Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kilis - Kemaliye İlköğretim Okulu

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ayhan
9 yıl önce - Prş 04 Arl 2008, 17:12
Kilis - Kemaliye İlköğretim Okulu

KİLİS - KEMALİYE İLKÖĞRETİM OKULU

(+)

Kemaliye İlköğretim Okulu, 1841 yılında Cudi Mehmet Paşa tarafından cami olarak, daha sonraki yıllarda yanına eklenen medrese ile 63 yıl cami ve medrese olarak hizmet vermiştir.

1904 yılında özel ana mektebi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu sırada Başöğretmeni Fatma Hanım, öğretmeni ise Zekiye Hanım'dır. 1904 yılından sonra resmi okul olarak kullanılmaya devam etmiştir. Bu yıllarda da okulun Başöğretmeni Aliye Hanım, öğretmenleri ise Remziye Hanım ve Halepli Aliye Hanım'dır.

(+)

1924 yılında okulun adı "İkinci Kız Okulu", sonra "İkinci Okul" daha sonra da "Necip Asım Okulu" olmuştur. 1930 yılında ise okulun adı "Kemaliye" olmuş, şu anda bulunduğu binaya taşınmıştır. 1927 yılında ilkokul olarak eğitimine devam edip, 1997 yılından bu yana okul "Kemaliye İlköğretim Okulu" adıyla hizmet vermektedir. Tarihi bir eser niteliği taşıyan okulun bahçesinde, 1841 yılının izini taşıyan cami minaresi günümüze kadar gelmiştir.

Prof. Dr. Ahmet Taner KIŞLALI, Prof. Dr. Alaattin YAVAŞÇA, Hıncal ULUÇ gibi isimler bu okulda öğrenim görmüşlerdir.

onurnazliaka
6 yıl önce - Pts 07 Ksm 2011, 00:33

(+)

akpınarli
2 yıl önce - Cum 27 May 2016, 22:21

Şehir içinde harika bir tarih dolu bina.

Misafir eb3

1 yıl önce - Pzr 01 Oca 2017, 23:10

Yaklaşık 8-9 sene önceki arkadaşlarımı bulmak istiyorum Ali sınay dı sanırım adı

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler