Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara - Samsun Hızlı Tren Projesi
« önceki   123 ... 959697 ... 121122123   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 96
Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Prş 05 Oca 2017, 16:02

Bildiğiniz üzere samsun sorunları üstünde en çok duran ve son günlerde mecliste en çok söz alan m.vekilimiz olması sebebiyle Konuyu Samsun mhp m.vekili erhan usta beyefendi ye facebook üzerinden yazdım.Artık ne kadar etkili olur bilmem?

En son Ahmed Bayezid tarafından Prş 05 Oca 2017, 16:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Haritaci

1 yıl önce - Prş 05 Oca 2017, 16:04

Ayrıca... aslında genel bir husus, bu konu özelinde değil ama şunu sorgulamak isterim;

Şubat ayında ön yeterlilik değerlendirmesine çıkıldı ve 8-9 ay sürdü bu değerlendirme... Bu firmaların çoğu daha önce de birçok hızlı tren projesinin ön yeterlilik değerlendirmesinden geçtiler, doğru mu? Her seferinde aynı değerlendirmeye mi tabi tutuluyorlar? Ki öyle olsa bile, daha önce değerlendirilmiş bir firmayı ikinci kez değerlendirmek ne kadar uzun sürebilir ki?

Yani bunu nasıl izah edebiliriz? fikri olan cevap verebilir mi?


Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Cum 13 Oca 2017, 12:30
Vali Şahin Hızlı tren Samsunu ayağa kaldıracak


Vali Şahin Hızlı tren Samsunu ayağa kaldıracak :Samsun Valisi İbrahim Şahin, Haberaks TV’de Samsun’un Nabzı programında hızlı tren projesinin önemine vurgu yaparak, ‘Bu proje Samsun’u ayağa kaldıracak’ dedi

Hızlı tren projesinin Samsun için oldukça önemli olduğunu belirten Vali Şahin, “Şu anda Ankara-Sivas hızlı tren hattı yapılıyor. Bir taraftan da Mersin’e doğru bir hızlı tren hattı döşeniyor. Dolayısıyla batıdan doğuya, kuzeyden güneye doğru hızlı tren hatları Anadolu’yu sarıyor. Kırıkkale’den güneye doğru inen hızlı tren hattı Sivas ve Yozgat’a gidiyor.

Orada oluşan diğer kol Havza istikametinde 280 km’lik bir hat yapılması gerekiyor. Şu anda projenin ihaleleri bitti ve yapım aşamasına geçiliyor. Ben Samsun’daki basın mensuplarını Ankara-Konya Hızlı tren hattını kamuoyu oluşması adına Ankara ve Konya’ya göndermiştim.
Bu projeden bahsederken bana ‘Hayal kuruyor’ diyorlardı
. Bunun hayal olmadığını görmüş oldular. Bu proje gerçekten önemli ve Samsun’u ayağa kaldıracak bir proje” dedi.

42 milyon avroluk yatırımla Samsun için en büyük Avrupa Birliği projesi olan Lojistik Köy’ün yüzde 42’lik kısmının bittiğini de ifade eden Vali Şahin, “Lojistik Köy inşallah 2017’nin sonunda bitecek. Bu proje ile ilgili bizim tarafımızdan yapılacak en büyük eksiklik, demiryolu hattı. Var olan demiryolu hattımızın Lojistik Köy’e kadar devam etmesi ya da yeni bir hat yapılması gerekiyor” dedi.


13/01/2017
Kaynak : www.habergazetesi.com.tr

Samsun basını uyuz olduğu için bu konuyu gündeme getirmekten kaçınıyor sanki.Vali bey bu konuyla uğraşıyor sağolsun.Şahsi fikrim samsun basınının bu konunun üstüne gitmesi tabiri caizse hergün 10 - 15 dk lık yer ayırsa bilgilendirmeler yapsa olayın seyri hızlanır diye düşünüyorum.Haberaks tv Samsun un en çok izlenen kanalı.Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Cum 13 Oca 2017, 17:56

Lojistik köy ve Hızlı Tren tartışmaları 25:00 dan itibaren:
Misafir 591

1 yıl önce - Pzr 15 Oca 2017, 14:37

bu naaıl televizyonculuk anlamadım spikerler samsun da yaşıyorlar ama samsunun sorunlarından bir haber insan vali beye sormazmı havalimanı için terminal (iç dış hatlar ) taksi ve körük projesinden bahsetmiştiniz gelişme var mı diye ama nerde sorsan samsununnabzı programın adı sunucuların ikiside samsun lu deği

yalcinn

1 yıl önce - Pzr 15 Oca 2017, 15:12

Valiye sorulacak sorular onceden belirlenmis zaten . Cevaplara gore sorular bastan hazirlanmis .Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Pzr 15 Oca 2017, 16:41

Bakanlara da genelde Tv lerde cevap verebildiği sorular soruluyor.Bu işin sistemli olduğunu düşünüyorum.Yok öyle değil diyen varsa ispata davet ediyorum ki halkımız bilinçlensin.

Fakat yukarıdaki video programın 2.bölümü bir de 1.bölümü var 53 dk lık.


Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Sal 17 Oca 2017, 19:04
Hasan Sinan Cem - ÇORUM’A ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILMASIN


Çorum Haber’de değerli Genel Müdür ve Başyazar Sayın Mehmet Yolyapar’ın Çorum havaalanı , özellikle tren yolu hakkındaki yazısı beni çok duygulandırdı. Konuyu ben de karınca kararınca gündeme getirmek istiyorum.

Çağımızda her şey çok hızlandı. Bunların başında da tabii ki; taşıma ve nakliyatçılığın önemi çok büyük. Avrupa ülkelerini görenler bilir. Tren yolları bir örümcek ağı gibi her tarafı sarmıştır

Aklın-mantığın kabul ettiği en güzel kara yolu taşımacılığı da zaten demiryoludur. Bizim ülkemiz gibi akaryakıt ihtiyacının %93’ünü ithal eden bir ülke ne pahasına olursa olsun tren yollarına gereken ağırlık vermek zorundadır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında yapımına hız verilen tren yollarımız 1960’lı yıllardan 2000’li yıllara kadar neredeyse durmuştu. 2000’li yıllardan sonra başlatılan tren yolları, özellikle hızlı trenler, tam ihtiyacımız olan, ülkemizi kalkındıracak projelerdir. Önce Ankara-İstanbul, arkasından Eskişehir, Konya…Kayseri hattı hızla ilerliyor. İnşallah başlatılan bu hizmetin domino etkisi tüm ülkemizi saracaktır.
Ülkemizin güneyinde liman şehri olan Mersin ve İskenderun limanlarının Karadeniz’in tam ortasındaki Samsun limanına birleştirildiğini hayal edebiliyor musunuz? Öyle bir hizmeti inşallah görürüm. Eğer görürsem gözlerim açık gitmez. Sanayi ilimiz Çorum Samsun’a 170 km, Ankara’ya 242 km.

Çorum çok önemli ve bölgenin en kalabalık şehirlerinden. Şimdi böyle bir şehir varken devlet olarak siz Çorum tren yolu projesini geriye bırakıp Çorum’un üçte biri kadar bir şehrin demir yolunu ön plana alırsanız, Çorum halkı bundan haliyle büyük üzüntü duyar. Biz Çorum halkı olarak, devlet babanın bize üvey evlat muamelesi yaptığı konusunda, ne yazık ki, kesin bir kanaat sahibi olmuş gibiyiz.
Bakın havaalanı konusunda bu kadar sert konuşmuyoruz. Tabii ki her ile bir hava alanı yapılması en ideal olanıdır, ama modern şehircilikte bir hava yolunun 60 km gibi mesafede kurulması gürültü problemi bakımından arzu edilmez. Ama günde üç beş defa iniş kalkış yapan hava alanları gürültü de yapsa o kadar büyük sorun değildir.

Ülkemizde ilk tren yolumuz Osmanlı Sultanı Abdulmecit zamanında 1856 yılında yapılan 130 km’lik İzmir- Aydın hattıdır…İkinci olarak 1871yılında başlayan ve 1873 yılında biten İstanbul- İzmit hattıdır.
1871 tarihinde Haydarpaşa-İzmit hattının devlet eliyle yapımına başlandı. 91 kilometrelik hat 1873 yılında bitirildi. Bağdat ve Güney hatları Almanlar tarafında yapıldı.

Cumhuriyet öncesi yapılan 9 hat şunlardır:
Rumeli Demiryolları, Anadolu Demiryolları, İzmir-Kasaba, İzmir-Aydın, Şam-Hama, Yafa-Kudüs, Bursa-Mudanya, Ankara-Yahşihan. Toplam 8.619 km.
Not: Gelecek yazımda Cumhuriyet döneminde yapılan demiryollarımızdan bahsedeceğim.

11 Ocak 2017
Kaynak:corumhaber.net


Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Çrş 18 Oca 2017, 13:23
Samsun Hızlı Tren Projesi Başka Bahara Kaldı :18/01/2017


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Samsun İl Başkanı Taner Tekin, “Samsun-Çorum-Ankara, Ankara-Çorum-Samsun Hızlı Tren” projesinin 2017 yılı yatırım planlarında yer almadığını söyledi.

İktidar Milletvekilleri tarafından yıllardır Samsun halkına seçim vaadi olarak müjde diye duyurulan “Samsun-Çorum-Ankara, Ankara-Çorum-Samsun Hızlı Tren” projesi ile ilgili Resmi Gazete mükerrer sayısında 2017 Yatırım Programı’nda söylendiği gibi iyi bir haber olmadığını ifade eden MHP İl Başkanı Taner Tekin, “Resmi Gazetede görüyoruz ki proje henüz etüt aşamasında. Projenin söylendiği ve vaat edildiği gibi 2020 yılında bitmesi imkansız görünüyor” dedi.

Devletin yakın gündeminde Samsun-Çorum-Ankara Hızlı Tren Projesi olmadığını belirten Tekin, şunları söyledi: “Yaklaşık 5 yıldır iktidar milletvekilleri seçim sahalarında sürekli hızlı tren hattından bahsettiler. “Proje hazır, ihale yapıldı, yakında bitiyor” gibi söylemler ile halkın gözünü boyadılar. Ancak resmi gazetede yayınlanan 2017 yatırım programı arasında görünüyor ki proje henüz etüt aşamasında. Yani ortada ne ihale ne de denildiği gibi bir ilerleme var. Etüt çalışmasının bu yıl bitmesi de ayrılan ödeneklere bakıldığında zor görünüyor. Yani 2020 yılında bırakın projenin bitmesini etüt çalışmasının yetişmesi bile mucize gibi görünüyor. Diğer yandan Ulaştırma-Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığının sitesinde de devletin şuan da ki ve yakın vadedeki hızlı ve yüksek hızlı tren projeleri arasında da Samsun-Çorum-Ankara Hızlı tren hattı yer almıyor.Yorum;
Samsun'un Nabzı programında yani yukarıdaki video da vali ibrahim şahin 2018 in ortası gibi yapım ihalesine çıkarız demişti.


Misafir a38

1 yıl önce - Çrş 18 Oca 2017, 13:25

Muhalefet yapacam diye de sacmalamıslar. Baska bahara derken sanki 2050 gibi söylemler nedir haberde gercektern komik. Beyazdık kardeşimin de dediği gibi zaten 2017 diye telafuz eden oldu mu? Vali de gecen gün dedi 2018'de icraat baslar diye.sayfa 96
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 959697 ... 121122123   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM