Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
hurşit saral

10 yıl önce - Sal 26 Hzr 2007, 23:30
AVATAR! Sözcük anlamını biliyor musunuz?

Merhaba arkadaşlar.

Avatar sözcüğüyle ikinci kez bilgisayar ekranlarında tanışıklık kurdum.

Avatar'ın beleğimdeki ilk karşılığı bir gizemci / mistik terim olup Eski Hint inanışıyla ilgiliydi.

Bilgisayarlardaki avatar'ın anlamı acaba aynı karşılığı mı veriyor? yoksa başka bir açılımı mı var?

Ben Gizemsel açılımını aşağıya yazıyorum.

Başka bir anlamı varsa; bilgilerinizi paylaşalım.

Sansikritçe ----> avatar ----> avatara ----> iniş

Brahmancılık inanışında, tanrı Vişnu’nun, evrensel oluşumun sonlarına doğru, ruh durumundan madde durumuna geçerek tam bir yetkinlikle Dünya’ya onuncu ve son gelişi.

Eski Hint inançlarına göre Vişnu, bir düzensizlik döneminde insanları kurtarma amacıyla dokuz kez Dünya’ya iner.

Her gelişinde başka bir kılık ve ad alır.

Yine her inişinde, bir öncekinden daha az kusurlu ve yetkin bir nitelik taşır.

Ancak dokuzuncu ve sonuncu inişinde tam bir yetkinliğe ulaşamaz.

Bu nedenle Vişnu, bir kez daha ve tam yetkinlikle ineceğine inanılır.

Bu geliş, “evrensel oluşum”un sonlarına doğru olacak ve Vişnu bu kez “Avatar” adını alacaktır.

Hoşlukla ve dostlukla kalın.

umutyolu
10 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 00:10

Avatar kelimesi, bilgisayar için genelde internet -  forumlarda yada mesajlaşma yazılımlarında kullanılır. Anlamı ise "kişiyi simgeleyen resim yada işaret olarak" tanımlanabilir. Örneğin şu anda yanda görülen resimlere  "Avatar" deniliyor.

Bende ilk defa geçen sene bu kelimenin farklı bir anlamı olduğunu öğrenmiştim ve çok şaşırmıştım.

Teşekkürler,

bülent dizdar

10 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 00:21

Hurşit Hocama bizleri her konuda aydınlattığı, engin bilgisini bizlere açıp paylaşıma sunduğu için sonsuz teşekkürler ederim.
Bu güne kadar "Avatar" sözcüğünü internet ortamında kullanılan, kullanıcıları tanıtmaya yönelik kendilerini simgeleyen fotoğraflar olarak algılamıştım. Oysaki durum biraz farklıymış. Hocamın anlattıklarından yola çıkıp küçük bir araştırma yaptım. Vardığım sonucu da sizlerle paylaşmak istedim.
Aşağıdaki verdiğim linkin özellikle; Hint Felsefesi bölümünü dikkatlice okumanızı öneririm. Hocamın anlattıklarının ne kadar doğru olduğunu anlayacaksınız.
http://www.ulumulhikmekoeln.de/geneldusuncetarihi ...undunu.htm

Misafir b7d

3 ay önce - Pts 03 Nis 2017, 22:15

avatar filminden esinlenerek yola çıkılmış bir şey bence

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET