Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana - Tarım ve Hayvancılık
« önceki   123 ... 121314 ... 181920   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 13
Adanali1981

1 yıl önce - Sal 10 Oca 2017, 17:37

Ben sizlere devletin resmî teşvikler programını gösteriyorum, siz bana kulaktan dolma kirli bilgileri söylüyorsunuz, yapılan devlet yardımları gerek hayvan gerek para teşvikleriyle olsun ortada, siz tam aksini söylüyorsunuz, burada bir ikilem söz konusu, ya devlet yalan söylüyor, ya sizler gerçekleri çarpıtıyorsunuz, yani devlet hem tarımı hayvancılığı kasıtlı bir şekilde bitiriyor hem üstüne devletin kasasından ödeyip teşvik ediyor. Bu ne çelişki bende anlamadım.

Misafir f67

1 yıl önce - Çrş 11 Oca 2017, 00:48

Ab den oluk oluk para aktı. Aman siz üretmeyin diye o paralar teşvik adı altında dağıtıldı.
Şu an çok pahalı tadsız et ve sebze tükettirilmemizin sebepleri araştırılınca gerçekler ortaya çıkacaktır.

Köyler neden mahalle yapıldı?


Resul GUL

1 yıl önce - Prş 12 Oca 2017, 16:48
"Yeni Mezbahane Bölge Hayvancılığının Lokomotifi Olacak"


Adana Büyükşehir Belediyesi ve Saimbeyli Belediyesi'nin işbirliğiyle yapılan Saimbeyli Mezbahanesi, bölge hayvancılığının gelişiminde lokomotif rol oynayacak.

Adana'nın kuzey ilçelerinde vatandaşların sağlıklı et tüketimini sağlamak amacıyla 3.500 metrekare alanda inşa edilen Saimbeyli Mezbahanesi, günde 50 küçükbaş ve 25 büyükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip.

Mezbahane, komşu ilçeler Feke ve Tufanbeyli'ye de hizmet verecek.Detaylar

http://www.adana.bel.tr/yeni-mezbahane/Resul GUL

1 yıl önce - Cum 13 Oca 2017, 17:12
Yağmurda Dökülen Portakal Bahçede Kaldı


ZİRAAT Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Semih Karademir, aşırı yağmur nedeniyle portakalların yere döküldüğünü, üreticilerin de çamur nedeniyle hasat yapamadığını söyledi.

Tüm Çiftçilerimize geçmiş olsunHaberin Detayı


Alıntı:
ZİRAAT Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Semih Karademir, aşırı yağmur nedeniyle portakalların yere döküldüğünü, üreticilerin de çamur nedeniyle hasat yapamadığını söyledi.

Türkiye'de yıllık ortalama 4 milyon ton civarında turunçgil üretimi yapıldığını, bunun da yaklaşık 1.8 milyon tonunu portakalın oluşturduğunu belirten Semih Karademir, "Türkiye narenciye üretiminin yaklaşık üçte birini karşılayan Adana'da aşırı yağışlar portakal üreticilerini olumsuz etkiledi. Dalından hasat edilen portakallar 50-60 kuruşa, dökülenler 5-10 kuruşa satılabiliıyor" dedi.

Ülke genelinde olumsuz hava koşulları nedeniyle sebze ve meyve fiyatlarının yükseldiğini anımsatan Karademir, şunları kaydetti:

"Bölgemizde yılbaşı sürecinde 1-2 gün süreyle don olayı gerçekleşti. O havalarda meyvelerimizde normal koşulda beklenen zarar gerçekleşmedi. Soğuk havalarla beraber esas fiyatları etkileyen olay yağışlar. Yağışla birlikte yaklaşık 10-15 günden beri bahçelerde turunçgil hasadı yapılamıyor yağmurdan ve çamurdan dolayı. Yağmurlardan dolayı üreticimiz ne yazık ki bahçelere girip hasat yapamadığımızdan pazara yeteri kadar arz sağlanamıyor. Arz talep meselesinden dolayı fiyatlarda bir miktar yükselme oluyor. Hem üretici hem de tüccarın zararı var. Yağmurlarla beraber portakal gibi meyveler daha hızlı bir şekilde dökülüyor. Döküldüğünde de mesela dekardan 5 ton alacak olan üretici 4- 4.5 ton ürün elde ediyor. Bu da direk üretecinin zarar yaşamasını sağlıyor. Yere düşen ürünler ise 5-10 kuruşa daha çok meyve suyu fabrikalarına gönderilmek üzere değerlendiriliyor. Bazı üreticiler ise yere dökülen portakalları toplamayıp bahçede bırakabiliyor."

- Adana

http://m.sondakika.com/haber/haber-yagmurda-dokul ...i-9158382/Resul GUL

1 yıl önce - Çrş 08 Şub 2017, 11:13
SEBZE VE NARENCİYEYİ DON VURDU


Türkiye'nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden Çukurova'da 6 gündür peş peşe yaşanan don olayı, narenciye bahçeleri ve tarlalarda ekili kışlık sebzelere büyük zarar verdi.

Yüm Çiftçilerimize geçmiş olsunAdana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, ova genelinde 6 gün boyunca eksi 9 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı sebebiyle oluşan, bir gün de şiddetli fırtına ile birlikte yaşanan don olayının, hasadı henüz yapılmamış narenciye bahçeleri ile tarlalarda ekili kışlık sebzelerde büyük hasara yol açtığını söyledi.

Yeni fidanlar da etkilendi

Haberin Detayı


Alıntı:

Sonbaharda dikilen narenciye fidanlarını da olumsuz etkileyen don olayının ağaçlar üzerindeki tahribatının, bahar aylarının gelmesiyle daha net görüleceğini ifade eden Doğru, "Önceki yıllarda yaşadığımız tecrübeye dayanarak şunu söyleyebiliriz. Uzun süreli yaşanan donlarda, narenciye ağaçlarında takip eden yılda da verimde büyük kayıplar yaşanmaktadır" dedi.

Don pervanelerinde KDV düşürülmeli

Yaşanan don olayının, narenciye bahçelerinde kullanılan don kırıcı pervanelerin önemini bir kez daha ortaya koyduğunun altını çizen Doğru, "Son günlerde üst üste yaşanan don, bu pervanelerin alımındaki desteğin ne kadar yerinde bir karar olduğunu da göstermektedir. Ancak, beklentimiz bu pervaneler üzerindeki yüzde 18'lik KDV'nin de bir an önce düşürülmesi yönündedir" ifadelerini kullandı.

"Üreticilerimiz zarar tespiti yaptırmalı"

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bahçe ve tarlalarındaki ürünleri gerek don gerekse fırtınadan zarar gören üreticilere, bağlı oldukları gıda tarım ve hayvancılık ilçe müdürlüklerine başvurarak zarar tespiti yaptırmaları çağrısında da bulundu. Doğru, şöyle devam etti:

"Umuyoruz ki yaşanan don olayı neticesinde zarar gören üreticilerimizin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan kredi borçlarının vadesinde erteleme kararı alınır. Bu vesileyle tüm üreticilerimize geçmiş olsun diler, bu gibi doğal afetlerdeki riskten korunmak için üreticilerimizin ürünlerini sigorta ettirmelerini tekrar hatırlatırız."

http://www.adanahaber.com/haberdetay.asp?haberid=39246

sayfa 13
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 121314 ... 181920   sonraki »
ANA SAYFA -> ADANA