Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Nasıl Kilo Alabilirim ?
« önceki   1234 ... 212223   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Baran Can AYDIN
11 yıl önce - Sal 26 Hzr 2007, 18:36

Şu an 31 yaşındayım çocukluğunda normal kilomda olmama ragmen liseden sonra çok zayıf birisiydim. Boyumun uzuyordu fakat kilom sabit kalıyordu. Bu durumu araştırdım ve insanda hormonal bezlerden olan troid bezinin insanın vücut yapısıyla çok alakalı olduğunu buldum. İnsan metabolizmasını etkileyen en büyük faktörlerden birisi tiroid bezidir. Aşırı çalışması durumunda zayıflık hantal çalışması durumda ise şişmalık hatta obezlik oluşuyormuş. Yalnız yaş ilerledikçede düzene girebiliyor. Şu an bende olduğu gibi (1,83. 80 kilo)
Bu konu ile ilgili güzel bir bilgilendirme buldum paylaşmak istiyorum

Alıntı:
Zayıflık da şişmanlık gibi sağlık riskleri taşıyan bir durumdur. Zayıflık kişinin vücut kitle indeksinin 18.5'den düşük olması ile tanımlanır. Şişmanlığın tesbitinde kullanılan formul zayıflık tesbitinde de geçerlidir. Kişinin kg cinsinden vücut ağırlığı, boyunun metre cinsinden karesine bölünür. Vücüt kitle indeksi kg/m2'dir. Örneğin 1.78 boyunda ve 56 kilogram ağırlığında bir delikanlı zayıftır çünkü vücut kitle indeksi 56/(1.78x1.78)=17.7'dir. Diğer bir kriter de insanın ideal vucüt ağırlığından %20 daha fazla zayıf olmasıdır. İdeal kilo toplumdan topluma, cinsiyete ve yaşa göre değişmektedir.

Zayıflık iki tipte görülür. Birinci tipte zayıf kişi enerjetiktir, çok hareketlidir. Yaşıtlarından çok fazla yemesine rağmen bir türlü kilo alamaz. Burada zayıflığın nedeni hastalık değil devamlı fizik aktivitede bulunulmasıdır. Bu tipte olan zayıfların metabolizmaları hızlı çalışır ve yedikleri yiyecekleri çok çabuk yakarlar. Kilo almaları imkansızdır. Bu kişiler zayıflıkları dolayısı ile endişe etmemelidirler. Devamlı hareket etmeleri spor vazifesi gördüğünden vücut dirençleri artar, hastalıklara zor yakalanırlar. İkinci tip zayıflıkta ise bireyde enerji yoktur, hareket etmek için kendinde yeterli kuvveti bulamaz. İştahı kapanmıştır. Yemek yiyemez hatta canı abur cubur bile atıştırmak istemez. Bu kişiler tatlı veya çikolata yediklerinde kan şekerleri düşer; hipoglisemiye girebilirler. Vücutlarında yağ hücrelerinin sayısı azalmıştır. Bu yüzden enerji ve yağ depolayamazlar. Bu tür zayıflık sorunu olanlar altta yatan başka hastalık olup olmadığını araştırmak için tam bir check-up'tan geçmelidirler. Bu tip zayıflığı olanlar kendilerini devamlı yorgun hissederler, canları hiçbir şey yapmak istemez.

Yetersiz beslenme ve aşırı hareket yanısıra fazla sinirli olmak da zayıflık nedenidir. Duygusal dünyanın değişmesi bazı kişilerde iştah açıp şişmanlığa neden olurken bazıları içlerine kapanıp, üzüntüden yemek yiyemez duruma gelirler. Barsak sisteminin hızlı çalışıp, ishale neden olması da zayıflamaya neden olur. Spastik kolon hastalığı olanlarda barsak sapzmları, ishal ve kabızlık atakları mide-barsak sisteminin düzenini şaşırtır. Barsak parazitleri ve solucanları alınan besin maddelerini tüketerek özellikle çocukların kilo almalarına engel olurlar. Şeker hastalığı olanlarda zayıflama iştahsızlık ve böbrek yoluyla şeker kaybı dolayısıyla görülür. Bu durumda insülin tedavisi yapılarak şeker metabolizması düzenlenir, birey kilo almaya başlar.

Zayıflama ile seyreden en önemli hastalık tiroid bezlerinin hızlı çalışması, tıp dili ile hipertiroidi halk tabiri ile iç guatr'dır. Bu durumda yükselen tiorid hormonları bünyeyi zehirler, metabolizmanın çok hızlı derecede çalışmasına ve bol iştah ile yemek yense dahi kilo kaybına neden olurlar. İç guatr teşhisi için T3,T4, TSH testi yapılmalı, teşhis konulursa derhal ilaç tedavisine başlanmalıdır. Karaciğer veya böbrek hastalıkları gibi önemli organların hasarlarında da vücutta zayıflama görülür. Fazla alkol içenlerin kolları ve bacakları zayıflar; ancak göbekleri büyür.

Zayıf kadın üreme ve çocuk doğurma konusunda birçok dezavantajlara sahiptir. Zayıf kadınların yağ dokusu azdır. Oysaki kadınlık hormonu östrojenin vucütta tam etkisini gösterebilmesi için vucütta minumum bir yağ dokusu olmalıdır. Bu yağ dokusu yoksa adet düzensizlikleri ve yumurtlayamama ve sonuçta kısırlık oluşur. Kısırlık kilo alma ve yağ dokusunun yerine gelmesi ile çözümlenir. Zayıf bir kadın hamile kaldığında vücut depoları hem anneyi hem de bebeği beslemek zorundadır. Hamilelikte plasentadan salgılanan hormonlar zayıf kadınların hamilelikte problem yaşamamasına yol açar. Özellikle plasental süt hormonu bebeğe şeker geçişini arttırır ve bebek beslenmesini sağlar. Zayıf kadınların hamilelikte dengeli beslenmesi de bebek sağlığı için önemlidir. Gebelikte yetersiz beslenme bebeğin düşük doğum ağırlıklı olması veya vücut direncinin zayıf olmasına yol açabilir.

Zayıflığın en önemli nedenlerinden biri ise günümüz gençlerinin aşırı miktarda sigara kullanmasıdır. Özellikle kilo problemi olan genç kızlar sigarayı zevk aracı yerine kilo verme metodu olarak görmektedirler. Zayıflamak istediklerinde sigara tüketimini arttırmaktadırlar. Sigaradaki nikotin maddesinin iştah kapatıcı ve metabolizmayı arttırıcı etkisi vardır. Bu yüzden sigara bırakıldığında birey yemeklerden ağzındaki acı tad gittiğinden daha fazla haz almaya başlar. Kilo almak isteyen bir kişi sigara içmeyi mutaka bırakmalıdır. Sigara bırakılınca ortlama 4 kg alınır.

Günümüzde gazete ve televizyonların hep aşırı zayıf manken ve sanatçıları ön plana çıkarması gençlerde yanlış rol modelleri seçimine ve kendi vucüt ağırlıklarının onlar gibi olması beklentisine yol açmaktadır. Bu durum yeme davranışı bozuklukları olan anorexia nervosa ve bulimia hastalıklarına yol açabilmektedirler. Bu iki hastalıkta birey kendi kilosundan rahatsızdır ve devamlı zayıflamak ister, sağlığı için zararlı olabilecek kilolara inmekten çekinmez. Anorexia nervosada zayıflama yemek yememe ve aşırı spor yapmakla; bülimiada ise yediklerini kendi isteği ile çıkartarak olur. Bu tür yeme davranışı bozukluklarının tedavisi çok zordur.

Sporcularda da yeme davranışında bozulmalar, kilo alma korkusu ve gereksiz zayıflama problemine günümüzde çok sık olmasa da artan oranlarda rastlanmaktadır. Sporcu beslenmesi özel bir konudur ve bunun için endokrinoloji ve diyet uzmanlarına danışılmalıdır.

Zayıf kişinin şişmanlatılması bir ekip işidir. Bu ekipte endokrinoloji ve metabolizma uzmanı zayıf kişinin ilk değerlendrmesini yapma, zayıflığa sebep olabilecek hormon hastalıkları, şeker hastalığı, iç guatr ve metabolizma hastalıklarının olup olmadığını bulmak ile sorumludur. Bu hastalardan tiroid tetkikleri, açlık kan şekeri, böbrek ve karaciğer fonksiyonları istenmeli, demir eksikliği ve kansızlık araştırması yapılmalıdır. Testler sonucu tesbit edilen hastalıklara yönelik tedavi edici önlemler alınmalıdır; gerekirse ilaç tedavisi yapılmalıdır. B vitamini, antioksidan vitaminler E vitamini ve selenyum vücut zindeliğinin kazanılmasına yardımcı olurlar. Bir sonraki aşamada diyet uzmanı devreye girer.
[/quote]

f.sonat

11 yıl önce - Sal 26 Hzr 2007, 18:46

180 boyla 65 kiloydum.ne yaptım ettimse kilo alamadım,taki sigarayı bırakana kadar.sigarayı bıraktım 2 ayda 10 kilo aldım.düzenli uyku ve düzenli ve bilinçli gıda tüketimiyle olmayacak iş değil.

SERHATT
11 yıl önce - Sal 26 Hzr 2007, 19:09

Alıntı:
Kilo alamak mı kolay kilo vermek mi bilmiyorum ama ben kilo alma sorunu çekiyorum.  Ben kendimi bildim bileli hep zayıfım. Kilo alma sorunu çekiyorum. Biraz kilo aldım mı sonra onları çok kolay verebiliyorum.  Kilo alayım diye hergün çikolata yemekten ekonomim çöktü  ( Öğrenciyim de ) Tüm bunlara rağmen bir türlü 60 kilo barajını aşamadım bir türlü.  Kilo vermek isteyenleri görünce kendimi şanslı mı hisetmeliyim, yoksa şanssız mı hissetmeliyim bilmiyorum. Ama bir gerçek var ben kilo almak istiyorum.

Kilo vermek için ne yapmamız gerektiği bir başlık altında toplanıyor. Burada da nasıl kilo alabileceğimiz ile ilgili bilgileri toplarsak benim gibi kilo alma sorunu çeken arkadaşlar bilgilerinizden faydalanırız diye düşünüyorum.


Tarık arkadaşım senin yaşadığın problemleri bir zamanlar yaşamış biri olarak tavsiyelerim olacak.Doktoruna varıncaya gittim, herkez beni ne güzel işte herkez zayıflama çalışıyor sen şişmanlamaya diyerek telkin etmek istedi ama ben kilo almak istiyordum,kafa koydum ve tam 21 kilo aldım.Nasıl mı?

-Sabah kahvaltısını kusuncaya kadar yemek ye.
-Öğlenleri kesinlikle öğün kaçırmadan en yağlı ve ağır yemekleri seç.
-Akşam yemeklerini mümkün olduğunca geç ye vede et(protein) ile birlikte karbonhidrat (makarna vb.)içerek yiyeceklerden oluştur.
-Kesinlikle her gece yatmadan önce 1 lt süt iç,mümkünse yanında tatlı ye.Bunun yapabilmen için gündüzden buzdolabında hazırlık yap.Ben marketten yarım litrelik sütlerden 25-30 adet alıyordum ve gündüzden hazırlıklarımı yapıyordum.
-Bir baskül al ve günde 4-5 kez tartıl.
-Enerjini fazla harcama gün içinde mümkün olduğunca yat,televizyon izle.
-3-4 kilo aldığında sakın bu iş oldu deme,vazgeçme.En az 10 kiloyu görünceye kadar iştahın olsada olmasada öğürünceye kadar ye.
-Sabah kahvaltısı yapamıyorsan ki ben yapamıyordum,mangal yak(ben sabahın köründe mangalda pirzola yediğimi çok bilirim),akşamdan kalan yemekleri ısıt ye ama ne yap et sabahları karnını tıka basa doyur.
-Sigara içiyorsak bırak.
-Yemekten önce su içme,yemek aralarında azar azar su iç.
-Ekonomik olarak ucuz,enerji olarak fazla ne varsa ye.
-Aklın hep yemekte olsun,tüm gün planların arasında bugün ne yapıp yada yaptırıp yemeliyimi düşün.
-Tüm bu tavsiyelerime uy,sonra görüşelim.

Hiç kolay olmayacak bunu bil fakat kendini ayna karşısında iri bir vücutla gördüğünde bunun keyfini hiç birşeye değişmeyeceksin ve katlandığın eziyete değecek.

Kolay gelsin,umarım vazgeçmezsin.Cem Telgeren
11 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 11:41

İnsan belli bir yaşa geldiğinde zaten ister istemez kilo almaya başlıyor. Örnek vermek gerekirse kendimi çok rahatlıkla örnek verebilirim.Şöyleki:

Yaş 38'ken kilom 59 idi.
Yaş 40 olduğunda özel bir şey yapmadığım halde kilom 76'ya çıktı bir anda.
Hele sigarayı bıraktığım Kasım 2006'dan bu yana kilo almam dahada hızlandı.

Kasım 2006 daki kilom 76 iken şimdi 86 kiloyum.Tam on kilo almışım yedi ay içinde.


Zühre Demir

10 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 19:40

Mutlaka spor yapmalısın.Çünkü kas yoğunluğunu arttırmalı ve bunu yaparken de düzenli beslenmelisin. Bu arada 3 grubu birbirine karıştırman lazım. Yağ, karbonhidrat ve proteinli besinleri bir öğünde birlikte almalısın. Tabi dozu kaçırmadan. Yoksa yaptığın spora inat yağlanabilirsin. O yağın telafisi ise sabahtan akşama kadar spor yapmakla mümkün olur o zaman da ölürsün maazallah.


Bu arada bir hekime görünmende fayda var. Kimisi metabolizmam çok çalışıyor sanabilir ama kilo almana engel olan bir sorunun olabilir.

En kısa zaman da fitt olman dileğiyle...


cemil sav
10 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 20:04

bende aynı sorunu çekiyorum şu an 60 kiloyum ama arısütü gerçektende fayda ediyor.İki ay önce annem arı sütü almıştı her sabah akşam aç karnına..55 kiloydum 60a çıktım, bence bi dene:)..neşetyıldız

10 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 20:41

Herkes nasıl kilo veririm hesabı yaparken ilginç bir konuyu ele almışsın kilo almak için önce dinç bir kafaya sahip olmak lazım,dengeli hormonsuz beslenmek lazım ve doping ilaçları kullanmamalıyız.

Selda Can
10 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 20:53

Kilo almakta vermekte olduğu gibi yine diyetisyen kontrolünde değerleriniz ölçülerek yapılmalıdır.Yoksa ileriki yaşlarda karşılaşacağınız miğde ve sindirim sistemi sorunları başınıza büyük işler açacaktır.Yatmadan önce yemek yemek ise sağlığınız için cinayettir.Size tavsiyem eğerki ciddi anlamda(sağlığınızı riske atacak derecede)zayıfsanız mutlaka bir diyetisyene başvurun.Ama sadece ben biraz zayıfım azıcık kilo alsam güzel olurdu diyorsanız bence boşuna canınızı sıkıp üzerinde durmayın.

Önce sağlık..


Alper Y
10 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 22:04

Mümkün olduğunca bira + patates öneriyorum. Kendinizden büyük göbeğiniz oluyor.

OsMaN UyGuN

10 yıl önce - Prş 28 Hzr 2007, 00:10

askere 53 kilo gittim ve 5 ay 5 günde 70 kiloyu gördüm..
şimdi 68 kiloyum...

gözlemlerim sonucu tek önerim şudur ; düzenli UYKU!!!...  (uzun uyku değil demek istediğim, düzenli olması önemli)sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET