Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Cemoli D18
1 yıl önce - Prş 10 Ksm 2016, 14:31
Kırıkkale - Sulakyurt - DANACI Köyü


Danacı, Kırıkkale ilinin Sulakyurt ilçesine bağlı bir köydür.

Köyümüz Orta Asya'dan göçen Oğuz-Türkmen olup 1725 yılında göçebe hayattan yerleşik hayata geçmişlerdir.tarımcılık ve hayvancılıga agırlık vererek hayatını sürdürmüşlerdir.Ek gelir kaynagı olarak da arıcılık, sera, üzüm,kavun,karpuz,fasulye,nohut,ayçekirdeği.mısır.kabak,arpa ve buğday üretimine agırlık verilmiştir.

Köyün Geleneksel yemekleri Ferfana (Keçi Eti Haşlaması), keşkek, iri ve ince tarhana, hasıda, puhut, hedik, kömbe, meyrem çöreği, içiyağlı,pıhtı ve un helvasıdır.

Kırıkkale iline 86 km, Sulakyurt ilçesine 34 km uzaklıktadır.
DANACI köyü, Çankırı ilinin, Kızılırmak ilçesine 17 KM uzaklıktadır.
Çankırı merkeze uzaklığı ise, 71 KM'dir.


(Yani bu köy her türlü bizim Çankırı'nın hakkı )

Köy halkı zaman zaman zor günler geçirdiğinden artık göç dalgası iyice başlamıştır.Ama emekli olan halkımız köye göç ederek arıcılık ve bağcılıkla ilgilenmektedir.

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Şimdi köy daha güzel köy halkı evki evleri yıkarak yerine çok katlı beton evler yapıyor.Herkesin çok güzel bağ evleri var.Köy halkı ayrıca iyi misafir perverdir.yolunuz düşerse göreceksiniz.Ayrıca köyde tamamen genç üyelerden oluşan köyde yaşayan ihtiyar kişilere 3 öğün yemek verilmektedir.Özellikle Danacılı gençler toprağımızı unutmayalım.mutlaka ziyarette bulunalım.

Danaci Köyü'nde bir adet boş sağlık ocağı binası, bir adet boş postane binası , birkaç kahvehane ve bakkal vardır. Kanalizasyon sistemi yoktur. Köylüler sel geldiğinde kanalizasyonun depolandığı çukurların akarlarını açar ve sel suları ile akıp gitmesini sağlarlar. Elektrik, Su ve telefon uzun yıllardır varolan hizmetlerdir.


cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler