Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Pzr 17 Hzr 2007, 00:53
İzmir ve Ege için önemli bir vakıf : EGEV


EGEV'e gereken önem verilmiyor

Alıntı:
Ege Bölgesi'ndeki illerin valileri, belediye başkanları ve ticaret odaları başkanları Ege Ekonomiyi Güçlendirme Vakfının (EGEV) geleceğini tartıştı. Faaliyetlerini yürütebilmesi için vakfın bütçesine mütevelli heyet üyelerinden para aktarılması kararlaştırıldı. Balçova Termal Otel'de EGEV mütevelli heyeti toplantısı yapıldı. EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Temizocak, bütçe sıkıntısı yaşadıklarını, bu nedenle Ege Bölgesi'nde yer alan teşvikli illerin 2007 yılı sonuna kadar vakfa ayda bin 250 YTL, İzmir'den 5 bin YTL ve diğer illerden 2 bin YTL aktarılmasını istedi. Uşak Valisi Kayhan Kavas, EGEV'in son derece önemli bir oluşum olduğunu söyleyerek, "Vakfın hak ettiği değerde olduğunu söylemek mümkün değil, özellikle de çevre iller için. EGEV'in parası yok. EGEV'i her seferinde dilenci durumuna düşürmemek gerekir. Bir karar verelim ya fonksiyonlarını kısıtlayalım, ya da karar verip burada kapatalım" diye konuştu. İzmir Ticaret Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi de EGEV'in fonksiyonunu tamamladığını kaydetti. İl kalkınma ajanslarında da EGEV'e benzer bir yapı olduğunu kaydeden Yemişçi, "Paralar bugüne kadar boşa gitmemiştir. Ancak artık fonksiyon tamamlanmıştır. Belli bir yerde faaliyetleri durdurmak lazım" diye konuştu.

Sorunlar havza bazında ele alınmalı

İzmir Valisi Cahit Kıraç ise problemlerin havza bazında ele alınmadıkça çözülmesinin zor olduğunu söyledi. İl kalkınma ajanslarının il bazında çalışması gerektiğini, EGEV'in ise iller arasında ortak platform oluşturmak için kurulduğunu kaydeden Kıraç, "EGEV fonksiyonunu tamamlamamıştır. Üyesi olan illere eşit olarak çalışma yapacaktır" dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da EGEV'in holding değil vakıf olduğunu belirter8ek, esas amacının da düşünce üretmek olduğuna işaret etti. Ege'deki bazı illerin ufak tefek paraları vermek konusunda ayak dirediğini söyleyen Kocaoğlu, "Bu paralarla EGEV 10 senedir yaptığı hizmeti devam ettirecektir. Bugüne kadar hiçbir şey yapmasa bile kalkınma ajanslarının kurulması konusunda yaptığı lobi çalışması bu kurumun çalışması gerektiğine kanıttır" görüşünü dile getirdi. Kocaoğlu, Ege Bölgesi'nde ortak çalışmaya inananların destek vermesi, inanmayanların da açık yüreklilikle söylemesi gerektiğini aktardı. Toplantıda, mütevelli heyet üyelerinden EGEV'e yapılacak kaynak aktarımı teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Ayrıca, EXPO 2015 organizasyonunun İzmir'e getirilmesi, yenilenebilir enerji kullanımı, kalkınma ajansının yeniden faaliyete geçmesine ilişkin konuların da EGEV bünyesinde ele alınması gerektiği kaydedildi.


http://www.haberekspres.com.tr/2007/06/16/devam.php?id=1417


H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Cmt 30 Hzr 2007, 23:14

EGEV, EXPO için tüm Ege illerinin işbirliği yapmasını sağlayacak.


Alıntı:


Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Yılmaz Temizocak, vakıf olarak Ege Bölgesi'ne İzmir'in EXPO 2015 adaylığını ve bu konuda yapılan çalışmaları daha etkili bir şekilde anlatmak için çalışma yapma kararı aldıklarını söyledi.

Söz konusu kararı, Yönetim Kurulu'nun 28 Haziran Perşembe günü yaptığı toplantıda aldıklarını belirten Temizocak, "EXPO 2015 İzmir, Ege ve Türkiye'nin projesi. İzmir EXPO'yu kazandığı takdirde 20 milyonu turist, toplam 50 milyon ziyaretçi bekleniyor. Bu, tüm bölgeye katkı sağlayacak. Bize düşen görev, EXPO hamlesini tüm Ege Bölgesi'ne yaygınlaştırmak" dedi.

Seçim sonrası
Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak, tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarına, 22 Temmuz genel seçimleri nedeniyle Ağustos ayında başlayacaklarını açıkladı. Temizocak, "EGEV mütevelli heyetinde tüm Ege kentlerinin valileri, yerel yöneticileri, üniversite temsilci ve rektörleri yer alıyor. Bugüne kadar bölge illeri için yaptığımız arama konferanslarında otoyol bağlantı projeleri, Çanakkale Boğazı, bölgesel uçuşlar gibi konularda önemli sonuçlara ulaştık. Kentlerde bazı etkinlikler düzenleyerek bu çalışmalara EXPO'nun katkısına dikkat çekeceğiz. EXPO sürecinde ortaya çıkacak ortak hareket zemini, adaylığımızla ilgili sinerjiye büyük bir katkıda bulunacaktır. Bu çabalarımızın da olumlu sonuçlar vereceğine inancımız tamdır" diye konuştu.

Bu bir fırsat
EXPO 2015 adayı İzmir'in ana konusunun sağlık olarak belirlendiğini hatırlatan Yılmaz Temizocak, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ana temamız, sağlık. Ege Bölgesi, zengin jeotermal kaynakları ve kirlenmemiş, doğal güzelliklere sahip sahil bandıyla göz kamaştırıyor. EXPO, Allah'ın Ege Bölgesi'ne büyük bir hediyesi olan bu güzellikleri taçlandırmamız için elimize geçen fırsattır. Şimdi bize düşen görev, bu fırsatı en iyi şekilde kullanmak ve İzmir'in EXPO'yu almasını sağlamaktır. EXPO tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarında herkesin yardımını ve desteğini bekliyoruz."http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/06/30/index.php ...lum=gunlukcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet