Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
AYDIN İNAN
site denetçisi

3 yıl önce - Prş 03 Arl 2015, 21:44(+)
ATALAY__
2 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 19:54


ATALAY__
6 ay önce - Cmt 21 Tem 2018, 19:06


(+)


O ESKİ HALİNDEN ESER YOK ŞİMDİ

Kütahya’nın simgesi haline gelen Çinili Vazo eski günlerdeki ihtişamını kaybetti. Kütahya Belediyesi tarafından yapılan restore çalışmaları da, Çini Vazo’nun yapıldığı ilk yıllardaki gibi görünmesine yetmedi. Vatandaşlar vazonun boyalı olmasını istemiyor.Kütahya’nın en bilinen simgesi olan Zafer Meydanı’nda yer alan Çinili Vazo’nun eski hali yerine desenlerinin boya ile çizilmesine vatandaşlar tepki gösteriyor.

Kütahya denilince akla ilk gelen simgelerden birisi olan Kütahya Çinili Vazo, bugün ne yazık ki eski günlerinden çok uzakta. Her şehrin meydanında yer alan ve o şehirlerle özleşen simgeler bakımlı temiz bir şekilde dururken, Kütahya’nın simgesi vazonun boya ile desenlerinin çizilmesi tepki çekiyor. Her bakım ve tadilat sürecinde birçok tartışmalara konu olan çinili vazo, bugün boyama tekniği ile yapılan bakımının ardından eski günlerdeki görünümünden çok uzakta.Geçtiğimiz yıllar içinde bakıma alınan ve yapılış tekniği itibariyle çok tartışılan vazo, bugün boyaları zaman zaman sararan ve dökülen bir hal alıyor. Kütahya’ya ilk gelenlerin merak ettiği ve fotoğraf çektirmek istediği vazo, son hali ile ziyaretçilerin hayal kırıklığı yaşamasına sebep oluyor. Geçmiş yıllarda özgün Kütahya Çinileri ile kaplı olan vazo, zaman içinde boyama tekniği ile güncellendi.

Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar ise “Kütahya’nın tek simgesi olan vazo ne yazık ki eski günlerini arıyor. Daha önceden çini ile kaplı olan vazo bugün boyama ile yapılan çini desenleri ile süslü. Simgemiz olan vazo daha da geliştirilip güzelleştirileceği yerde ne yazık ki geriye doğru gidiyor ve basit bir şekilde bakımı ve onarımı yapılıyor. Başka iller şehirlerinin simgelerini daha da güzelleştirip tanıtırken biz tam tersini yapıyoruz.” ifadelerini kullandılar.

Kaynak:yenikutahya.comsayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler