Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Öğrencilik
« önceki   123456789   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3

öğrencilerin en büyük sıkıntısı sizce nedir?
derslerin zorluğu 6.8%  6.8%  [10]
eğitim sistemi 40.8%  40.8%  [60]
gurbet 5.4%  5.4%  [8]
konut sıkıntısı 2.7%  2.7%  [4]
gelir sıkıntısı 19.0%  19.0%  [28]
ulaşım sorunu 0.7%  0.7%  [1]
tembellik 11.6%  11.6%  [17]
acımasız hocalar 12.9%  12.9%  [19]
Toplam Oy : 147

KeremBM

10 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 02:19

Bursların daha dengeli ve adaletli dağıtılması diyebilrim, her bölümün zorluğu aynı değil, mesela başbakanlık bursu, 3 dersten fazla zayıfın olursa iptal oluyor. Bir muhendislik okuyan öğrenci olarak donem başı ortalama 10a yakın ders alan biri olarak ve ders zorluğunda okulda ilk sıralarda gelen bir bölümde okuyorum ve herhangi daha kolay ve donem başı dersi ortalama 5-6 olan bir bölümdeki öğrenciyle aynı zayıfı getirdiğimde başbakanlık bursum kesildi .Bunda tabi tembelik değildi sebep , sağlık problemleri yaşadım ilk sınıfta, bütün bunlara bir de ceza gibi burs kesildi... her neyse, sistemde hiç bir şey tek duze değil, özel durumların ve ayrıntıların iyi görülmesi ve öğrencilerin ayrı ihtiyaclarına göre ayrı çözümler geliştirilmeli...

Bir de çok önemli bir konu olarak, universiteyi yeni kazanan öğrenciler, en baştan yoneltilmeli ve gelecekte ne şartlarla, hangi alanlara yonelebilecekleri, bunun için hangi teknik yeterliliklere ulaşmaları gerektiği... gibi yönlendirmeler en baştan yapılarak öğrenciler bilinçlendirilmeli ve verimleri artırılmalıdır.

Öğretm görevlleri bazı dersleri gereğinden fazla zorlayıp, öğrenciler için ders gecmeyi utopya haline getirmemelidir,özellikle bölüm dışı ders hocalarına sözüm!

Maddiyat, eğitim sistemi, ve kaliteli öğretim elemanları şart, bir de öğrencilerin yoğun oturduğu mekanlarda devletimiz daha özenli olsun hem kira fiyatları olarak hem de çevre düzeni... burda oturduğum semtte (bosna hersek mahallesi-selcuklu-konya) kiralar çok daha hızlı arttı, bu semt ev sahipleri için bir rant bölgesi oldu... Evleri de görseniz çok özensiz, baştan savma işçilikle yapılmış evler... Her neyse parası olan gelip bu semtten ev alsın derim ama vicdanlı olun lütfen...

teşekkürler.

Lejla Muradovic

10 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 22:30

öğrencilik zor ama ileride öğrencilik hayatı bitince belki bugünleri dönüp ararız sorunsuz bişey olmaz ama sorunların giderilmesi yada en aza düşürülmesi için yetkililerin ellerinden gelenide yapması gerekir.

Orcun_2346
10 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 23:10
öğrencilik

Ama her ne olursa olsun bana göre öğrencilik hayata hazırlıktır.......

Emir ERTEN

10 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 23:37

Öğrenciliğin en kötü yanı tembelliktir.Tembel öğrenciler yazılılara hazırlanmadan gelir.Sonucuna da katlanırlar.Ancak aldıkları düşük puanı hiç önemsemezler
Önemseyenlerde vardır.Ama önemsemeyen çok kişi gördüm.Hatta nerden geliyor bu rahatlık diye sorduğum da oldu

Kemal Bayır
10 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 23:38

Sevgili gençler,
Bu akşam biraz çenem düştü. Kusura bakmayın, başınızı ağrıtacağım.

Konuyu ilk okuldan, Üniversiteye kadar geniş düşünerek ve yaşanmış örneklerle
vermeye çalışacağım. ( Ben de EÜ 'de Fizik okuyan öğrenci babasıyım.)
Şimdi bakalım, öğrencilerin sıkıntısı var mı ? Yok mu ?
Kendinizi Türkiye'deki tüm öğrenciler arasında aşağıdaki kıstaslara göre
bir yerlere koymaya çalışın.
1- Anne ve babanız hayatta ise (Allah ömür versin).
2- Aileniz sizi okutmaya istekli ve kaynak yaratmak için çaba harcıyor ise.
3- Evinizle ( Aileniz ) okulunuz aynı şehirde ise.
4- Bedensel özürlü değilsiniz.
5- Para kazanmanın zor, harcamanın kolay olduğunun bilincinde iseniz.
6- Dolayısı ile kötü alışkanlıklarınız ve saplantılarınız yoksa.
7- Müzmin bir hastalığınız yoksa
8- Şu ana kadar hasbelkader iyi bir eğitim aldığınıza inanıyorsanız.
   (İspatlı olması gerek, okul notları veya çeşitli sınav sonuçları ile)
9- Mücadeleci ve tuttuğunu koparacak bir tavrınız varsa. (Teslimiyetçi değilsiniz)

Bence çok iyi bir yerdesiniz ve bu fırsatları değerlendirmemek için başka bahaneler
bulmaya kalkışmayın, lütfen.

Öğrencilerin sıkıntıları :
Derslerin Zorluğu  
Diğer öğrenciler başarıyorsa, problem sizde demektir.
Eğitim Sistemi    
Diğer öğrenciler başarıyorsa, problem sizde demektir.
Gurbet    
Çok önemli. Geçmiş yıllarında ayakları üzerine basmayı becerememiş gençler,
ayrı şehre gidince yanlız yaşamanın üstesinden gelemeyerek, konumları ne olursa olsun,
bunalıma girip, tahsillerini yarıda keserek geri dönüyorlar ve yeniden sınava girmek üzere
en az 2 yıl kaybederek başa dönüyorlar. Üstelik psikolojik destek için zaman ve para kaybı
cabası... Bu duruma düşmemek için, başka illeri seçecek olanlar ne olur bu konuda kendilerini
çok iyi analiz etsinler.
Konut Sıkıntısı  
Yurt yaşamının kurallarını beğenmeyip, müstakil evin rahatlığını tercih edenler, keyiflerinden
taviz vermeyip, fazla + peşinde koşarak ya masrafı arttırıyorlar, ya da en az kişi ile birlikte
olmak isteyerek birlikte yaşamanın, işbölümü yapmanın avantajlarını kullanmıyorlar.
Yerel kişilerden bir tanıdık ve referansla uygun bir konut bulmak olası. Mutlaka denenmeli,
konut tutulduktan sonra da konutu tutmadan önce verilen sözlere uyulmalı. (Çevre ile olan
ilişkileri kastediyorum) Bizim, Bursa'da garantörümüze ( 1972-1976 ) sözümüz "süt dökmüş
kedi" tavrı idi ve perdelerimiz hiç bir zaman açılmadığı gibi, adeta bizi hiçbir zaman
hiç kimse görmedi. Aksi takdirde otel odalarında yaşamak gerekecekti.
Gelir Sıkıntısı  
Bu işin tavsiyesi olamaz. Ancak bu çemberi kırmak için okumanın gerekliliği öğrenciyi daha
başarılı olmaya zorlamalıdır, gelir sıkıntısından mazeret üretmek yerine. Durumdan haberdar
olanların iş verme konusunda öğrenciye olumlu yaklaşımları gözardı edilmemelidir.
Ulaşım Sorunu    
Hallolur.
Tembellik  
Hallolmaz
Acımasız Hocalar  
Böyle bir şey olamaz. Her şeyin Köprüden geçinceye kadar olduğunu unutmamak gerekir.
Üstelik Hocalarla kurulabilecek iyi ilişki bir çok zorluğu da hafifletecektir. Acımasızlık,
ilişkisizlikten geçer ki, öğrenci-hoca arasında tek ilişki bilgi paylaşımı ve saygıdır, kanımca.

En son Kemal Bayır tarafından Prş 14 Hzr 2007, 00:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

warning_boy
10 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 23:53

herkese selam kemal bayır abimizin bir dediğine katılmıyorum ben şahsen 9 eylül elektronik bölümünde okuyorum bu sene aldığımız bir dersten bahsedeceğim. hocamız bu sene emekli olacak bi kişi herseneki tez ödevlerinden birini yine bu snee verdi ama verdiği ödevi kaç senelik bilgi birikintimiz ve daha da önemlisi okulun bölümün öğretim şef ine götürdüğümüzde şef ten ilginç bir cvp aldık bu hoca sizi brakmak için hazırlamış bu kağıdı dedi ve tekrara kenid hocamızza dönerek hocam biz yapamadık bunu hatta şefimize bile götürdük desekte en son derste arkasaına dönerken zaten bırakmak için yapmıştım dedi peki soruyorum size bu acımasızlıktan başka ne olabilir...

kamil
10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 00:01

Turkiye'deki universitelerdeki egitim sistemini tam olarak bilmiyorum.. Bir kac universite haric pekte ic acici bir egitim yok gibi.. Ismi olmayan universitelerdede elbetteki cok iyi hocalar vardir ancak genel olarak vasat gozukuyor..

Tarık Aydemir

10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 00:10

Alıntı:
Acımasız Hocalar  
Böyle bir şey olamaz. Her şeyin Köprüden geçinceye kadar olduğunu unutmamak gerekir.
Üstelik Hocalarla kurulabilecek iyi ilişki bir çok zorluğu da hafifletecektir. Acımasızlık,
ilişkisizlikten geçer ki, öğrenci-hoca arasında tek ilişki bilgi paylaşımı ve saygıdır, kanımca.

Bir hoca 4.Sınıfa gelmiş öğrencilerin %40'ını her iki dönemde de bırakıyor ve okullarının uzamasını sağlıyorsa ve bu ders diğer üniversitelerin aynı lisans programında güle oynaya geçilen bir ders ise bu hoca kesinlikle acımasız hocadır benim kanımca. Ne yazık ki böyle bir hoca bizim bölümümüzde var ve öğrencilere kök söktürüyor tabiri caizse.

Ertugrul34
10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 00:16

Öğrencilik mayahoş bir şey. Yerine göre tatlımsı, yerine göre acımtırak bir tat bırakıyor...

Ancak bir gün geliyor ne lezzetli bir şey di diye düşünmekten alamıyorsunuz kendinizi. Zira artık yedikleriniz genelde hep acı oluyor.

berke_han

10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 11:36

Bence en büyük sıkıntı PARA.Hele ilk yıl bu sıkıntı çok oluyor.Çünkü devlet bursu ve kredi Ocak ayına kadar verilmiyor,buna bir çözüm bulunmalı.Bazı şehirlerde burs bulmak da mesele,iki yıldır devlet bursu dışında başka hiç burs çıkmadı mesela bana
İkinci büyük sıkıntı ise KALACAK YER sıkıntısı.Kimileri devlet yurdunda yer bulamıyor,istemeye istemeye cemaat yurtlarında kalıyor.Eve çıkmak istediğinde ise "öğrenciyim" dersen kira otomatik olarak artıveriyor nedense.
Ama yine de öğrencilik bir başka

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET