Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
metro2020
3 yıl önce - Cmt 18 Tem 2015, 23:27
1081'den bu yana Türk Yurdu


sinop, 1081 yılında anadolu selçukluları tarafından feth edilmiştir, 10 asırdır türk yurdudu, zaman zaman elimizden çıkması bu gerçeği değiştirmez, çünkü merkezin elimizden çıktığı zamanlarda bile yaylalarında oğuz boyları yaşıyordu, 24 oğuz boyundan en az 10'u sinopta yaşamaktadır

https://tr.wikipedia.org/wiki/Anadolu_Sel%C3%A7uklu_Devleti
Alıntı:

Bizans'taki imparator değişikliği Anadolu Selçukluları'na yaramış ve Selçuklular; Anadolu'da fethetmedikleri yerleri de fethetmişlerdir. Bu hususu Süryani Mihael gibi müellifler; Nikomedia'nın (İzmit) Türkler'in elinde bulunduğunu belirterek doğrulamaktadırlar. Nitekim İstanbul Boğazı, Türkler ile Bizanslılar arasında sınır olmuştur. Aleksi Komnen bu durum karşısında, bir gece baskınıyla Türkler'i boğazlardan uzaklaştırmak istemiş ama başarısız olmuştur. Bu sırada Bizans'ın Balkan topraklarına karşı çok büyük ve acilen bertaraf edilmesi gereken bir Norman tehlikesi belirmiştir. Bu yüzden Aleksi Komnen, Süleyman Şah'la anlaşmak zorunda kalmış ve anlaşmaya göre Selçuklular'ın Bizanslılar'a; Normanlar'a karşı olan mücadeleleri sırasında asker desteği sağlaması, yine Selçuklular'ın İstanbul Boğazı'ndan çekilmesi ve iki devlet arasındaki sınırın Drakon çayı olması kararlaştırılmıştır. Bu muahedeyle beraber Selçuklular, Marmara kıyılarına kadar bütün Anadolu'nun kendilerine ait olduğunu tasdik ettirmişlerdir. Öyleki hukuken Bizans'a ait olan Sinop ve Antakya şehirlerinin mahalli hakimler tarafından fethi karşısında Bizans imparatorunun bir itirazda bulunmaması 1081 muahedesiyle Bizans'ın, tüm Anadolu'yu Selçuklular'a terkettiğine delalet etmektedir. 1081 muahedesinde Selçuklu-Bizans hududu olarak belirlenen Drakon çayı; W. Ramsay'a göre İzmit Körfezi'ne dökülen Kırkgeçit çayıdır. Chalandon'a göreyse Drakon çayı, Bozburun yarımadasını ayıran çaydır. Osman Turan'a göreyse bugünkü Drakos(Orhan)tepe ve onun yanındaki bir dere bahis mevzudur. [39] [40] [41] [42] [43] [44]. Bu muharebeden sonra Süleyman Şah'ın, yapacağı askeri yardımı gerçekleştirdiğine dair bir kayda rastlanmamış ve Anna Komnen, Makedonya'nın Ohri bölgesinde oturan ve Tadikios'un emrinde bulunan Türkler'dem bahsetmiştir ki tüm kaynaklar bunların Balkanlar'daki Şamani Türkler'e (Müslüman olmayan Türkler) mensup olduğunu teyid etmektedir [45].


mahmut11
3 yıl önce - Cmt 18 Tem 2015, 23:30

Artvin'de de trafik lambaları yok diye duymuştum.

ÖzgürZB

3 yıl önce - Cmt 18 Tem 2015, 23:40

Başlığa bak çay demle

Trafik ışıkları olmayan kent; Sinop !
Yazsaydınız daha iyi olurdu bence...metro2020
3 yıl önce - Cmt 18 Tem 2015, 23:43

yoo gayet iyi bir başlık sinop trafik lambalarına ihtiyaç duymayacak kadar mükemmel bir kenttir,

Misafir 674

3 yıl önce - Cmt 18 Tem 2015, 23:44

artık var ısık

Misafir b95

3 yıl önce - Cmt 18 Tem 2015, 23:53

nerde biz niye görmedikMisafir 674

3 yıl önce - Cmt 18 Tem 2015, 23:57

iyi bak görürsün...

Cemoli D18
2 yıl önce - Prş 27 Ekm 2016, 10:45

Alıntı:
trafik lambasına gerek yok çünkü orada insanlara ve kurallara saygı var..


Herkes memleketinde kurallara uyar ve hoşgörülü olur.
Aynısı İstanbul'da da olsa keşke


Musa Ardıç
2 yıl önce - Prş 27 Ekm 2016, 11:58

Trafik yogunlugunun oldugu bir çok şehirde; üç şeritli yolda bir kavşagın göbek noktasında bir araç arıza veya kaza yaparak yolu 2 şeride düşürdügünde trafik ışıgı ha varmış ha yokmuş.
Bir şeridi eksilen kavşakta trafik nasıl kilit olur u en güzel uygulama yöntemi bizde
Bazı yerlerde lamba karşıya yeşil yanarken sol tarafa dönmek isteyene 15 saniye sonra yeşil oluyor, bu esnada karşıya geçmek isteyen sol tarafta yer alan araç 15 saniyeye tahammül edemeyip, sag tarafa kırarak karşıya 12 araç geçecegi yerde 9 aracın geçmesini saglıyarak trafigin akmasına engel oluyor. bu şekilde olan yerlerin % 90 ında gerçekleşen bir hadisedir bu.! insanımızın 15 saniyeye tahammül edemedigi bir yerde trafik lambasının olmaması direk cinayet oranının yükselmesine sebep olur.
Ne kadar da nüfus yogunlugu olmadan trafik lambasına gerek duymayarak trafige yön veren bir yer varsa tebrik etmek lazım.


Cemoli D18
2 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2016, 15:29
Sinop'ta sadece bir adet trafik ışığı var :)


Sinop'ta 1998 yılında ulaşımda aksamalara neden olduğu gerekçesiyle kaldırılan trafik ışıklarına, 18 yıllık sürede ihtiyaç duyulmadı.

Alıntı:

“Sinop birinci öncelikli insanların birbirine olan saygısı sebebi ile gerçekten çok değerli bir il. Bunu en güzel şekilde trafikte görüyoruz. Yani bir tane trafik ışığı var. Fakat burada yayalara araç sürücülerinin ne kadar saygılı olduğunu her seferinde görüyorum. Trafikte birbirlerine karşı olan saygılarını görüyorum.

O kadar yollarımızın elverişsiz olmasına rağmen şehir merkezinde büyük kornalar, büyük kavgalar hiç görmüyorum. Bu insanların birbirine karşı olan saygısı ve iyi niyetini gösteriyor. Bu birbirine karşı saygılılığın dışında gerçekten ülkesine saygılı ve ülkesini gerçekten çok seven insanlar. Bizde devlet aleyhine çalışan, ülkenin birliği aleyhine çalışan hiçbir kuruluş ve hiçbir Sinoplu yok. Bunu övünçle söylüyorum.

TÜİK’in yaptığı araştırmada Türkiye’nin en mutlu ili Sinop çıkmasıyla da tescillenmiş oldu. Sinop Karadeniz’in bütün güzelliklerini barındıran bir il. Diğer illerde olmayan tarihi geçmişi ile de çok önemli. En güzeli de insanların güzelliği. Hem saygılı, hem kanaatkar hem de ülkesini seven ve gerçekten de mutlu insanların şehri"


Sinop merkezde şehir dışında hastane önünde bir trafik ışığı bulunuyor.


http://www.ensonhaber.com/sinopta-18-yildir-trafi ...11-23.html

Nazar boncuğu o da sanırımsayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET