Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gümüşhane - Kuşburnu Festivali


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
batuhanbeg
6 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 14:05
Gümüşhane - Kuşburnu Festivali


Uluslararası Kuşburnu-Pestil, Kültür ve Turizm Şenliği

Her yıl temmuz ayında start alan Kuşburnu Festivali bu sene Ramazan ayına denk gelmesi münasebetiyle ağustos ayına ertelendi.Gümüşhane Valiliğinde gerçekleşen toplantıda bu yıl 19.’su düzenlenecek olan Uluslararası Kuşburnu-Pestil, Kültür ve Turizm Şenliğinin 24-25-26 Ağustos tarihlerinde yapılacağı belirlendi.


  (+)

(Önceki Festivallerden Alıntı)

  (+)  

(+)Misafir 9e5

1 yıl önce - Çrş 04 Oca 2017, 23:56

On ikincisi 2006 yılında
http://www.gumushane.gen.tr/galeri/thumbnails.php?album=145

On üçüncüsü 2007 yılında
http://www.gumushane.gen.tr/galeri/thumbnails.php?album=146

On beşincisi 2008 yılında
http://www.gumushane.gen.tr/galeri/thumbnails.php?album=212

yapıldı.


fatih413
2 hafta önce - Çrş 01 Ağu 2018, 03:18

Alıntı: aa.com.tr
Alıntı:
C vitamini deposu kuşburnu kış sofraları için hazırlanıyor
Yıllık 500 tonla Türkiye'nin en fazla kuşburnu üretimi yapılan ili Gümüşhane'de, vatandaşlar dağlık alanda yetişmesi ve dikenli yapısı nedeniyle bir hayli güç topladıkları bu meyveden yılda 2 milyon lira gelir elde ediyor. Dikenli yapısı ve yamaçlarda yetişmesi nedeniyle toplanması zahmetli olan kuşburnu, Gümüşhane'de doğada kendiliğinden yetişiyor. Sonbaharda toplanan ve köylerde geleneksel yöntemlerle işlenen kuşburnu, kış sofralarında soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili ve lezzetli bir meyve olarak yerini alıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de tespit edilen 27 kuşburnu çeşidinin 17'sinin Gümüşhane'de doğal ortamında yetiştiğini belirterek, kentteki 320 köyde 500 ton kuşburnu üretimi gerçekleştirildiği söyledi. Birşen, kuşburnunun toplamasının zor olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Daha tam olarak kültürü alınmış bir çeşidi söz konusu değil. Bu konuda çalışmalar Bakanlığımızca yürütülmektedir. Önemli olan dikensiz bir şekilde kuşburnu üretebilmektir. Yapmış olduğumuz çalışmalara göre bir kişi günde ancak 10-15 kilo kuşburnu toplayabiliyor. Bu konuda daha çok kapama bahçeler kurma arzusundayız. Bu açığı kapatmak için bu yıl dikensiz 7 bin fidan getirdik. Kapama bahçeler oluşturduk. Bunlardan ciddi sonuçlar bekliyoruz."

"Tarımsal hasılaya katkısı 2 milyon lira"
Amaçlarının kuşburnunun ticari üretimini artırmak olduğuna dikkati çeken Birşen, yapılacak çalışmalarla bir dönümlük alandan bir ton kuşburnu elde edilebileceğini saptadıklarını söyledi. Birşen, kuşburnunun genellikle Gümüşhane başta olmak üzere Erzincan, Elazığ ve Erzurum gibi doğu illerinde yetiştiğini belirterek, buralardan işlenmek amacıyla Gümüşhane'ye kuşburnu getirildiğini bildirdi.

Gümüşhane'de kuşburnundan gıda üreten 5 işletme bulunduğunu dile getiren Birşen, "Gümüşhane'de doğada tespit ettiğimiz 500 ton kuşburnu ile Türkiye'de en fazla kuşburnu üretilen il konumundayız. Üretim noktasında sıkıntımız var ancak işletme de bulunmuyor." dedi.

Birşen, Gümüşhane'nin dağlarını, taşlarını kuşburnu yapma arzuları olduğunu kaydederek, "Amacımız köylerde yaşayan insanlarımızın gelirini artırmak. Şu anda üretilen kuşburnunun Gümüşhane ekonomisine, tarımsal hasılamıza katkısı 2 milyon lira. Gümüşhane 17 çeşitle bu konuda ciddi bir gen kaynağıdır. 17 çeşitle Türkiye'de en fazla kuşburnu çeşidinin olduğu ildir." diye konuştu.

Kış aylarının vazgeçilmezi
Birşen, toplanan kuşburnu meyvesinden evlerde marmelat, pekmez, meyve suyu ve çay yapıldığını aktararak, bu ürünlerin kış yiyeceği olarak köylerde yaşayanların ambarlarında yerini aldığını vurguladı. Kuşburnunun önemli derecede C vitamini içeren bir ürün olduğunu ve kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı önleyici ve tedavi edici özellik gösterdiğini belirten Birşen, "Kış aylarında insanlarımızın sağlıklı beslenmesi için kuşburnu vazgeçilmez bir üründür. 'Kuşburnu tüket hasta olma.' diyoruz. 100 gram kuşburnu, bir kasa portakala eş değer C vitamini deposudur." değerlendirmesinde bulundu.
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET