Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1315
Antipode
1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 13:09

İstanbul'da ne zaman ki yeni inşaat ruhsatları, metro hattı sözleşmelerinden daha yavaş tempoya iner o zaman ulaşım sorunu hafiflemeye başlar. Metrobüsün yerine metronun proje çalışmasına bile başlanmadan Fikirtepe'de kulelerde oturum başlayacak örnek olarak.
Bidon, çorap, kazak alıyorsunuz, bakınca üretim yeri Istanbul. Bu etiketler değiştiğinde Istanbul da değişecek. Sadece sanayi değil mesela yazılım, elektronik gibi teknolojik sektörler, silikon vadisi gibi denize erişimi 1 saat ve iklimi yumuşak yerlere taşınabilir. Bakın o zaman master doktoralılar bile koşarak gidecekler.


aliveli100
1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 13:29

Türkçe'de güzel bir söz vardır." Doğduğun yerde değil, doyduğun yerde" derler.
Yatırımları homojen yaymak lazım önce. Yatırım varsa iş, aş, ekmek o zaman nüfus orayı tercih eder. Onun yanına okulunu, hastanesini ve diğer sosyal imkanları getirirseniz insanlar başka yere göç etme ihtiyacı hissetmez. Almanyanın durumu budur. Nüfusları bizden fazla ama en büyük şehirleri 3.5 milyon nüfuslu Berlin. Çünkü insanlar göç etme ihtiyacı hissetmiyor.
İstanbula yapılan her yatırım yeni göçlerin tetikleyicisi oluyor malesef.
Çok değil 10-15 sene sonra kuzey ormanları diye bir şey de kalmayacak. Çünkü oralara köprü ve yol yapıldı. Ben FSM köprüsünün açıldığı yılları da çok iyi bilen biri olarak bu geleceği rahatlıkla görebiliyorum.


Şükrü Güllüoğlu
1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 14:24
İstanbul'dan gidilmeli diyenlere


İstanbul'dan gidilmeli diyenlerin kaç tanesi gitmeyi düşünüyor? Bu konuda planlarınız hazır mı? Yoksa diğerleri gitsin ben burada rahat rahat yaşyayım diye mi düşünüyorsunuz?aliefe2010
1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 14:30

Herkes İstanbuldan gidilsin çok kalabalık der ama kimse gitmez.

akifozkalay
1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 14:52

Marmaray bitmedi, bu bitmedi, bu tarz işlerin hızla bitmesi lazım ki millet rahat hareket edebilsin, bir de raylı sistemin en azında gece bire ikiye kadar çalışması lazım

abdurmani1
1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 20:41

Evimi satabilsem arkama bakmadan kacip gidecem. Iki aydir bir kisi aramadi. Meturo acilirsa belki satarin. Kacar giderin, ne isim var bu deli cukurunda.kyoshocu
1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 21:54

İlahiyat fakültesinin oradaki dönüşte çok fazla su birikintisi var arabaların bile neredeyse kapı hizasına çıkmış durumda.
bu halde istasyona su sızmazsa iyi


Recep döner
1 yıl önce - Prş 12 Oca 2017, 06:43

@abdurahmani1 eviniz nerede?

Fethi94
1 yıl önce - Prş 12 Oca 2017, 12:12

Yahu Almanya ile bizim ne alâkamız var. Almanya dediğin yerde, yüzlerce prenslik vardı. Düz, sulak, verimli bir arazi orası. Bir süre sonra 19. yüzyılda birleşip konfederasyon oldular, sonra Alman İmparatorluğu'nu kurdular. Hepsi başta ayrı ayrı devletler oldukları için nüfusları homojendi. 19. yüzyılda da birleşip sanayi devrimine geçtiler, şuanda da federal bir cumhuriyet. Yani oranın gelişme trendi yaklaşık 200 sene önce başlamış ve homojen şekilde ilerlemiş.

Senin ülkenin yarısı dağ, Doğuda on yıllardır bitmeyen bir terör belası var, otoyol yapıyorsun 100 kilometre, beş viyadük, altı tünel açıyorsun. Doğuya ne kadar yatırım yapabilirsin, bir kere politik durumun stabil değil, ekonomin istikrarlı değil. Adamlar 1930'larda başlamış otoyol yapmaya. Türkiye İstanbul'daki ilk büyük caddesini 1950'lerde açabilmiş bir ülke.

Bizi Almanya ile falan kıyaslamayın lütfen, aramızda sıklet farkı var. Ligimizdeki ülkelerle kıyaslayın, Malezya, Rusya, İran, Brezilya gibi. Bizim makus talihimiz bu.

Çalışacağız, daha çok çalışacağız, üreteceğiz ve çocuklarımıza müreffeh ve huzurlu bir ülke bırakacağız. Amacımız ve umudumuz bu olmalı. Ama mecliste vekiller birbirini ısırıyor.


ealabas

1 yıl önce - Prş 12 Oca 2017, 13:59

Bir kere Doğuya şu ana kadar yapılmayanları hiç olmuyor diye yapmayacağız anlamına gelmez. Hele sen oralara yap ki insanlar oraya doğru kaysınlar. Herkes istanbula çullandı. Hem şikayet ediyorsun hemde trafik falan. Sonra biz Almanya ile yarışamayız diyorsun. Arkadaş Biz almanyayı geçeceğiz. Gecikmeler oldu diye hiç birşey yapılmasın mı. Ben açıkçası M5 metrosunun taa ağvaya kadar tren ile ulaşacak şekilde olmasını isterim. Vede imkansız değil yapılır. Bizim onlardan ne farkımız var. Şu anda yapılan ulaşım master planı 2035 e kadar ulaşacaktır.

Almayada onlarca nükleer santral var. Biz yapalım diyoruz yok çevre şöyle böyle. Artık kimse sallamıyor bunları eninde sonunda Almanyayı geçeceğiz.
Kimse bunun önünde duramayacak. Ben açıkçası istanbulda 1.000 km değil 3.000 km metro yapılmasını isterim. Biraz vizyonunuzu geniş tutun. Metrolar ulaşımlar arttıkça gelişmemiz dahada ivmeli olacak. 3. havalimanı boşuna mı yapılıyor. Kanal istanbul boşuna mı. Hızlı tren hatları konvansiyonel hatlar boşuna değil.

Biraz vizyon sahibi olalım. Biz artık ağır siklet ligine giriyoruz. Kabullenin.
Bize öğretilen çaresizlik algısını kırın arkadaş.En son ealabas tarafından Prş 12 Oca 2017, 18:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sayfa 1315
ANA SAYFA -> ULAŞIM