Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 152
Ahmet 2585
1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 20:13

Ali Şükrü Bey,

İlk kez dayanağı olmayan bir şey yazdınız bu konuda. Hem de cevabını kendiniz vererek. 2 ayda elbette hiçbir şey değişmedi, ekonomi zaten batmıştı, sadece ilk kez, ülkenin çıkarını düşünmeyenler de "kral çıplak!" diye bağırmaya başladı da o yüzden bazıları gerçekle yüzleşmek zorunda kaldı şu an. Yoksa değişen hiçbir şey yok.

Libya dinarı neden düşsün ki? Fiilen ikiye bölünmüş, silahlı aşiretler tarafından yönetin Libya'da yabancı yatırımcı mı var sanıyorsunuz? Ülkede yabancı dolar mı var ki dışarı çıkmak istesin ve de döviz yükselsin? Libya'nın faiz oranı ve piyasalarının getirisi, umurunda mı dünyanın? Deve sütü pazarı, hurma ve petrolden başka ne piyasası olabilir ki Libya'nın? Bu noktalara dikkat etmek gerek, karşılaştırma yaparken.

İlla, karşılaştırmak için örnek arıyorsanız, Nepal'e, Kamboçya'ya, Myanmar'a ( eski Burma, Birmanya ) bakın? Orada da kur krizi yok, çünkü her biri kapalı ekonomi ve derinlikli piyasaları yok. Döviz bulundurmak da serbest değil. O yüzden, Libya örnek olamaz. Libya örnek değil diye de, bizdeki durumun sebebini dışarıda aramak olamaz. 1. sebep, doların Amerika'ya evine dönüyor olması, korumacılığın artması, globalizme "veleddalin amin" deniyor olması, 2. sebep de, ülkede şirketlerin çok yüksek döviz ve tl cinsinden kredi borçları olması, bunun çevrilemeyecek olması, sonucunda bankaların batıklarının artacak olması. Üstüne de sos olarak, dünyayla kavga eden, MB'na karışan, savaşa giren, rejim değişikliği ve belki de erken seçimin eşiğinde olan Türkiye'yi koyun. Tablo meydanda..
...
Sözüm size değil, forumdaki arkadaşlara da değil, ortaya söylüyorum. Düne kadar karıncaya basmayan adamın, elinde uzun namlulu tüfeğine harbi çektiğini, temizlediğini, kaşlarının çatık olduğunu görseniz, ona dün istediği borcu bugün getirip verir misiniz? Akıbetinin ne olacağı belli değil. Bunu ben söylemiyorum, doğru bu demiyorum, dışarıdakiler, dolar talebinde bulunup bize bu hale getirenler böyle görüyor, böyle düşünüyor. Karıştırmayalım. İkisi farklı şeyler.


Ahmet 2585
1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 20:18

Dolar şu an 3,905, Euro, 4,100. Parite 1,05, dolar endeksi DXY 102,5.
Dolar endeksinin teknik seviye olarak 112'ye kadar gitmesi ihtimali var. Ancak 106-108 seviyelerini geçmeyeceği, Trump'ın oturaklaşacağı ve gerçeklerle yüzleşeceği düşünülüyor. Dolar endeksi 112 olursa bittiğimizin resmidir. Altın onsu da 1060'a kadar gümler, ama USD/TL yükseleceğinden kilo altın 160-170,000 i görebilir. Kur sabit kalıp altın 1400'lü beklenen seviyeye gelirse, altın 180,000 TL, kur 5 TL olursa, 225,000 TL/kilo altın fiyatı oluşur.


ali şükrü bey
1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 20:24

Ahmet2885,

Söylediğin şeyler benim söylediğimi yanlış kılmıyor,uluslararası ticarete bağlıysak onların sorunları bizim sorunumuz oluyor ama anlatmaya çalıştığım verilerimiz kötü değil,FED faiz artırımı için beklentilere bir de Trump'un ne yapacağını da satın aldılar.

Ekonomik verilerimiz ortada,Dünya Bankasının bile en kötümse beklentisi %3 büyüme Türkiye için,bankaların borçları için kredi vermeyecek yabancı banka var mı?
Açıklama yaptılar mı?Borçlanma faizi biraz yüksek olur ama yine de kredisini bulur.

Bizim için iki önemli konu enerji fiyatları ve ara madde fiyatları sonrasında enflasyon baskısı.Yakup

1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 20:47

Alıntı:
. Bunca duruma ragmen borsamiz hala nasil guclu bunu aciklayabilen var mi?

Bist100 : 77 binde.
Bist30: 94 binde.

Bist 100; 82-83 binlerden buraya geldi ama yine de iyi direnc gostermektedir.


Alıntı:
. Borsa İstanbul'un en değerli 20 şirketinin piyasa değeri, 2016'da yaşanan tüm olumsuz gelişmelere karşın 42,6 milyar lira daha arttı.

Borsa İstanbul verilerinden derlenen bilgilere göre, 31 Aralık 2015 sonu itibarıyla Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri yaklaşık 555 milyar lira olurken, söz konusu rakam 30 Aralık 2016 kapanışı itibarıyla 616 milyar lira olarak hesaplandı.

2015 sonunda 329 milyar 792,7 milyon lira olan Borsa İstanbul'un en değerli 20 şirketinin piyasa değeri ise 42 milyar 659 milyon liralık artışla 2016 sonunda 372 milyar 452,6 milyon liraya yükseldi.

Başta Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi, Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma kararı (Brexit), ABD başkanlık seçimleri ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikalarının piyasalarda neden olduğu dalgalanma ve yaşanan belirsizlikler, yıl içinde borsaya kote olan şirketlerin piyasa değerinde iniş çıkışlara neden olurken, FETÖ darbe girişiminin ardından borsada işlem gören şirketlerin piyasa değeri bir haftalık sürede 78 milyar lira eridi.

Söz konusu olumsuz gelişmelere karşın borsada işlem gören şirketler, yılın geri kalanında kayıplarını telafi etti. Borsa İstanbul'daki şirketlerin tamamının piyasa değerinde geçen yıl gerçekleşen artış 61 milyar lira olurken, "devler" diye adlandırılan en değerli 20 şirketteki yükseliş ise 42 milyar 659 milyon lira olarak gerçekleşti.


Zirvenin yeni sahibi Koç Holding

2016 yılı, "devlerin" piyasa değerinin yanında sıralamalarını da etkiledi. Buna göre, piyasa değeri 2015 sonu itibarıyla en yüksek olan 20 şirketten 12'si geçen yıl değerini artırırken, değer artışında şampiyon 7 milyar 350 milyon lira ile Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) oldu. Erdemir'i, 7 milyar 278 milyon 27 bin 260 lira ile Koç Holding ve 4 milyar 516 milyon lira ile de Enka İnşaat izledi.

Değer artışı kaydeden diğer şirketler Akbank, Tofaş, İş Bankası, Garanti Bankası, Sabancı Holding, Emlak Konut, VakıfBank, Yapı Kredi ve Tüpraş olarak sıralanırken, 2016 yılında 10 şirket, piyasa değerini bir milyar liranın üzerinde artırdı.

7 milyar liranın üzerinde değer artışı yaşayan iki şirketten biri olan Koç Holding, 2015'i ikincilikle tamamladığı sıralamada, 2016 sonunda zirvenin yeni sahibi oldu. Koç Holding'in piyasa değeri geçen yılın sonunda 34 milyar 995 milyon 392 bin 400 liraya yükseldi.

Söz konusu dönemde 1 milyar 831 milyon 499 bin 999 lira ile Finansbank, 1 milyar 312 milyon 500 bin lira ile Halk Bankası, 713 milyon 460 bin lira ile BİM, 630 milyon lira ile Türk Telekom ve 330 milyon lira ile de Turkcell değer kaybı yaşayan şirketler olarak kaydedildi.

Denizbank, Arçelik ve ASELSAN 20 kişilik devler liginde

Piyasa değeri açısından 2015 sonunda 20 kişilik devler liginde yer alan 3 şirket ise geçen yılın sonunda listeye giremedi. Söz konusu şirketler Anadolu Efes, Ford ve Türk Hava Yolları (THY) olurken, Denizbank, Arçelik ve ASELSAN da 2016 sonu verilerine göre yapılan sıralamada ilk 20'ye giren yeni şirketler olarak belirlendi.

Borsa İstanbul'un 2015 sonunda en değerli 20 şirketinin 7'sini bankalar oluştururken, bu rakam 2016 sonunda 8'e yükseldi.

KAYNAK: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=5483533#5483533

Insallah 2017 borsamiz icin cok iyi gider...


mali27A
1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 21:36

Dolar yükseldi diye şuan solcular pkklılar ve fetöcular Bayram ediyor . Dolar al diye kampanya yapıyorlar kendi aralarında.bu ne biçim nefrettir bu ülkeye anlamış değilim..
Herkez devleti şunu bunu suçluyor kimse kendini suçlamıyor sen bu ülke için ne ürettin sattın ülkeye faydan oldu.. parası olan Avrupa ya kaçarsa en lüksünü ithalını alırsa devlet ne yapsın.. herkez kendini sorgulamalı devleti oluşturan biz bireyleriz.. ama anladım bu insanlardan birşey olmayacak ben umudumu kaybettim..


mehmeterden198

1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 22:43

27 Ocak'ta Fitch'in yapacağı açıklama şu an hayati önem arz ediyor. Olası bir not indiriminde 4,50'de bile durduramayız. Önümüzdeki bir ay o kadar karışık ki...

ABD'de başkanlık değişimi, dolar endeksinin aşırı hareketleri, not indirimi beklentisi, siyasi meseleler, savaş, mülteciler...

Allah sonumuzu hayır etsin. Bir kez düşersek tekrar kalkmamız çok zor olur.Uğur1
1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 23:47

Alıntı:
Dolar yükseldi diye şuan solcular pkklılar ve fetöcular Bayram ediyor . Dolar al diye kampanya yapıyorlar kendi aralarında.bu ne biçim nefrettir bu ülkeye anlamış değilim..
Herkez devleti şunu bunu suçluyor kimse kendini suçlamıyor sen bu ülke için ne ürettin sattın ülkeye faydan oldu.. parası olan Avrupa ya kaçarsa en lüksünü ithalını alırsa devlet ne yapsın.. herkez kendini sorgulamalı devleti oluşturan biz bireyleriz.. ama anladım bu insanlardan birşey olmayacak ben umudumu kaybettim..


Sıkıntı şurada...

Şu anda ekonomi dümeninin başında olan insanlar görebildiğimiz kadarıyla oldukça yeteneksiz ve dünya ekonomi gerçeklerinden bihaber kişiler olsa gerek ki bu şekilde amatörce hatalar yapıyorlar.

Zihniyet her eleştireni PKK lı, Fetöcü, solcu addederse arada yapıcı eleştirileri de kaybeder.

Bugünkü ekonomiyi eski ekonomi bakanı Mehmet Şimşek beyefendi de eleştiriyor. O da mı birilerinden acaba?

Yanlış ekonomi politikası sayesinde dünya TL üzerinden carry trade bayramı yapıyor, olan Türk ekonomisine oluyor.

Hadi bakalım, hodri meydan faizi artırmadan ne kadar daha dayanabilecekler...

15 sene önce yapmaları gereken milli üretimi artırıp, nihai tüketim ürünlerinin ithalatını azaltma girişimlerini bugün yapıyorlar ama neye yarar ki bu saatten sonra?

Bugün dolar ve euro kurunun etkileri 6 ay sonra ancak görülmeye başlanacaktır.

Bir kaç ay sonra radikal bir faiz artışı görürüz diye tahmin ediyorum.


habibkadir
1 yıl önce - Prş 12 Oca 2017, 00:05

merkez bankası faizleri mecburen arttıracak gibi gözüküyor...

mevcut durumda faizlerin arttırılacağını tahmin etmek için ekonomi profesörü olmaya da gerek yok...

yalnız nedir bu mb faizleri arttırsın çığırtkanlığı anlamak zor...

faiz arttığında neredeyse sevinecek olanlar var... (umarım yanılıyorumdur belki de seviniyorlardır...)

faizin artmasının bizi olumsuz etkileyeceği bilinmiyor mu?

en basitinden
devlet iç borçlanma yaparken fazla faiz ödeyecek...
enflasyonun artmasına sebep olacak...
yatırımcının yüksek faizle borçlanması yatırımların azalmasına sebep olabilecek...
bunlar gibi onlarca problem sıralanabilir...

faizlerin arttırılması kaçınılmazsa mutlaka arttırılacaktır...
ama buna üzülmemiz lazım, sevinmemiz değil...


faizlerin artması ülkemizin zarara sokarken tuzu kuruları sevindirmektedir...
çünkü oturdukları yerden para kazanacaklar...

ne yazık ki bir de hükumet zora düşsün de ne olursa olsun diyenler var...

fetöcüleri anlarım...
onlar zaten bu topraklara ait değil kendilerine nefes alabilecek toprak buluyorlar...
ne de olsa sahipleri çok...

ama bu topraklardan başka vatanı olmayanlar unutmamalı ki bindiği gemi batarsa kendileri de batacak...


BerkayB
1 yıl önce - Prş 12 Oca 2017, 00:15

Vatandaşın yastık altı parasıyla olacak iş değil bu.

Dolar kimin oyuncağı olmuş devletimizin bunu tespit etmiş olması lazım.

3.50 iken yapılan kampanyalar bir işe yaramadığına göre kirli oyunlar dönüyor.

Belli ki birileri zenginleşiyor dolar üzerinden.


Muneccim
1 yıl önce - Prş 12 Oca 2017, 00:17

Alıntı:
Hadi bakalım, hodri meydan faizi artırmadan ne kadar daha dayanabilecekler...


Aklima Turkiye IMFden borc almadan ne kadar dayanacak, eninde sonunda borc alir diyenler geldi. O zaman borc almamistik, simdi de faiz artisi gormeyiz Allahin izniylesayfa 152
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET