Enerji Üretim Tesisi’nin resmi açılışı yapıldı.
Dişidi-Çöteli-Üçağaç köyleri arasında 132 hektar alana kurulan tesis ile, Belediye bütçesinden hiç harcama yapılmadan çevresel kirliliğe neden olan çöpler, düzenli depolama alanlarına aktarılarak, enerji üretimi sağlanıyor.
Günlük 350 ton atığın depolandığı tesiste, çevresel açıdan büyük problemlere yol açan evsel atıklar, sorun olmaktan çıkarak ekonomiye değer kazandıracak.
Günlük 10 Bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak, enerji üretiminin gerçekleştirildiği alan ile dünyada ‘yeşil enerji’ olarak tanımlanan metan gazından enerji üretimi sayesinde, çöp sorun olmaktan çıkarak, ekonomik bir değer kazandıracak.
Resmi açılışı dün gerçekleştirilen tesinin törenine Vali Murat Zorluoğlu, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Tahir Öztürk ve Ejder Açıkkapı, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti il Başkanı Ramazan Gürgöze, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Rektör Kutbeddin Demirdağ, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan Mücahit Yanılmaz, Yaklaşık 2 yıl önce tesisin etrafındaki köylerde yaşayan vatandaşların kötü koku nedeniyle şikayetçi olduğunu kaydeden Başkan Yanılmaz, günümüzde bu sorunun çözüldüğünü söyledi.
Yapılan tesisten üretilen elektrik enerjisinin yüzde 35'inin Elazığ Belediyesi'ne katkı payı olarak verildiği aktaran Yanılmaz, bu rakamın Türkiye genelinde rekor katkı payı olduğuna dikkat çekti.
Günlük 350 Ton çöp ile üretilen elektrik enerjisinin ülkeye büyük katkı sağladığının altını çizen Yanılmaz, ayrıca çalışmaları yürüten firmanın tesis alanının kirasını ödeyerek, depolama alanındaki işlerini de yaptığını ifade etti.
Elazığ'da çevreyi koruyan kollayan ve Türkiye'de en hızlı süreçte yapılıp sonuç alınan bir tesisi açmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Mücahit Yanılmaz, "Çevre bize atalarımızdan, dedelerimizden kalan bir miras değil, evlatlarımızın, torunlarımızın bize bir emanetidir. Dolayısıyla çevreyle ilgili, çevreyi korumayla ilgili yapılan her çalışma gelecek nesillere bırakılacak olan en güzel mirastır. Rabbim bu mirasın sayısının ve değerinin arttırılmasını hepimize nasip etsin. Türkiye nereden nereye geliyor? Bugün Çöpten Enerji Tesisi'nin açılışını yapıyoruz. 1993 yılında İstanbul Ümraniye'de çöpteki metan gazının patlamasından dolayı 38 vatandaşımızın öldüğü günleride hatırlıyoruz. Dün çöp toplamak ve çöplerle uğraşmak belediyelerin en önemli problemlerinden biriydi. Artık çözüm buluyor." dedi.
Yaklaşık 2 yıl önce tesisin etrafındaki köylerde yaşayan vatandaşların kötü koku nedeniyle şikayetçi olduğunu kaydeden Başkan Yanılmaz, günümüzde bu sorunun çözüldüğünü söyledi.
Günlük 350 Ton çöp ile üretilen elektrik enerjisinin ülkeye büyük katkı sağladığının altını çizen Yanılmaz, "Vahşi çöp depolamayla insanlar, bir rüzgar anında çöpten etkileniyor, kokusundan köylerde yaşanmaz bir durum oluşuyordu. Bugün ise yapılan çalışmalarla, etrafta günde gelen 350 ton çöp hemen üzeri kapatılarak metan gazına dönüştürülüyor, daha sonra bu çöp elektriğe dönüştürülüyor, bu ise enerji nakil hattı ile ulusal enerji hattına verilerek ülkemize katkı sağlıyor. Hem çöpü problem olmaktan çıkarıyoruz hem ülkemize yenilenebilir bir enerji katkısı sağlıyoruz, hem de az da olsa yurt dışından ithal edilen ve yurt dışına ödediğimiz dolarların bu ülkede kalmasına vesile olacak olan bir tesisi burada açmış bulunuyoruz. Böyle bir tesisi hayata geçirmek kolay bir olay değil. Elazığ'dan rahmet eksik olmasın, Elazığ'ın bereketi artsın. Elazığ'da açtığımız Çöpten Enerji Tesisi'nin yakın zamanda, yakın ilçelerimizden başlayarak, ilçelerin çöplerinin de alındığı depolandığı ve bertaraf edildiği bir tesis haline gelecektir." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'NİN REKOR KATKI PAYI ELAZIĞ'DA
Yapılan tesisten üretilen elektrik enerjisinin yüzde 35'inin Elazığ Belediyesi'ne katkı payı olarak verildiği aktaran Yanılmaz, bu rakamın Türkiye genelinde rekor katkı payı olduğuna dikkat çekti.
Firmanın tesis alanının kirasını ödeyerek, depolama alanındaki işlerini de yaptığını ifade eden Yanılmaz, "Elazığ buradan kazan, kazan, kazan'ı yaşamaktadır. Hem çevreyi korumaktayız, hem belediyemize katkı sağlamaktayız, hem yakındaki çevre illerinin çöplerinide buraya alacağız. Bu tesis aynı zamanda gelecekte yapılacak olan artı tesislerle birlikte bir entegre tesis olacaktır. Bu tesisin kuruluşu Türkiye'nin en modern tesislerinden biri olma gelişmeye açık entegre olma özellikleri açısından da bir ilktir. Elazığ'da bu tesisle birlikte yaptığımız çöp depolama alanlarıyla birlikte harfiyat depolama alanları, yeni çöp toplama sistemleri çöpteki atıkların ayrıştırılarak toplanma sistemleriyle Elazığ'da çevreye olan katkımız artıyor, artmayada devam edecektir." ifadelereni yer verdi.
Elazığ Vali Murat Zorluoğlu, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Tahir Öztürk ve Ejder Açıkkapı ise törende yaptıkları konuşmada tesisin Elazığ'a ve ülkeye katkı sağlayacağını belirterek hayırlı olması dileğinde bulundular.

BELEDİYE BÜTÇESİNDEN TEK KURUŞ HARCAMA YAPILMADI
Dişidi-Çöteli-Üçağaç köyleri arasındaki 131,8 hektar yüzölçümüne sahip Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında, Belediye bütçesinden hiç harcama yapılmadan yap-işlet-devret modeliyle kurulan Çöpten Enerji Üretim Tesisinde, ciddi bir çevresel kirliliğe neden olan çöpler, düzenli depolama alanlarına aktarılarak, enerji üretimi sağlanıyor.
Yer teslimi 9 Eylül 2014’te gerçekleştirilen tesisin kurulumu 8 Haziran 2015’te tamamlandı. Çalışmalar kapsamında tesiste 15 hatlık gaz toplama boruları döşenerek, enerji üretim santrali jeneratörleri ve trafo montajı gerçekleştirildi. Çalışmalar kapsamında Gaz Toplama Balonu Ünitesinin kurulumu ve enerji nakil hattı için de toplam 31 direk dikildi. Son olarak saha düzenlemesi, saha güvenliği, katı atıklarının üzerine örtü toprağı serilmesi gibi çalışmalar da tamamlandı.

DÜNYANIN FAVORİ ENERJİ YATIRIMI
Katı atık depolama sahasında toplanan çöplerden çıkan gaz depolanarak, 20 yıl süreyle elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Çöp içerisinde bulunan organik maddeler, oksijensiz ortamda bakteri faaliyetleri sonucu ayrışarak, metan gazını oluşturuyor. Oluşan gaz, çöp üzerine açılan yatay ve dikey kuyulara döşenen gaz toplama boruları yardımıyla vakumlanarak, toplama istasyonuna getiriliyor ve ön arıtımı yapılan çöp gazı daha sonra basınçlandırılarak, gaz motorlarına gönderiliyor. Gaz motorları ise yakıt olarak çöp gazını kullanarak, elektrik üretiyor.
Elazığ Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ihalede oluşturulan koşullarla Türkiye’de benzer tesislerle kıyaslandığında çok önemli avantajlar elde edildi. Elazığ Belediyesi projeyle Türkiye’de emsallerine oranla bir rekora imza atarak, 20 yıl süresince ciro üzerinden yüzde 35 kazanım elde edecek. Yine ihale şartları doğrultusunda Elazığ Belediyesi ilgili firmadan yıllık saha kira bedeli alacak. Ayrıca diğer şehirlerde yapılan ihalelerden farklı olarak mevcut sahanın rehabilitasyonu ve tesisin yıllık işletim bedeli de ilgili firma tarafından karşılanıyor.

TESİSTE GÜNLÜK 10 BİN KONUTUN
ENERJİ İHTİYACI KARŞILANIYOR
Günlük 350 ton atığın depolandığı tesiste, günlük 10.000 konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak, enerji üretimi gerçekleştiriliyor. Dünyada ‘yeşil enerji’ olarak tanımlanan metan gazından enerji üretimi sayesinde, çöp sorun olmaktan çıkarak, ekonomik bir değer kazanıyor.

TESİS ÇEVRESEL AÇIDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
Çöpten enerji üretim tesisi çevresel açıdan da şehir için büyük önem taşıyor. Projeyle, zararlı gazların doğaya salınması engelleniyor. Vahşi depolama sisteminden düzenli depolama sistemine geçilen alanda, çevre ve peyzaj düzenleme çalışmaları da gerçekleştirilecek. Daha önce ciddi çevresel kirliliğin oluştuğu ve yayılan kötü kokularla pek çok soruna yol açan çöp sahası, bir piknik alanı olarak düzenlenecek.
Çöp sahasında açığa çıkacak metan gazının kontrol altına alınıp yakılmasıyla tesiste, elektrik üretiminin yanı sıra, yakma sırasında açığa çıkacak ısı kullanılarak da seracılık faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Günışığıbozo2340

2 yıl önce - Sal 07 Hzr 2016, 01:39

Elazığ Belediye Meclisi, Meclis 2.Başkan Vekili Mustafa Asım NAZIRLI'nın başkanlığında 37 üyeden 31 üyenin iştirakiyle toplandı.

 

Belediyemize ait merkez Çöteli köyü mevkiinde Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi alanı içerisinde yaklaşık 2.000 m2’lik alanda 5 ton/gün kapasiteli yeni Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi inşa edilmesi ve sterilizasyon işlemi ile ilgili ünitelerin yapılması kaydıyla 22/07/2015 tarih ve 25883 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Tıbbi Atıkların Kontrolü yönetmeliği” çerçevesinde ilimizdeki resmi ve özel sağlık kuruluşları ile muayenehanelerden, güzellik salonlarından vb. oluşan tıbbi atıkların 10 (on) yıl müddetle toplanması, taşınması bertarafı ve toplanan tıbbi atıklardan elde edilen bertaraf ücretinin brüt gelirinden belediyemize pay verilmesi işinin 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 35/a maddesi uyarınca; 10 (on) yıl müddetle ihale edilmek üzere Belediye Başkanına ve Belediye Encümenine yetki verilmesi ile ilgili Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünün başkanlık onaylı 16/05/2016 tarih ve 290 sayılı teklif yazısı görüşüldü.

 

Belediyemize ait merkez Çöteli köyü mevkiinde Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi alanı içerisinde yaklaşık 2.000 m2’lik alanda 5 ton/gün kapasiteli yeni Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi inşa edilmesi ve sterilizasyon işlemi ile ilgili ünitelerin yapılması kaydıyla 22/07/2015 tarih ve 25883 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Tıbbi Atıkların Kontrolü yönetmeliği” çerçevesinde ilimizdeki resmi ve özel sağlık kuruluşları ile muayenehanelerden, güzellik salonlarından vb. oluşan tıbbi atıkların 10 (on) yıl müddetle toplanması, taşınması bertarafı ve toplanan tıbbi atıklardan elde edilen bertaraf ücretinin brüt gelirinden belediyemize pay verilmesi işinin 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 35/a maddesi uyarınca; 10 (on) yıl müddetle ihale edilmek üzere Belediye Başkanına ve Belediye Encümenine yetki verilmesine, oyçokluğuyla karar verildi.


Misafir ee7

2 yıl önce - Sal 07 Hzr 2016, 14:42

Başladımı yani valla ben iptal oldu diye biliyordum hayırlı olsun şehrimizi çalışmalar başlar inşallah en kısa sürede

hakan023
1 yıl önce - Cmt 07 Oca 2017, 13:07

Çemişgezek, Pertek ve Hozat'ın ilçelerinin katı atıklarının Elazığ Belediyesi Çöteli Katı Atık Düzenli Depolama sahasına nakledilerek, enerjiye dönüştürülmesine ilişkin 'Katı Atık Bertarafı Protokolü', Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve kardeş Belediye Pertek Belediye Başkanı Recai Vural arasında imzalandı.

BAŞKAN YANILMAZ: "ÇEVRE, BİZE DEDELERİMİZDEN MİRAS DEĞİL, TORUNLARIMIZIN EMANETİDİR"

Protokol imza töreninde konuşan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, çevresel yatırımlar açısından önemli bir protokole imza attıklarını belirterek, "Çemişgezek, Hozat ve Pertek ilçelerinin de katı atıklarını Çöteli Katı Atık Toplama ve Bertaraf Tesisi'nde enerjiye dönüştüreceğiz. Daha önce Keban ilçemizin de katı atıklarının bertarafı ve enerjiye dönüşümüne ilişkin protokolü imzalamıştık. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Elazığ Belediyesi olarak sadece Elazığ'ın değil, ilçe ve kardeş ilçelerimizin de geleceğe daha güzel bir çevre bırakmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Biz hem Elazığ'da hem de yakın çevremizde, çevreci bir belediyecilik anlayışıyla çalışıyoruz. İnanıyoruz ki çevre bize dedelerimizden miras değil, torunlarımızın emanetidir. O emaneti en iyi şekilde koruyacağız, kollayacağız ve onlara teslim edeceğiz. Ben Pertek Belediye Başkanı Recai Vural'a bu konudaki katkısı ve hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyorum. Kendisi aynı zamanda Hozat, Pertek ve Çemişgezek ilçelerinin, Katı Atık Yönetim Birliği Başkanıdır. İmzaladığımız protokol, Pertek, Hozat, Çemişgezek ve Elazığ'a hayırlı uğurlu olsun" dedi.

İlçelerinin daha temiz ve daha sağlıklı olabilmesi adına hayata geçirilen bu projede, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ın desteğinin ve katkılarının çok fazla olduğunu belirten, Pertek Belediye Başkanı Recai Vural, "Yaptığımız girişimler neticesinde ilçemizin katı atıklardan kurtulup daha temiz bir Pertek olabilmesi için, önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz. Pertek Belediye Başkanı ve Çemişgezek, Hozat, Pertek Katı Atık Yönetimi Birliği Başkanı olarak bu görevi üstlenmiş bulunuyorum. Bu ilçelerimizin katı atıklarının bertarafı ve enerjiye dönüşümüne ilişkin imzaladığımız bu protokolden dolayı, Kardeş Belediye Başkanımız Sayın Mücahit Yanılmaz'a, teşekkür ediyorum" diye konuştu.

http://m.haberler.com/pertek-hozat-ve-cemisgezek- ...86-haberi/Misafir 09e

1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 23:36

Ne kadar tanıdık bir manzara

hakan023
1 yıl önce - Prş 09 Mar 2017, 17:51
Çok güzel bir hizmet gün geçtikçe anlaşılıyor


Elazığ'da çöpten enerji üretimi artıyor

(Fotoğraflı)

ELAZIĞ (İHA) - Elazığ'da merkez köyler ile İçme ve Hankendi beldelerine ait katı atıklar çöpten enerjiye dönüşecek.
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu arasında 'Katı Atık Bertarafı Protokolü' imzalandı. İmzalanan protokolle merkez köyler ile İçme ve Hankendi beldelerine ait katı atıklar, Çöteli Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinde, enerjiye dönüşecek.
2016 yılından itibaren merkeze bağlı 129 köy ile İçme ve Hankendi beldelerinde ait çöp toplama işlemini gerçekleştirdiklerini belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu, belediye tarafından kurulan tesisin şehir için büyük bir avantaj olduğunu aktardı.
Çevresel açıdan önemli bir protokole daha imza attıklarını ifade eden Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise, çevresel bakımdan çöpleri toplamak kadar, çöplerin bertarafının da büyük önem taşıdığını kaydetti.
Vahşi toplama sahalarında biriktirilen çöplerin toplandıkları alanda yeni bir çevresel probleme yol açtığına dikkat çeken Başkan Yanılmaz, "Çöteli Katı Atık Depolama sahasında kurduğumuz tesisimiz, 2015 yılından itibaren elektrik enerjisi üretimine başladı. Bazı ilçe ve beldelerimizin yanı sıra komşu Tunceli iline bağlı üç ilçemizin çöpleri de bu sahaya aktarılarak, enerjiye dönüşüyor. Bu protokolle birlikte İl Özel İdaremizin sorumluluğunda olan köyler ile İçme ve Hankendi beldelerine ait çöpler de tesislerimize aktarılacak. Şehrimizin katı atıkları tek bir noktada oluşturulan düzenli depolama sahasında toplanarak, enerjiye dönüşecek"diye ifade etti.

http://m.haberturk.com/yerel-haberler/haber/51981 ...mi-artiyor


Misafir 965

1 yıl önce - Cum 10 Mar 2017, 10:27

Buranın kapasitesinin artırılması lazım.günde 10 bin evin elektrik ihtiyacı ne ki? Akçakiraza bile yetmez bu. Bildiğim kadarıyla öncelik tesis çevresindeki yerleşimlere veriliyor. Kapasite artırılarak tam çevreci ve tam verimli bir tesis olmalıdır

hakan023
1 yıl önce - Cum 10 Mar 2017, 10:55

Haklısın misafir. Tam randımana binince kapasitesi yetersiz gelirse arttırıma gidilebilirsayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET