Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kocaeli Büyükşehir Belediye Otobüsleri
« önceki   123 ... 454647 ... 585960   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 46
erdem türkoğlu
1 yıl önce - Pts 02 Oca 2017, 01:56

Son haftalarda belediye otobüslerine "Bu hatta yolcu sayımı yapılmaktadır." diye bir duyuru asılmıştı. Kentkart sistemi yolcu sayımını zaten yapıyor, yolcuları saymak için özel bir uygulama yapılmasına ihtiyaç yokken böyle bir duyuru ile bunu halka duyurmalarına anlam veremedim. Belki de bazı hatları yolcu sayısı düşük diye iptal edecekler, bu da onun hazırlığıdır diye düşünmüştüm. Öyle oldu.740 nolu Değirmendere - Gölcük - İzmit hattı iptal oldu. 750 nolu Karamürsel - İzmit hattı artık Değirmendere ve Gölcük yolcularını da alıyor. Karamürsel'den İzmit'e giden araç, Başiskele sınırı olan Yazlık Sapağı'na kadar yolcu alıyor, İzmit'ten Karamürsel'e dönerken de Yazlık Sapağı'ndan itibaren yolcu indirmeye başlıyor.Daha önce belediye hatları birleştirildiğinde araç sayısı ve sefer sıklıkları da artmıştı. Ama bu sefer öyle olmadı. 740 iptali ile boşa çıkan 3 araç 750'ye aktarılıp seferler sıklaştırılabilirdi. Gebze'nin Mualimköy'üne bile 30 dakikada bir belediye otobüsü çalışırken, böyle önemli bir hattın saatte 1 seferi olmamalı.

Diğer hatların bir kısmında da seferler azaltılmış. 245, 680 gibi hatlar iyice seyreltilmiş. Belediye otobüslerini sınırlı sorumlu özel halk otobüsü kooperatifleri gibi çalıştırıp, yolcu almasını yasaklarsan olacağı bu tabi.


mertesat07

1 yıl önce - Prş 05 Oca 2017, 18:40

Erdem Bey daha önce bu uygulama uygulandı; yolcu sayısı düsük hatlar iptal edildi
520-Kent Önü-Darıca-Gebze Otogar hattı iptal edildi.
485-Kent Önü-Çayırova-GOSB hattı iptal edildi.
405 hattı 435 ile birleştirildi.
480 hattı Kent Önü-Beylikbağı-Gebze-Kirazpınar Emlak Konutları iken Özgünkent-Yeni Adliye-Kirazpınar oldu ancak gidiş dönüş 1x1 servis Kent Önü-Kirazpınar Emlak Konutları seferi yapıyor.
525 hattı Kent Önü-Farabi Devlet Hastanesi-Gebze Otogar hattıyken şimdi Kent Önü-Darıca İstasyon-Gebze Mustafa Paşa Camisi ring hattı oldu.
575 Şekerpınar-Otogar hattı Şekerpınar-Şifa Mahallesi-Otogar olmustu kısa bir süre sonra iptal edildi.
505 hattı 410 ile birleştirildi.
515 hattı Darıca-TOSB hattıydı şimdi Şifa Mahallesi-Darıca-Gebze-TOSB hattı oldu.
Bunun gibi pek çok Ulasımpark hattında köklü degisikliklere gidildi iptaller oldu,güzergahlar degistirildi.
Ayrıca ÖHO hatlarında da degisiklik oldu.
403,404,412 hatları aklıma gelen güzergah degisikliğine uğramış hatlar.


Guney92
1 yıl önce - Pzr 08 Oca 2017, 03:43

Evet, bazı hatların son seferleri veya ilk seferleride kesildi;

204 / 20.30 iptal, 19.30 son
235 / 19.00 iptal, 17.35 son
260 / 20.15 iptal, 17.15 son
630 / 20.30 iptal, 19.30 son
635 / 06.35 iptal, 07.30 ilk
640 / 20.45 iptal, 19.45 son
670 / 20.00 iptal, 19.00 son
720 / 20.00 iptal, 19.00 son
730 / 20.30 iptal, 19.30 son

bence 20.30 bile her saat giden hatlar için erken bir saat, en az 21.30-22.00'a kadar gitmeleri lazım iken mesela 635'in baştan beri son seferi saat 19.00'da, ayrıca 260'ın son seferi çoğu kişinin iş çıkış saatinden bile erken.erdem türkoğlu
1 yıl önce - Sal 10 Oca 2017, 22:12

Alıntı:
Erdem Bey daha önce bu uygulama uygulandı; yolcu sayısı düsük hatlar iptal edildi


Evet, daha önce de hatlarda iptal ve birleşmeler yapıldı, ama o zaman hatlar birleştirilip araç ve sefer sayıları artmıştı. Şimdi yaptıkları direkt hatların seferlerini azaltmak.

Seferleri azaltmak veya hatları iptal etmek için de araçlara "Bu hatta yolcu sayımı yapılmaktadır." diye duyuru asıyorlar. Burada verilmek istenen mesaj şu: "Bakın biz bu hatta yolcu sayımı uygulaması yapıyoruz, yolcu sayısı düşük çıkarsa da hattı kapatırız."

Belediye otobüsleri verimsiz işletiliyor, ondan sonra yolcu sayısı düşük diye seferler azaltılıyor. Eğer belediye hatlarında yolcu sayısı düşükse bunun sorumlusu bu otobüsleri bu şekilde işletenlerdir. Aynı güzergahlarda özel halk otobüsleri tıklım tıklım dolu çalışırken, belediye hatlarının boş gitmesinin faturasını yolculara kesmemek lazım. Zaten bu kentin insanı senelerdir midibüslerde eziyet çekiyor, şimdi yıllar sonra gelen belediye otobüsleri de elden gidecek.

Belediye hatlarının fazla yolcu toplayamama sebepleri şunlar;
-Sefer saatlerinin aynı hattaki ÖHO'dan hemen sonra geçecek şekilde ayarlanmış olması.
-ÖHO'ların belediyeye yolcu bırakmamak adına kendi sefer saatlerine uymamaları.
-ÖHO'larda nakit ücretin geçerli olması.
-Belediye otobüslerinin sınırlı çalıştırılması.

Suadiye'den kalkan belediye otobüsü neden sadece Suadiye yolcularını alır? Uzunçiftlik'te, Köseköy'de, Symbol AVM önünde duraklar yolcu doluyken Suadiye-İzmit belediye otobüsü bu yolcuların önünden geçip gidiyor, hiçbir yolcuyu almıyor. 50 duraklık hattın sadece ilk 10 durağından yolcu almasına izin verilirse o otobüsün yolcu sayısı tabiki düşük çıkar. Hattın yolcu alabileceği 10 durak var, onu da 3-5 dk önünden giden ÖHO topluyor zaten.

Bir diğer konu da belediye saatlerinin özellikle tam ÖHO'nun arkasından gidecek şekilde ayarlanmış olması. Mesela Başiskele'nin semtlerinden Eskiyol-İzmit hatlarına bakalım;

625 ÖHO hattı saatte bir kez geçiyor. Aynı güzergahtaki belediye 630 hattı da tam arkasından geliyor. Sonra bir saat boyunca o hatta otobüs geçmiyor. ÖHO bir saatlik yolcuyu toplarken, belediye de onun arkasından 5 dakikada biriken yolcuyu topluyor. Başiskele'deki diğer tüm belediye hatlarında durum böyle.

İzmit-Gölcük ve güzergahında belediye gelmeden önce uzun süre ÖHO gelmiyor, önce yolcuları duraklarda bi güzel bekletip usandırıyorlar. Ondan sonra tam belediye gelecekken 3 tane ÖHO peş peşe gelip beklemekten bıkmış bütün yolcuyu topluyor. Arkasından belediye geliyor, zaten duraklarda tek tük yolcu kalmış. Bir de belediye şoförü jet gibi hızlı gittiği için ÖHO'larla arayı kapatıyor. Kapatıyor ama nerde? Yolcu alma sınırının bittiği yerde tabiki.

Sonra da ÖHO'lar ağzına kadar dolarken belediye otobüsleri yolcu sayısı az deyip iptal ediliyor. Bu şartlarda bile gayet iyi yolcu toplayabildikleri zamanlar oluyor. Eğer ÖHO geç kaldıysa ya da trafikten gelemediyse belediye öyle güzel yolcu topluyor ki...

Aslında bir an önce şu sınırlı taşıma uygulaması kaldırılıp, ilçe hatları İzmit şehir içi ücret tarifesiyle çalıştırılmalı. Sadece ilçe içi indi bindi tarifesi kalmalı. Her hat her duraktan yolcu alıp indirebilmeli. Belediye saatleri ÖHO'dan hemen sonra geçmeyecek şekilde düzenlenmeli. ÖHO'ların kendi saatlerine uyup uymadığı titizlikle kontrol edilmeli, uymayanlara ceza verilmeli.

Bu hususlar düzeltilsin o belediye otobüsleri gayet güzel yolcu toplar. Düzeltilmeyecekse de bunun faturası halka kesilmesin. Zaten hayatımızda ilk defa belediye otobüsümüz olmuş, onu da elimizden almasınlar.

İşte Bizim Yaka Kocaeli gazetesinden bir köşe yazısı, aynı şeyi herkes görüyor. Ama Ukome çalışanları gözlerini kulaklarını kapatıyor bu duruma.

Alıntı:
UKOME’den şikayetler arttı

Kısa adı UKOME olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde var olan bir müdürlük.
İşlevi, kent içindeki her türlü yolcu taşımacılığının düzenlenmesi dahil, otobüs duraklarının tanzimi, servis araçları, çekiciler vb. kent içi her türlü ulaşımın koordinasyonunu ve planlamasını yapmak.
Ekstraları da var ama konumuz açısından bu görevleri özetle verip, konuya hızlıca geçmek istiyorum.
Son günlerde yolcu otobüslerinin durak zamanlamaları, hat değişiklikleri vb konularda vatandaşlardan çok sayıda şikayet gelmeye başladı.
Örneğin, bazı halk otobüsü şoförlerinin yolcuları belediye otobüslerine kaptırmamak için, kendi saatlerine yakın olan belediye otobüslerini kollayıp, belediye otobüsünün hemen önünden iki üç tane birden duraklara gelerek yolcuyu topladıkları şikayeti var.
Bu yüzden, sonraki seferlerin de olması gereken zamanda olmadığı, seferler arasının bu yüzden açılarak bir sonraki seferler için yolcuların duraklarda aşırı bekledikleri söyleniyor.
Üstelik bu sayede belediye otobüslerine daha az yolcu bindiği için,hatlardaki sayımlarda yolcu sayıları düşük görünüyor.
Bu yüzden de bazı hatlardaki belediye otobüslerinin kaldırılmasına varan sonuçlar yaşandığı bile iddia ediliyor.

Kentimizde hep bir sorun olan toplu taşımacılıkta, bunun gibi daha ne iddialar var.
http://www.bizimyaka.com/yazar-68497-UKOMEden-sik ...tler-artti


Misafir a22

1 yıl önce - Pzr 15 Oca 2017, 18:02

Bugün 204 hattına elginkan lisesinin önünden bindim araç sadece halk evinden 3 kişi aldı diğer tüm durakları boş geçerek Arslanbeye gitti koskoca araç bomba sefer yapıyor çoğu zamanda sırf öho lar saatlerine uymayıp önden fazla araç kaldırdıkları için

Mehmet DK

1 yıl önce - Pzr 15 Oca 2017, 18:14

Alıntı:
çoğu zamanda sırf öho lar saatlerine uymayıp önden fazla araç kaldırdıkları için


Bu durumu denetlemek ve önlemi ne ise almak gerekir. Durumu ilgili mercilere bildirmek lazım. Her düzensizliğe,haksızlığa ulaşabilmek anında ve yeterli şekilde mümkün olmamakta. Vatandaş olarak bu durumdan rahatsız olduğumuzu dile getrmemiz lazım. Yapıyormuyuz bunu ? tabii ki yapmıyoruz. Ama yapmamız gerekir. Bazı şeylerin düzelmesini istiyorsak, sırf orda burda şikayetçi olup yazıp çizmekle kalmayıp olgili mercilere durumu bizzat bildirmek daha doğru olur. Hep ben, hep ben düşüncesi malesef çok kötü yerleşmiş durumda zihinlerimize..adnan41
1 yıl önce - Pzr 15 Oca 2017, 18:40

Dun Degirmendereye gitmek icin halkevindeki sahil yanyolunda beklemeye koyuldum 750 nolu hat 740 Degirmendere hattiyla birlestirilip direk Karamursel hatti olmus normalde otobus saati ceyrek gece olmasina ragmen otobus bucukta geldi vede bu otobusten once 3 tane Karamursel ve Degirmendere otobusu geldi havalar iyi oldugu icin inatla beklemek istedim belki yagmur kar olsaydi beklemezdim yine minibuse binerdim benim gibi bekleyipte minibuse binen cok vatandas vardir simdi soruyorum belediye bu sekilde ne yapmak istiyor maksat otobus sayisinmi artirmak yoksa minibuslerin ekmegine yagmi surmek takdiri sizlere birakiyorum ama bu sekilde olmasina ragmen otobus yinede doluydu beni tek sevindiren yani bu oldu.

Misafir a22

1 yıl önce - Pzr 15 Oca 2017, 22:11

Mehmet bey kaç kez sosyal medya üzerinden ulaşıma mesajlar gönderdim söylenen gerekli denetimler yapılacaktır bilgilerinize diye mesaj yazmışlar sabahın 7:30 da bile belediye otobüsünün önünden 2 araç kaldırıyorlar arka arkaya eğer 1 araç kalkarsa o araçla belediye otobüsünün arasında 6-7 dakika varsa belediye otobüsü nerdeyse tam dolu gidiyor

erdem türkoğlu
1 yıl önce - Pts 16 Oca 2017, 02:06

Belediyenin bol bol fotoğraflarını yayınlayarak reklamını yaptığı bir toplu taşıma kontrol merkezi var. Şikayet almadan da sefer saatine uymayan araçları kolayca tespit edebilirler. Özel halk otobüslerini denetlemek onların görevi değil mi zaten. İlle de yolcuların şikayet etmesi mi lazım. Şikayet etmeye kalksak, her gün kurallara uymayan yüzlerce araç var, hangi birini şikayet edeceğiz?

Kaldı ki belediyenin çağrı merkezini arayıp bir şikayette bulunmak istediğinizde bile "yazılı dilekçe vermeniz gerekiyor" deyip işi yokuşa sürüyorlar. İstanbul'da beyaz masa, Twitter üzerinden kendilerine ulaşan bir tweetle bile anında şikayet kaydı oluştururken bizimkiler hala yazılı, imzalı dilekçe bekliyor bu devirde, şaka gibi...

Kocaeli Ulaşım ve Ulaşımpark'ın sosyal medya hesapları var; araçların içinde, dışında her yerde reklamları yapılıyor. Ama biz yetkililere ulaşmak isteyip bi tweet atsak; adam keyfi gelirse cevap yazıyor, gelmezse yazmıyor. Şikayet etmek istesen bile karşında muhatap yok yani.


mertesat07

1 yıl önce - Prş 19 Oca 2017, 15:32

Ferro Döküm (Kent Önü) durağından kalkan 515 saatte 1 kalkıyor. 525 in düzensiz sefer saatleri yüzünden 502,503,504 ÖHO hatları topluyor yolcuyu. Daha önceden 480 hattımız vardı Kent Önü-Yenimahalle-Beylikbağı-Gebze-Emlak Konutları gidiyordu. Şimdi 1x1 sefer atıyor Kent Önüne. Bunun yerine eski 485 GOSB-Kent Önü hattının numarasıyla;

485 Kent Önü-Çayırova-Osmangazi Kavşağı-Feniş Işıklar-Köşklüçeşme-Topçular Kavşağı-Fatih Devlet Hastanesi-Gebze Mustafa Paşa Camisi hattının kurulması gerekiyor. 525 hattı çok dolanıyor Darıcayı. 30 dakikada bir çalışırsa hem Gebze-Şifa Mahallesi arasında Gebze-Hareme alternatif hizmet verir. Hem de Şifa Mahallesinden 500T, 130Ş aktarma sağlanmış olur.
Eski 520 Otogar-Kent Önü hattının numarasıyla;
520 Kent Önü-Gebze Teknik Üniversitesi-Osmangazi Kavşağı-Topçular Kavşağı-Eskihisar Kavşağı-Gebze Center-Otogar 45 dakikada sefer yapması yeterli.
Bunlar Ulaşımpark da olabilir ÖHO da ama elzem olması gereken hatlar.sayfa 46
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 454647 ... 585960   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara