Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 7
Adanali1981

9 ay önce - Sal 10 Oca 2017, 17:37

Ben sizlere devletin resmî teşvikler programını gösteriyorum, siz bana kulaktan dolma kirli bilgileri söylüyorsunuz, yapılan devlet yardımları gerek hayvan gerek para teşvikleriyle olsun ortada, siz tam aksini söylüyorsunuz, burada bir ikilem söz konusu, ya devlet yalan söylüyor, ya sizler gerçekleri çarpıtıyorsunuz, yani devlet hem tarımı hayvancılığı kasıtlı bir şekilde bitiriyor hem üstüne devletin kasasından ödeyip teşvik ediyor. Bu ne çelişki bende anlamadım.

Misafir f67

9 ay önce - Çrş 11 Oca 2017, 00:48

Ab den oluk oluk para aktı. Aman siz üretmeyin diye o paralar teşvik adı altında dağıtıldı.
Şu an çok pahalı tadsız et ve sebze tükettirilmemizin sebepleri araştırılınca gerçekler ortaya çıkacaktır.

Köyler neden mahalle yapıldı?


Resul GUL
9 ay önce - Prş 12 Oca 2017, 16:48
"Yeni Mezbahane Bölge Hayvancılığının Lokomotifi Olacak"


Adana Büyükşehir Belediyesi ve Saimbeyli Belediyesi'nin işbirliğiyle yapılan Saimbeyli Mezbahanesi, bölge hayvancılığının gelişiminde lokomotif rol oynayacak.

Adana'nın kuzey ilçelerinde vatandaşların sağlıklı et tüketimini sağlamak amacıyla 3.500 metrekare alanda inşa edilen Saimbeyli Mezbahanesi, günde 50 küçükbaş ve 25 büyükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip.

Mezbahane, komşu ilçeler Feke ve Tufanbeyli'ye de hizmet verecek.Detaylar

http://www.adana.bel.tr/yeni-mezbahane/Resul GUL
9 ay önce - Cum 13 Oca 2017, 17:12
Yağmurda Dökülen Portakal Bahçede Kaldı


ZİRAAT Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Semih Karademir, aşırı yağmur nedeniyle portakalların yere döküldüğünü, üreticilerin de çamur nedeniyle hasat yapamadığını söyledi.

Tüm Çiftçilerimize geçmiş olsunHaberin Detayı


Alıntı:
ZİRAAT Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Semih Karademir, aşırı yağmur nedeniyle portakalların yere döküldüğünü, üreticilerin de çamur nedeniyle hasat yapamadığını söyledi.

Türkiye'de yıllık ortalama 4 milyon ton civarında turunçgil üretimi yapıldığını, bunun da yaklaşık 1.8 milyon tonunu portakalın oluşturduğunu belirten Semih Karademir, "Türkiye narenciye üretiminin yaklaşık üçte birini karşılayan Adana'da aşırı yağışlar portakal üreticilerini olumsuz etkiledi. Dalından hasat edilen portakallar 50-60 kuruşa, dökülenler 5-10 kuruşa satılabiliıyor" dedi.

Ülke genelinde olumsuz hava koşulları nedeniyle sebze ve meyve fiyatlarının yükseldiğini anımsatan Karademir, şunları kaydetti:

"Bölgemizde yılbaşı sürecinde 1-2 gün süreyle don olayı gerçekleşti. O havalarda meyvelerimizde normal koşulda beklenen zarar gerçekleşmedi. Soğuk havalarla beraber esas fiyatları etkileyen olay yağışlar. Yağışla birlikte yaklaşık 10-15 günden beri bahçelerde turunçgil hasadı yapılamıyor yağmurdan ve çamurdan dolayı. Yağmurlardan dolayı üreticimiz ne yazık ki bahçelere girip hasat yapamadığımızdan pazara yeteri kadar arz sağlanamıyor. Arz talep meselesinden dolayı fiyatlarda bir miktar yükselme oluyor. Hem üretici hem de tüccarın zararı var. Yağmurlarla beraber portakal gibi meyveler daha hızlı bir şekilde dökülüyor. Döküldüğünde de mesela dekardan 5 ton alacak olan üretici 4- 4.5 ton ürün elde ediyor. Bu da direk üretecinin zarar yaşamasını sağlıyor. Yere düşen ürünler ise 5-10 kuruşa daha çok meyve suyu fabrikalarına gönderilmek üzere değerlendiriliyor. Bazı üreticiler ise yere dökülen portakalları toplamayıp bahçede bırakabiliyor."

- Adana

http://m.sondakika.com/haber/haber-yagmurda-dokul ...i-9158382/Resul GUL
8 ay önce - Çrş 08 Şub 2017, 11:13
SEBZE VE NARENCİYEYİ DON VURDU


Türkiye'nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden Çukurova'da 6 gündür peş peşe yaşanan don olayı, narenciye bahçeleri ve tarlalarda ekili kışlık sebzelere büyük zarar verdi.

Yüm Çiftçilerimize geçmiş olsunAdana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, ova genelinde 6 gün boyunca eksi 9 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı sebebiyle oluşan, bir gün de şiddetli fırtına ile birlikte yaşanan don olayının, hasadı henüz yapılmamış narenciye bahçeleri ile tarlalarda ekili kışlık sebzelerde büyük hasara yol açtığını söyledi.

Yeni fidanlar da etkilendi

Haberin Detayı


Alıntı:

Sonbaharda dikilen narenciye fidanlarını da olumsuz etkileyen don olayının ağaçlar üzerindeki tahribatının, bahar aylarının gelmesiyle daha net görüleceğini ifade eden Doğru, "Önceki yıllarda yaşadığımız tecrübeye dayanarak şunu söyleyebiliriz. Uzun süreli yaşanan donlarda, narenciye ağaçlarında takip eden yılda da verimde büyük kayıplar yaşanmaktadır" dedi.

Don pervanelerinde KDV düşürülmeli

Yaşanan don olayının, narenciye bahçelerinde kullanılan don kırıcı pervanelerin önemini bir kez daha ortaya koyduğunun altını çizen Doğru, "Son günlerde üst üste yaşanan don, bu pervanelerin alımındaki desteğin ne kadar yerinde bir karar olduğunu da göstermektedir. Ancak, beklentimiz bu pervaneler üzerindeki yüzde 18'lik KDV'nin de bir an önce düşürülmesi yönündedir" ifadelerini kullandı.

"Üreticilerimiz zarar tespiti yaptırmalı"

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bahçe ve tarlalarındaki ürünleri gerek don gerekse fırtınadan zarar gören üreticilere, bağlı oldukları gıda tarım ve hayvancılık ilçe müdürlüklerine başvurarak zarar tespiti yaptırmaları çağrısında da bulundu. Doğru, şöyle devam etti:

"Umuyoruz ki yaşanan don olayı neticesinde zarar gören üreticilerimizin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan kredi borçlarının vadesinde erteleme kararı alınır. Bu vesileyle tüm üreticilerimize geçmiş olsun diler, bu gibi doğal afetlerdeki riskten korunmak için üreticilerimizin ürünlerini sigorta ettirmelerini tekrar hatırlatırız."

http://www.adanahaber.com/haberdetay.asp?haberid=39246Resul GUL
8 ay önce - Cum 24 Şub 2017, 11:48
ADANA'DA MISIR EKİMLERİ BAŞLADI


Adana İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin, Adana'da 1. ürün mısır ekilişlerinin yıllara göre artış gösterdiğini bildirdi.

Tekin, mısır ekilişinin yoğun olduğu Ceyhan ilçesinde ekimi yerinde inceledi. Ekim alanında üreticilerle görüşen Tekin, Türkiye geneli 2016 yılı mısır ekim alanının 6.800.192 da, üretimin 6.400.000 ton ve ortalama verim 942 kilogram olduğunu belirterek, "İlimizde 2016 yılı mısır ekim alanı 967 bin 370 dekar olup, bu oran Türkiye genelinin yüzde 14'ünü bulmaktadır.
Bence Daha çok alanda Mısır ekimine bakacağımıza Daha Az Alanda Mısır dan Ne kadar Verim alabiliriz Bunun arayışında olmak daha elzemdir diye düşünüyorum

Verim de Türkiye Ortalamasının üzerindeymiş Ama Bu Arazileri Daha katmadeğeri yüksek ürünler için de açmalıyız.


Haberin Detayı


Alıntı:


Mısır, 1 milyon 86 bin 606 ton üretim ile Türkiye genelinin yüzde 17'sini oluşturmaktadır. Adana ili mısır ortalama verimi ise bin 123 kilogramda olup, Türkiye ortalamasının üzerindedir. Bu da ilimizde mısır yetiştiriciliğinin iyi olduğunu göstermektedir" dedi.Ceyhan ilçesinin mısır üretim alanının 377 bin 650 dekar olduğunu belirten Tekin, "Bu da ilimiz toplam üretim alanının yüzde 39'una tekabül etmektedir. Ceyhan ilçemizin mısır üretimi ise 433 bin 676 ton olup, ilimiz üretiminin yüzde 40'ını oluşturmaktadır. İlimizde mısır üretiminin büyük çoğunluğunu Ceyhan ilçemiz karşılamaktadır" diye konuştu.

2017 yılı 1. ürün mısır ekimlerinin şubat ayının ikinci haftası itibariyle başladığını ifade eden Tekin, "Adana'da 1. ürün mısır ekilişleri yıllara göre artış göstermektedir. Çünkü 1. ürün mısırların verimi yüksek olup, hastalık ve zararlı yoğunluğu az olduğundan mücadele masrafları da düşüktür. 2. ürün mısırlarda hastalık ve zararlı oranı yüksek olduğundan mücadele masrafları fazla olup, ekilişleri de azalmaktadır. 2. ürün mısır, süt ve besi hayvan yetiştiriciliği yem olarak da ekilmektedir. 2016 yılında mısırın satış fiyatı 740 kuruş olarak açıklanmıştır" şeklinde konuştu.
http://www.adanahaber.com/haberdetay.asp?haberid=39367

Ersin ÇALDIR

7 ay önce - Cmt 25 Mar 2017, 17:25

Adana’da lisanslı pamuk üretimi 77 bin 897 tona ulaştı

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana’da 2013 yılında başlayan “Better Cotton’’ lisanslı pamuk üretiminin 77 bin 897 tona ulaştığını bildirdi.Bilgiç, ATB’nin düzenlediği Better Cotton-Sürdürülebilir Pamuk Üretici, Çırçır İşletmesi ve Paydaş Toplantısı’nda, dünyaca ünlü markaların Better Cotton taleplerini karşılamak, Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün ihracatına katkı sağlamak ve pamukta dışa bağımlılığı azaltmak isteyen tekstil sektörünün sürdürülebilir pamuk ihtiyacını yerel paydaşlarla sağlamaya çalışıldığını belirtti.

Bu kapsamda, üreticilere uluslararası pamuk üretim standardı olan Better Cotton kriterleri doğrultusunda gerekli bilgi, beceri ve araçla donatarak tarım uygulamalarını sürekli iyileştirme faaliyeti yürütüldüğünü anlatan Bilgiç, "Better Cotton üreticilere ve üretilen alanlara daha ekonomik, çevresel ve sosyal katkı sağlayarak, süreç içerisinde daha düşük maliyetle daha yüksek verim ve kaliteli pamuk elde edebilme imkanı sağlamaktadır.


"Türkiye’de 2013 yılında 72.370 dekar ekim alanı ve 34 bin 517 ton kütlü Better Cotton üretimi var ve Adana’nın üretimde aldığı pay yüzde 2,5 iken siz değerli üreticilerimizin ve paydaşlarımızn çaba ve katkıları ile bu rakamlar 2016 yılında 156 bin 440 dekar ve 77 bin 897 tona ulaşarak 2 kattan fazla arttı. Adanamızın üretimde aldığı pay da yüzde 10,2’ye çıktı.Çakıcı, “pamuğu üretmemiz lazım”
Çukobirlik Genel Müdürü Ahmet Durmuş Çakıc ise 2013 yılından beri İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (İPUD) üyesi olduklarını belirterek, “Better Cotton sürdürülebilir pamuğun üretimini arttırmak için üyelerimizle birlikte faaliyetlerde bulunduk. Better Cotton üretimini 500 ton arttırdık ama zaten zorlu bir süreç olan pamuk üretimi çiftçilerimize biraz ağır geldi. Gerek bölgemizde gerek ülkemizde gerek dünya da üretim arttırılmalıdır. Pamuğu üretmemiz lazım. Ülkemizin pamuğa ihtiyacı var. Tekstil sektörünün, hayvancılık sektörünün ihtiyacı var” dedi.


http://www.adanakulis.com/HaberDetay.aspx?id=18494


NuSReT01
6 ay önce - Cmt 15 Nis 2017, 19:18
Genç çiftçilere 30 bin! Başvurular başladı...


Daha önce aşağıdaki linkte paylaştığım haberi burada da paylaşıyorum. Resul kardeşime teşekkürler.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=5721576#5721576


Adana'da genç çiftçilerin desteklenmesi amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca verilen 30 bin lira hibe desteği için başvurular başladı.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi projesinden yararlanmak isteyenler için son tarih 5 Mayıs olarak açıklandı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin, projenin bölgede istihdama katkı sağlayacağını belirterek şu bilgileri verdi:

"Başvurularda izlenmesi gereken yol ve uygulamalar geçtiğimiz yıl ile aynı olacak. Ön başvurular, çiftçilerimiz tarafından web tabanlı https://gencciftci.tarim.gov.tr üzerinden, kesin başvurular ise yerleşim biriminin bağlı olduğu il, ilçe müdürlüklerine şahsen yapılacak. Değerlendirme sonunda belirlenen genç çiftçilerle hibe sözleşmeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerince imzalanacak ve projeler uygulanmaya başlanılacak."

5 MİLYON 500 BİN DAĞITILDI

Projeye 41 yaşından gün almamış kişilerin başvurabileceğini vurgulayan Tekin şöyle devam etti: "Hibe desteğinden faydalanacak çiftçilerde, tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından gün almamış, ücretli çalışan, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi, daha önceden bakanlığın diğer hibe programından faydalanmış olmamak şartı aranıyor. Geçtiğimiz yıl aynı proje kapsamında 185 genç çiftçimize 5 milyon 550 bin lira destek verildi. Genç çiftçilerimizin yayınlanan projeleri iyi inceleyerek bu desteklemelerden yararlanmalarını bekliyoruz. Bu yıl 30 bin liraya kadar hibe desteği verilecektir."


Furkan Özer1
6 ay önce - Sal 18 Nis 2017, 19:32
ADANA’DA 80 PROJEYE 77,5 MİLYON HİBE


ADANA’DA 80 PROJEYE 77,5 MİLYON HİBE

Adana’da bu yıl “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırım Programı” kapsamında bu yıl 80 projenin kabul edildiği, toplam yatırım tutarının 77 milyon 586 bin 914 TL olduğu açıklandı.

Valilik binasında hibe almayı hak eden projelere yönelik imza töreni, Vali Mahmut Demirtaş’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin törende yaptığı konuşmada, hibe programına ilişkin bilgiler verdi. Tekin, şöyle konuştu:
“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından yürütülen ve 2006-2016 yılları arasında toplam 10 etapta gerçekleşen ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırım Programı’ kapsamında bu güne kadar ilimizde hazırlığı tamamlanan toplam 93 adet projeye 31 milyon 043 bin 205 TL tutarında hibe desteği sağlanmıştır. 2006 ve 2016 yılları arası bu hibeye esas toplam yatırım tutarı 68 milyon 902 bin 892 TL olarak gerçekleşmiştir. vali_tarim_hibe_destek (1)
2016 da başvuruları alınan ve 2017 yılında uygulanacak olan 11. etap da ilimizde ön elemeden geçerek Bakanlığımıza gönderilen 80 projemizin 80’i de hibe almaya hak kazandı. Bu yıl kabul edilen projelerimizin hibe ve yatırım tutarının, 2006-2016 yılları toplamının üzerinde olması bizim ve ilimiz için gurur vericidir. Bu yıl kabul edilen 80 projenin toplam yatırım tutarı, KDV hariç 77 milyon 586 bin 914 TL’dir.
Vali Mahmut Demirtaş ise yaptığı konuşmada, Adana’nın ülke ve bölge tarımı açısından çok önemli bir üretim merkezi olduğuna dikkat çekti. Hibe almaya hak kazanan projelerin başarıyla uygulanacağına olan inancını ifade eden Vali Demirtaş, “Alın teri döken, üreten, her türlü iklim koşullarında üretme azminden taviz vermeyen tüm üreticilerimizi kutluyorum. Emeklerinden ve kent ekonomisine katkılarından dolayı tüm üreticilerimize teşekkür ediyor ve bereketli hasatlar diliyorum” dedi.
“Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırım Programı” imza töreni, ‘Bitkisel Üretim Tesisi, Hayvansal Üretim Tesisi, Rüzgar Pervanesi ve Kırsal Turizm’ gibi projelere ait hibe sözleşmelerinin imzalanması ve üreticilere teslim edilmesiyle son buldu.Adana ulus


önens

5 ay önce - Çrş 10 May 2017, 00:01Türkiye'de bal üretimi 2016 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 2 oranında azalarak 105 bin 727 tona geriledi. En ballı iller ise yine Ordu, Muğla ve Adana oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilere göre, Türkiye'de bal üretimi 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2 oranında azalarak 105 bin 727 tona geriledi. Türkiye'de 2015 yılında 83 bin 475 olan arıcılık yapan işletme sayısı, 2016 yılında 84 bin 47'ye, toplam kovan sayısı 7 milyon 525 bin 652'den 7 milyon 679 bin 482'ye yükseldi. Bal mumu üretimi ise 4 bin 756 tondan 4 bin 440 tona geriledi.


https://www.sondakika.com/haber/haber-en-balli-il ...i-9595155/sayfa 7
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET