Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 16:54
[ANK » A6.02] Taksilerde POS dönemi [ULAŞIM]


“Ankara Şehiriçi Ulaşımı” ile ilgili olarak,
çeşitli altbaşlıkların gruplandırılarak listelendiği
yandaki indeksten faydalanabilirsiniz:
ANKARA KENTİÇİ ULAŞIM İNDEKSİ


Hayatımızın vaz geçilmez para harcama kaynağı Kredi Kartları artık ulaşım araçlarına da yerleşmeye başladı. Bu uygulama kısa bir süre sonra yaygın hale gelir mi bilinmez ama, günlük nakit döngüsüyle gasp olaylarına maruz kalan taksi şoförlerine daha emniyetli bir çalışma ortamı sunacağı kesin. Ayrıca nakit para dönüşünde yaşanan para üstü veya bozuk para tartışmaları da biraz olsun azalacaktır.

Haberle ilgili daha fazla bilgi için;

http://www.milliyet.com.tr/2007/06/25/son/soneko23.asp


Rıfat Kadan

12 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 17:36

Kredi kartının taksilerde kullanımı  bence akillica olur. Çünkü olmadik bir saatte (gece veya  sabaha dogru taksiye binmeniz gerekiyor ve cebinizde para yok,  taksi ile ATM arayacaginiza gidiceginiz yere varin. Tek olumsuz tarafı bahsisler azalacak.

özkanakkaya
12 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 21:02

İyi bir uygulama.Umarım denildiği gibi ve çabucak gerçekleşir.Ayrıca vergilendirmede sağlanır.Peki chip paralarımızla yolculuk edebilecek miyiz?osman hanesiviran
12 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 22:45

sildim  

En son osman hanesiviran tarafından Sal 26 Hzr 2007, 14:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


denisk3
12 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 23:43

Taksicilerin vergilendirme açısından kredi kartına çok sıcak bakacaklarını sanmıyorum. Anlamadığım bir başka noktada neden hiçbir hükümetin gücü taksilere fiş kestirmeye yetmiyor. Haberde pos cihazının 15 gün içerisinde takılabildiği söylenmiş herhalde taksimetreye entegre edildiği için böyle bir süre söz konusu.Enver ŞENTÜRK
12 yıl önce - Sal 26 Hzr 2007, 11:52
Hırsız Taksiciler


Bu yazıyı yazarken daha doğrusu uyarıyı yaparken namusu ile çalışan dürüst taksici esnafını konu başlığından tenzih ediyorum sözüm aşağıda belirtilen hırsızlığı yapanlaradır.

Değerli arkadaşlar bazı taksilerin tekerleklerine dikkat ettinizmi sanki oyuncak araba lastiği gibi son derece küçük neden küçük biliyormusunuz anlatayım bunlar taksimetrelerini ayarlattıkları sırada ölçüme büyük ebatlı lastikle girmekteler çünkü taksi metre lastiğin kendi çevresinde attığı her tur için lastik çapının büyüklüğüne göre yapılan bir hesaba göre ücret hesaplaması yapmaktadır, bunlar taksimetrelerini büyük canta göre ayarlattırdıktan sonra hemen akabinde küçük ebatlı lastikleri araçlarına takmakta küçük çaplı lastik kendi çevresindeki turu daha çabuk tamamladığı için taksimetre normalden %20 civarında fazla ücret yazmaktadır işte hırsızlık bu noktada yapılmaktadır, taksi ücretlerinin her artışında taksi metreler yeni zamma göre ayarlanmaktadır aslında taksimetreler ayarlandığında taksimetrenin üzerine bir şekilde o taksinin ölçüme girdiği lastiğin ebadı yazılmalıdır ki ücreti ödeyen vatandaş bunu görmelidir.

KISACA: NORMAL EBADIN DIŞINDA KÜÇÜK LASTİK TAKAN TAKSİLERE BİNMEYİN ELBİRLİĞİ İLE BU HIRSIZLIĞI BİTİRELİM.
Saygılarımla.


f.sonat

12 yıl önce - Sal 26 Hzr 2007, 17:40

Taksilerde genellikle cms marka cant kullanılır.hem ucuz hemde şıktır.ancak ebat olarak örneğin şahin,doğan marka bir aracın cantıyla aynıdır.sadece lastik tabanı biraz kalındır.şahin marka bir araca cms cant takıldığında orjinal lastiklerini değiştirmenize gerek yoktur.

 

Pos cihazıda taksiciler için uygundur ama kredi kartı uygulamasında bankanın kestiği bölümün müşterilere yansıtılmaması şartıyla.halis k.
12 yıl önce - Prş 28 Hzr 2007, 00:02

Vatandaşlar açısından iyi olacağına inanıyorum.Taksicilerde en azından gasp olayından biraz sıyrılacaklar.Yani sonuçta herkez açısından iyi olacak.Tabi kredi kartını akıllıca kullanmayı bilenler için.

abhazyalı ugur
12 yıl önce - Prş 28 Hzr 2007, 00:26

Alıntı:
Pos cihazıda taksiciler için uygundur ama kredi kartı uygulamasında bankanın kestiği bölümün müşterilere yansıtılmaması şartıyla.

bankalar genelde 1,99 ile2,05 arası günlük vadede para kesintisi yapar buda fazla bir şey değildir burda asıl konu tarihe karışacak olan söz abi bozuk cıkmadı tamam üstü kalsın


Selda Can
12 yıl önce - Prş 28 Hzr 2007, 00:27

Süper fikir bencede.Gelişmişliğe doğru adım atıyor olmak çok güzel.Hem yolcu hemde şöförler için oldukça pratik bir çözümANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet