Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Cemoli D18
2 yıl önce - Prş 17 Ksm 2016, 12:08
Rize - Artvin Sınırındaki Marsis Dağı


Rize-Artvin sınırındaki Marsis Dağı, her bölümünde farklı manzaralar oluşturan sisiyle "bulutların üzerine çıkmak isteyenleri" bekliyor.

Doğal ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra ender ekosistemiyle Dünya Doğayı Koruma Vakfınca (WWF) "dünyanın korunması öncelikli 100 bölgesinden biri" gösterilen Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırlarındaki Marsis Dağı, doğa ve fotoğraf tutkunlarından yoğun ilgi görüyor.

Artvin ile Rize sınırında bulunan Marsis Dağı'ndaki yaylalara Çağlayan Vadisi boyunca yürüyerek 11 saatte ulaşılabilirken, arazi araçları ile Arhavi ilçesinden yaklaşık 4 saatte gidilebiliyor.

Dağın eteklerinde yer alan Sırt, Horhat, Sakura, Yurt, Arpaçayır, Çamlık, Çalikan, Çatak, Meşe yaylalarını ziyaret eden doğaseverler, buradaki ailelerin misafiri oluyor.

Doğu Kaçkar Dağları'nın 3 bin 371 metre yükseklikle en yüksek tepesi olan Marsis eteklerinde vadilere çöken, bulutların üzerinde duruluyormuş hissi veren sis, ziyaretçileri adeta büyülüyor. Vadi boyunca yavaş yavaş zirveye doğru ilerleyen sis, her bölümde farklı manzara oluşturuyor.

Doğu Karadeniz'de vadilere çöken sis, şehir merkezlerinde yaşayanlar için olumsuz faktörken, Kaçkar Dağları ve vadilerindeki bitkiler için yaşam kaynağı oluyor

Kaçkar Dağları'nda deniz seviyesinden bin 500 metre rakıma kadar karışık orman yapısı, bin 500-2 bin 500 metre rakımda iğne yapraklı ağaçlar yer alıyor. Yörede 2 bin 500 metre rakımın üzerinde ise sadece otlar bulunuyor. Sonbaharın gelmesiyle vargit çiçekleri açarken, ziyaretçiler zirvelerde yabani hayvan yatağı ve izlerine de rastlayabiliyor.

Doğa tutkunları, bölgeye günübirlik ziyarette bulunabiliyor ya da kamp kurup geceyi çadırlarında geçirebiliyor. Zirve tırmanışı gerçekleştiren dağcılar ise su ihtiyacını buzuldaki karları eriterek elde ediyor.

Yaylalara fotoğraf tutkunlarınca da foto safari düzenleniyor. Gruplar halinde yaylaya gelenler, sis bulutu ve gün batımının fotoğrafını çekerken, bazıları da multikopterle bölgeyi havadan görüntülemeye çalışıyor.
(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


Alıntı.

http://www.ensonhaber.com/bulutlarin-uzerindeki-m ...09-26.html
(+)


Hava forum alıntı.


İlginç bir yermiş gerçekten.
Varlığından bile haberim yoktu.
Doğa ve insan...bahadır 0302

6 ay önce - Cum 20 Tem 2018, 11:52

silinsincevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler