Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kıbrıs birleşsin mi?
« önceki   123 ... 434445 ... 474849   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 44

Kıbrıs birleşsin mi?
Türkiye ile birleşsin 64.7%  64.7%  [335]
Rumlarla birleşsin 12.5%  12.5%  [65]
aynen devam etsin 17.0%  17.0%  [88]
banane Kıbrıs'dan 5.8%  5.8%  [30]
Toplam Oy : 518

Erman a
1 ay önce - Çrş 11 Oca 2017, 23:31

Olurda bizimkiler yine "kandirilir" ve Rum tarafiyla birlesmeyi kabul ederlerse 10 seneye kalmaz orasi sadece Rum adasi olur.

Esen07

1 ay önce - Prş 12 Oca 2017, 02:14

Kıbrıs birleşicek büyük ihtimal ,adada yaşayan türkiye cumhuriyeti vatandaşları ve askerini cıkarırlar, bu birlesme olursa adadaki dogal üssůmüzü kaybettigimiz gibi ab nato ussüde acilir . 12adalar ,musul ,kerkük gibi 100yil onceki olayları elestirirken kibrisi kaybetmek çok ironik olur.

Trabzon Bordo
1 ay önce - Prş 12 Oca 2017, 02:14

Beyler kibris turk c.baskani turkiye vilayeti olmaya niyetimiz yok ya kibris birlesir ya yolumuza devam ederiz demis ya. Benim anlamadigim sen tam olarak kimsin. Kibris osmanlidan ismanli turklerine kalan bir dava degilmi. Adaya asker yollayan turkiye degilmi. Ordaki insanlar bizle ayni irk degilmi. Ne bu simdi tc ile birlesmeyiz lafi . Butunn kıbrıs Türkleri hemen hemen ayni kafada. Biz turkiyede turku kurdu lazi birlik olalim diyoruz ayni irktan adamlar bize ayar veriyor. Adana neyse girnede o degilmi lefkosafa o degilmi. Kibrisin birlesmesi adada yunan hakimiyeti demek olur adamlar nufusen ezici cogunlukta. Turkiyeye baglanip ayri statude ayni konumlarina devam etmeli . Sif kibrislilar rahat rahat kumar oynamak istiyor diye tc ye baglanmayiz falan diyor. Yahu sen kimsin ne ben defilmisin . orasi bizim oz parcamiz degilmi . Nasil adana bizim mersin bizim kibrista bizim degilmi . 2. Selim zamaninda venedikten alinmadimi bu ada uzun savas sonunda . Eger bu kibris birlesirse bu lozan karsiti gorusleri bu konuda samimi bulamayacagim bu konuda uzuntu duyuyorum malesef.

mahmut11
1 ay önce - Prş 12 Oca 2017, 02:22

O topraklar TÜRK kanı ile alındı. GAVUR'a teslim edilecek yer değil. Yine alınır gerekirse. 82 Lefkoşe olur.

Sanırım KKTC'de de sol tandanslı bir iktidar var.
Bunlarda huy olmuş vatan satmak.
Yazık!

İbrahim A
1 ay önce - Prş 12 Oca 2017, 02:26
arkadaşlar merak ettiğim ve anlamadığım bir mevzu var.

şimdi bu kktc de 300.000 kişi yaşıyor
bunun yarısından fazlası da kıbrısın kuzeyi alındıktan sonra bölgeye sonradan türkiyeden yerleşenler
çoğu da mersinden gitmiş ve bende mersinde yaşıyorum.
eğer güneyle birleşme olursa bölgeye sonradan yerleşen en az 150.000 kişi ne olacak.
geri dönerler mi?
hani şimdi çoğu mersinli ya
zaten mersin doğudan suriyeden ıraktan çok göç alan bir yer yeni göç dalgası olur mu?

Misafir 568

1 ay önce - Prş 12 Oca 2017, 06:54

Rumlara bir karış toprak bile verilmemeli

05yusuf09

1 ay önce - Prş 12 Oca 2017, 07:33

Kıbrıs bana göre kesinlikle Türkiyenin 82.ili haline getirilmelidir yoksa Kıbrıs Türklerinin gelecekte işi çok daha zorlaşabilir, olası bir birleşmede rumlar tüm adayı rumlaştırıp Yunanistan'a bağlayabilir.

Misafir 3e5

1 ay önce - Prş 12 Oca 2017, 08:06

Açık bir sistemle birleşme referandumu yapılmalı. Birleşsin diyen bozmalar rum tarafına gönderilerek geriden kalanlar ile yola devam edilmeli. Nedir bu aymazlık şerefsizlik haysiyetsizlik. Ben anlayamıyorum giydiği donun parasına kadar Türkiye'den gider Türkiyenin kanını sömürür istemezük derler isyan ederler. Şerefsizliğin en alasından başka birşey değildir. S*ttrolup gitsinler lütfen. Kıbrıs Sokullu Mehmet Paşanın deyimi ile vücutta bir koldur. O kolu koparmak isteyen ecnebi bozmaları da defolup gidebilir.

Her Kıbrıs konusu gördüğümde sinirden deliriyorum. Ne lanet insancıklar var şu memlekette. Nasıl ayakta duruyoruz böyle şerefsizlere rağmen aklım almıyor.

Muneccim
1 ay önce - Prş 12 Oca 2017, 08:27

Kibrista Turk topragi %36dan %30a indiriliyor yeni planla. Rum tarafi yine begenmemis, yeni topraklar da istemis ve sinir bolgelerinden de degil. Turk topraklarinin arasinda rastgele bolgeleri istemisler. Insallah Kibris Turkleri bir an once uyanir nasil bir tuzaga cekildiklerini.

Kibrislilar Turk askerinin oraya niye gittigini unuttu. Zannediyorlar ki Turk askeri cekilirse rumlarla birlesip avrupali olacaklar. Biz de halka ve devlete ragmen Kibrista duramayiz galiba. Kibris halki ve devleti biz birlesecegiz, Turk askeri cekilsin derse mecbur cekiliriz.

Bunu da musul ve kerkukten ayri kilan olay birinde bolge halki bizden tarafken biraktik, buradaysa bolge halki bizi istemedigi icin birakmis olacagiz eger anlasma saglanirsa.

Olgun AKBAL

1 ay önce - Prş 12 Oca 2017, 09:16

Alıntı:
şimdi bu kktc de 300.000 kişi yaşıyor
bunun yarısından fazlası da kıbrısın kuzeyi alındıktan sonra bölgeye sonradan türkiyeden yerleşenler
çoğu da mersinden gitmiş ve bende mersinde yaşıyorum.
eğer güneyle birleşme olursa bölgeye sonradan yerleşen en az 150.000 kişi ne olacak.
geri dönerler mi?
hani şimdi çoğu mersinli ya
zaten mersin doğudan suriyeden ıraktan çok göç alan bir yer yeni göç dalgası olur mu?

İbrahim Bey,
2004 senesinde, Annan Planının kabülü sonrası bir referandum yapılmıştı. Şu sıralar Kıbrıs Müzakereleri adı altında yapılan görüşmeler olumlu sonuçlanırsa, tıpkı 2004 yılı gibi benzer bir referanduma gidilir.
2004 yılında referandumun olduğu zamanlar, ben Lefkoşa'da bulunuyordum, o zamanlar bazı Kıbrıslı Türk arkadaşlarım ile bu referandum sonrası ne olacağını tartışırken öğrendiğim bazı gerçekler vardı; 74 yılından sonra adaya yerleşen Türkiye göçmenleri ve adadaki Türk Askerleri için sınır dışı kararı uygulanabileceği yönünde haberler kulağıma geliyordu, yine benzer bir durum ile karşılaşabiliriz, diğer bir seçenekte vize karşılığında adada ikamette gündeme gelebilir.

Alıntı:
Alıntı:
Yunanistan, Rumlar, onlar sadece piyondu, işin asıl arkasında İngiltere vardı

bu söze katılmıyorum.
kıbrıs ingiliz sömürgesiyken ingilizlerle savaşan ve onların kıbrıstan çekilmesini isteyen EOKA idi. EOKA ingilizlerle mücadelesi bitince yönünü türklere çevirdi.
türklerden önce ingilizlerle savaşan EOKA'ya ingiliz piyonu demek saçma değilmi?

Paylaştığınız vikipedi sayfasına bakarsak eğer, EOKA yapılanmasının bile Kıbrıslı Rumları hedef aldığı belirtilmiş, o zamanlar Yunanistan Cunta yönetimi seçtikleri sivil görünümlü bir darbeciyi (Sampson) Kıbrıs'a gönderiyorlar. Fazıl Küçük ve Makarios'un kurduğu Türkler ile Rumların ortak bir şekilde yaşadığı Federal Kıbrıs Cumhuriyetine Sampson darbe yapıyor, Makarios'u defediyorlar, bu noktada Kıbrıslı Rumlar ile Yunanistanlılar arasında tam olarak ortak bir görüş var diyemiyoruz. Sizce mantıklı mı, tek başına Kıbrıslı Rumlar hadi canları sıkıldı adanın hepsini alacağız deseler, ardından koskoca Türk Silahlı Kuvvetlerine kafa tutabileceğini, bunu cesaret edebilmişler midir ? Anlayacağınız birileri, bildiğin ateşe atmış Kıbrıslı Rumları, tıpkı bizdeki Rus Büyükelçinin öldürülmesi sonucu Rusya ile aramızda savaş çıkması istenen bir plan gibi...

74 yılındaki Barış Harekatında, TSK'nın kara ve hava unsurları, zaten Kıbrıslı Rumları baya bir darma duman etmiş, bir daha kendilerine gelememişler, o noktadan sonra bir vukuat olmamış
Yunanistan ile Rumların piyon olmasını şuna bağlıyorum, olay sadece Kıbrıs adası değildi, İngiliz Derin devleti daha büyük resmi görmek istiyordu; Yarım kalan bir iş vardı, Yunanistan'ın Megalo Ideası. Cunta ile yönetilen demokrasiden uzak başıboş bir Yunanistan, Kurtuluş Savaşının kuyruk acısı ile tekrar Türkiye ile savaşmasıydı istenen, yenilen pehlivan güreşe doymaz...

Ayrıca Türkiye'nin Kıbrıs müdahalesi ile, o zamanki İngiliz Derin devletinin planının amaçları;
-Türkiye ile Nato ülkeleri arasının açılması,
-Türkiye'nin Nato'dan çıkarılması, ardından Nato ülkelerinin olası bir Türkiye müdahalesi,
-Türkiye üzerinde derin bir ambargo uygulanması,

https://tr.wikipedia.org/wiki/EOKA
Alıntı:
Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasına kadar EOKA, Kıbrıslı Rumlardan kısmen destek görmüştü. Ancak sonrasında Makarios'u bile hedef alan EOKA yapılanmasına Kıbrıslı Rumlar destek vermediler. Bu nedenle örgütün 1971 sonrası dönemi EOKA-B diye ayrılmaktadır. Ancak adadaki Kıbrıs Muhafız Kuvvetleri[kaynak belirtilmeli] Kıbrıs Rum halkından çok daha fanatiktiler ve adanın zaman geçirmeden Yunanistan'a bağlanmasını istiyorlardı.

15 Temmuz 1974 tarihinde Yunanistan askerî cuntası lideri Dimitri İyonidas'ın emri ile Nikos Sampson liderliğinde Başkan ve Başpiskopos Makarios'u deviren Kıbrıs Muhafız Kuvvetleri[kaynak belirtilmeli] adada dikta yönetimi ilan ettiler.

sayfa 44
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 434445 ... 474849   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET