Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Trabzon - Eko-Park
123   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Jolly Roger
1 yıl önce - Pzr 26 Hzr 2016, 18:56
Trabzon - Eko-Park


PROJE KÜNYESİ

Proje Adı :Trabzon Ortahisar Belediyesi Eko-Park
Konum :Trabzon Eski Sahil Yolu Tanjant Çıkışı
İşveren :T.C. Ortahisar Belediyesi
Proje Firması :Mim Gayrimenkul Değerleme ve Mimarlık TİC. LTD. ŞTİ
Peyzaj Proje Tasarımı ve Proje Genel Koordinatörü:
Yrd. Doç. Dr. Emrah YALÇINALP (KTÜ Peyzaj Mim. Böl.)
Proje Alanı :12.000 m2

PROJE DETAYLARI

Alıntı:
Proje alanını; yaklaşık 50 yıl önce oluşturulmuş dolgu alanının üzerinden geçirilen sahil yolu ile; bu yolu Tanjant Yolu'na bağlayan viyadük arasında kalan ve yaklaşık 25 sene önce ağırlıklı ve çok yoğun bir sıklıkta Sekoya (Sequoia sempervirens) ağacı ile bitkilendirilmiş bir arazi parçası oluşturmaktadır. İşveren Ortahisar Belediyesi'nin mevcut bitkisel yapının bozulmaması şartı ile Trabzon'un marka değerine katkı sağlayacak bir park tasarlanması isteği proje için ilk çıkış noktasını oluşturmuştur. Peyzaj projesinin tasarımcısı ve projenin genel koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Emrah Yalçınalp, belediyenin bu isteğini bir adım öteye taşıyarak; parkı kullanıcıların dinlenirken ve eğlenirken aynı zamanda ekolojik bilgileri öğrenebilecekleri bir konsepti hayata geçirmeyi amaçlamıştır.
Alıntı:


Bu noktada günümüzün en önemli ekolojik sorunları tespit edilerek eko-parkın bu sorunların çözümü ve farkındalığı üzerine kurgulanmasına karar verilmiştir. Proje ekibinin detaylı araştırmasıyla proje alanının şehrin 2300 kişilik nüfusunun ürettiği karbonu çevirdiği hesaplanmış; karbon döngüsü haricinde, yağış sularının yer altı su kaynaklarına ulaşamaması (infiltrasyon) ve kirlenerek kaybedilmesi, arı ve kelebek popülasyonu eksikliği (polinizasyon) nedeniyle bitkisel gelişim ve tarım ürünlerinde kalite düşüşü tasarıma yön veren diğer önemli ekolojik sorunlar olmuştur. Alanda tasarıma yön veren fiziksel etmenler, bir sonraki analiz aşamasının ilk adımını oluşturmuştur. Alan yaya erişiminin sınırlı olduğu, etrafında çok yoğun araç sirkülasyonunun bulunduğu bir ada halindedir. Bu nedenle alana erişimin büyük oranda sahil yolu üzerindeki dinlenme cebi üzerinden sağlanması öngörülmüştür. Bununla birlikte yeryüzündeki en devasa bitkilerden biri olan Sekoyalardan oluşan koru, alanı çevresindeki gürültülü yoğun trafikten soyutlayarak hem tasarımcı hem de kullanıcılar için bir fırsat sunarken, aynı zamanda karanlık ve klostrofobik bir iç alan tehlikesi ile tasarımın önünde bir tehdit unsuru da oluşturmuştur.

AĞAÇ EV
Tasarım ekibi alana doğal karakter veren Sekoyaları alanın en özgün karakteristiklerinden biri olarak değerlendirmiş, hemen altında tasarladıkları gezinti yolu ve dinlenme alanlarını yer düzleminden 60 cm ile 2 m üstte çözerek hem kullanıcılara Sekoya ağaçlarına daha yakın olma fırsatı sunmuş, hem de insan ölçeğinin çok üzerinde bir bitki olan Sekoyaların kullanıcılar üzerinde oluşturacağı baskı etkisini yok etmiştir. Devasa Sekoyaları fırsata dönüştürmenin bir diğer yolu olarak da, kullanıcıların yoğun ilgi göstermesi beklenen bir ağaç ev tasarlamak olmuştur. Yer düzleminden yaklaşık 8 m yüksekte, alandaki Sekoya ağaçlarının biri üzerinde konumlandırılan ağaç ev, bir dinlenme ve sosyal medyada görünürlük sağlama noktası olarak düşünülmüştür.Eko-Parkı Türkiye'de ilk yapan bir diğer özellik ise başlangıç noktası ile bitiş noktası arasındaki mesafe 150 m olan, sık ağaç dokusu arasında yerden yavaş yavaş yükselerek 6 m'ye kadar çıkan, koruyu insanlara ağaçların üst kısımlarından gezdiren ve bunu yaparken birçok ekolojik bilginin bulunduğu tabelalarla farkındalık sağlayan "gökyüzü gezinti yolu"dur. Söz konusu gezinti yolu 60 cm'lik taban alanı ile sadece bir kişinin tek yönlü olarak kullanabileceği, mimari ve statik tasarımı uzun zaman almış, çelik konstrüksiyon üzerine giydirilmiş metal bir aksamdan oluşmaktadır. Böylece dünyadaki muadillerine göre nispeten küçük olan alanda fonksiyonların yatay düzlemde çakışması da önlenerek bir zenginlik oluşturulmuştur.

YALINAYAK YOLU
Türkiye'de bu ölçekte bir ilk olan diğer temel etkinlik ise "Yalınayak Yolu"dur. Kullanıcıların kendileri için tasarlanmış dolaplara ayakkabılarını bıraktıktan sonra kum, çim, ağaç kabuğu, çakıl, tamburlanmış cam, toprak, yosun gibi farklı dokulara yalın ayak basmaları sağlanan bu gezinti yolunun sonunda, bu etkinlikler sırasında sağlıklarında oluşan değişiklikler konusunda eski Çin kaynaklarına atıfta bulunarak bilgi verilen bir de tanıtım panosu tasarlanmıştır.

Proje ekibi tarafından alanda konumlandırılan Yağmur Bahçesi, bütünüyle coğrafyaya ait doğal bitkiler kullanılarak tasarlanmış; alanda tasarım öncesinde de bulunan ve farklı fonksiyonlarla kullanılan yapıların dönüştürülmeleri ile kazanacakları yeni fonksiyonlar haricinde, çatılarından alınacak yağmur suyunun doğrudan yağmur bahçesine verilmesiyle önemli bir de rol üstlenmişlerdir. Hemen yanında yağmur sularının kent içinde kirlenmeden, hem su içinde hem de yağmur yokken su dışında yaşayabilen bitkiler tarafından temizlenerek doğrudan yer altı su kaynaklarına gönderilmelerinin önemini anlatan bir panonun da tasarlandığı yağmur bahçesinin, bu anlamda eko-parkı ziyaret edecek okullarca da yoğun ilgi ile karşılanması beklenmektedir.
Alanda tasarlanan biyolojik gölet bir taraftan önemli bir rekreasyon alanını tanımlarken, diğer taraftan içerisinde bulunan fauna ile su içinde azot ve fosforlu bileşiklerin üretilmesi, flora ile de bunların kullanılarak sürdürülebilir bir döngü sağlanması amaçlanmıştır. Biyolojik gölet aynı zamanda hemen yakınında tasarlanan pollinator (arı ve kelebek) bahçeye de ekolojik servis sağlamaktadır. Hem yeryüzündeki bitkilerin % 80'ine yakın kısmının varlığından sorumlu, hem de sadece ABD'ye, sadece soya üretiminden katkısı yılda 20 milyar dolar civarında olan tozlaştırıcı türlerin alana davet edilmesi, Eko-Parkı bu anlamda bir kez daha önemli bir alan yapmaktadır.

2017 yılında tamamlanması beklenen projenin uygulaması, hazırlanan ekolojik temelli bilimsel rapor ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından finansal olarak desteklenmiştir


Kaynqk: planetdergisi.com


Çepni61
1 yıl önce - Cmt 15 Ekm 2016, 11:37

ORTAHİSAR ORADA NE YAPIYOR?

Beşirli sahilinde yıldızlı bir otelin hemen karşısındaki dolgu alanında otopark yapmak için yeşil alana girilmesi, öyle görülüyor ki, Trabzon’un bugünden sonra gündemine oturacak.

Bakalım ilgililer ne gerekçe gösterecek. Bakalım, nasıl bir savunma yapacak. Bakalım, Trabzon halkının duyarlılığı bu konuda ne kadar sürecek derken, yine Beşirli’de Lütfi Göktaş ormanlığı içinde inşaata başlandı.

Duyarlı vatandaşlar birkaç günden bu yana orman içinde hummalı bir çalışma olduğunu söylediler. Konu ile ilgili olarak bir araştırma yaptık, alana yani Beşirli viyadüğünün bulunduğu ormanlık alana Ortahisar belediyesi eko park yapıyor.

Proje Antalya Expo 2016’da benzer projeler arasında 15’inci olarak seçilmişti. Yanı panik yok. Alanda bina yapılmayacak, park düzenlemesi yapılarak küçük bir botanik bahçesi oluşturulacak.

Hatta, parkı gezecek olanlar toprağa bile basmayacak. Ortama uyun ahşaptan yürüyüş parkuru yapılacak.

Ancak yine de Beşirli ve Trabzon halkı, alınan bölgeyi de 7/24 yakın takibe almış durumda


Çepni61
1 yıl önce - Cmt 15 Ekm 2016, 11:37

İnşaat başlamışÇepni61
1 yıl önce - Prş 27 Ekm 2016, 23:22

Ortahisar Belediyesi tarafından yatırımı yapılan Beşirli’de ki Eko Park’ın temel atma töreni yarin

Çepni61
1 yıl önce - Cmt 29 Ekm 2016, 05:39

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon’un Beşirli Mahallesi’nde yapılacak olan Eko Park temel atma törenine katıldı.
61SAAT HABER SERVİSİ

Ortahisar Belediyesi tarafından Trabzon’un Ortahiasr İlçesi Beşirli Mahallesi için hazırlanan proje Expo 2016 Antalya’da görücüye çıkmıştı.

Büyük beğeni toplayan projenin temel atma göreni bugün yapıldı. Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve çok sayıda siyasi ve bürokrat katıldı


Çepni61
1 yıl önce - Cmt 29 Ekm 2016, 05:40

Beşirli Ekopark temel atma törenine katıldığınız için tekrar teşekkür ederim. Ülkenin içinde bulunduğu yoğun dönemde teşrifleri ile bizleri gururlandıran Sayın Bakanımız Süleyman Soyla beye gururumuz olan bu isme şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu alanı Karayolları bize tahsis etti, DOKA’nın finansörlüğü ile gerçekleştiriyoruz. Projemiz sadece yeşili gösteren bir proje değil, mini biyolojik bir göl bulunduruyor. Yalın ayak yürüyüş yolları arı oteli gibi birçok donatı alanı ile beraber tamamlandığında hem şehrimize hem milletimize hizmet verecek gurur duyacağımız bir proje olacaktır’ ifadelerini kullandıMisafir dc0

1 yıl önce - Cmt 29 Ekm 2016, 08:11

Gümrükçü bey duymasın hemen orayada bi düğün salonu yapar.Adamlar trilyon harcasa alamıyacağı yerleri beş kuruş kira parasıyla düğün salonları yaptılar.Kalkınmadaki güzelim yeri üç kuruş kira alacağım diye vatandaşa verdi.Öyle bir yeri kaç trilyona alabilir o vatandaş.Oyumuzu verdik iyi şeyler yapsın diye,bir kere sordunmu yaptıklarından vatandaş razımı diye.Çıkıp konuşuyor tv,lerde sinir oluyoruz,ama seçimde niye kaybettim diye ağlamasın.Oyumuzun vebalini gümrükçüoğlundan sorarlar.

Çepni61
1 yıl önce - Sal 01 Ksm 2016, 01:20

Önce, Asım Aykan’a bir teşekkür edelim. Beşirli’de Lütfi Göktaş ormanlığı oluşturduğu için.

Önceki gün Ortahisar Belediyesinin yapacağı Eko Park’ın temel atma törenine katıldık. Tören alanında gazeteci dostumuz Aydın Gelleci’nin dikkatini çekmiş, etrafında deli gibi taşıt trafiğinin olduğu ormanlık alanda gürültü hiç yok. Çünkü, ağaç; en iyi ses izolasyonu.

Lütfi Göktaş ormanı müthiş bir ekolojik yapı içinde. Burnumuzun dibindeydi içine giremiyorduk. Girdik, şaşırdık. Sanki, balta girmemiş orman gibiydi. Eko Park, bir yaprağa bile zarar gelmeyecek şekilde planlanmış. Projenin fikir adamı Ufuk Hoş, çalışanların tümüne şu ikazı yapıyordu “Bir yaprak bile dalından kopmayacak. Kurumuş ağaç bile kesilmeyecek..”
Bu kadar hassa Ufuk Hoş’a tören alanında dedik ki..”Burada duyarlısın da az ilerde 200 metre mesafede dolgu alanının otopark yapılmasına niye sessizsin..?”

“Değilim” dedi. “Parti grup toplantısında hassasiyetimi dile getireceğim.”

Umarın getirir.

Beşirli’de 200 metre mesafede doğaya ve yeşile saygıda acayip çelişki var. Birinde yaprak korunacak, diğerinde yeşil kazılacak, otopark yapılacak


fatihKeskin
1 yıl önce - Cum 18 Ksm 2016, 15:14

Çalışmalar devam ediyor.

Haber 61


Jolly Roger
1 yıl önce - Sal 20 Arl 2016, 14:24

Proje hakiinda 61saat haber paylasmis


Alıntı:
Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet'in fethettiği, Yavuz Sultan Selim'in valilik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman'ın doğup büyüdüğü "şehzadeler şehri" Trabzon'un Ortahisar ilçesinde "ekopark" oluşturuluyor.

Alıntı:

"Projeyi 1 yıl içinde tamamlayacağız" Ekopark projesinin geniş kapsamlı olduğunu vurgulayan Genç, "Projede sadece yeşil yok. Sosyal donatı alanları geniş olan bir proje. Bu nedenle de projemiz dünyanın dört bir yanından belediyelerin gönderdiği projelerle yarıştı. İlk 30 proje, EXPO Fuarı'na katılma hakkı elde etti. Dünyanın dört bir yanından gelen 530 proje arasında, ekopark projemiz 15. olarak dereceye girdi." dedi. Projeyi 1 yılda tamamlamayı planladıklarına işaret eden Genç, "Finansman yönünden Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansından yaklaşık 850 bin lira katkı aldık. Toplam maliyetimiz ise 1 milyon 440 bin lira olacak." ifadelerini kullandı. "Yöreye özgü endemik bitki türleri de korunacak"
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET