Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Cemoli D18
2 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2016, 16:06
Bilecik - Bozüyük - Dodurga Kasabası (Beldesi)


Dodurga, 2.847 nüfusa sahip şirin bir kasabadır. 3 km ilersinde aynı isimli Dodurga barajı vardır. Balık avcıları tarafından rağbet gören bir gölettir. Dodurga kasabası 4 camii, 1 ilköğretim okulu'na sahiptir. Bağlı bulunduğu Bozüyük ilçesine 20 km uzaklıktadır.
Rakımı 1080 metredir.

Dodurga’da 1914 yılında 1391, 1990 yılında 2768, 1997 yılında 2847, 2000 yılı nüfus sayımına göre 2874, 2012 yılında 2500 kişi yaşamaktadır. 2010 yılı verilerine göre 1.231 kadın ve 1.222 erkek olmak üzere toplam 2.453 kişi yaşamaktadır. Dodurga beldesinde sağlık ocağı faal durumdadır. Beldede jandarma karakolu, orman işletme şefliği, posta acenteliği mevcuttur. Dodurga’nın Mithatpaşa (Dere) Mahallesi, Mehmet Akif (Kayacık) Mahallesi, Namık Kemal (Dere) Mahallesi, Ziya Gökalp ( Aşağı) Mahallesi olmak üzere dört mahallesi vardır.Dodurga, 03.04.1923 tarihinde nahiye merkezi oldu. Dodurga’da 1958 yılında Belediye kuruldu.
İklim
Kasabanın iklimi, karasal iklimin etki alanı içerisindedir. Çok sert kışları olmakla birlikte yaz günleri, geceleri serin geçmektedir.
Ekonomi
Kasabanın ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. CP Piliç’e ait bir tesis bulunmaktadır. Kasabada yaşayan halkın bir kısmı da Bozüyük’teki fabrikalarda çalışmaktadır.
Dodurga’da ekilen araziler 10000 dönüm, nadasa bırakılan araziler 12000 dönüm ve toplam sahip olunan topraklar ise 23000 dönümdür.
Kömürsu Yaylası
Köknar, karaçam, kayın, ardıç, çeşitli çiçeklerle kaplıdır. Kış turizmi açısından önemli yaylalardandır. 90 hektar alana sahip yaylada yükseklik 1.700 metredir.

Çiçekli Yayla
Tertemiz havası, soğuk berrak suları, yemyeşil çimenleri, rengârenk çiçekleri, orman dokusu ve endemik bitkisi “Çimtien” in kapladığı kekik kokulu Çiçekli Yayla, üç tepeler mevkiindedir. Yükseklik 1.906 metredir.

TARİHİ
Dodurga Osmanlı Devleti’nin kuruluş devrinde bu yana varlığını sürdüren yerleşim yerlerinden biridir. Dodurga’nın önemli yayla yerleşim merkezlerinden birisi olmasıdır. Bölgenin Osmanlı devletinin kuruluşu sırasında Osmanlı askeri kaynaklarını teşkil ettiği anlaşılmaktadır. Dodurga’nın tarihi Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna kadar uzanır.

Oğuz soyuna mensup 24 Oğuz boyunun ayrı ayrı damgaları bulunmaktaydı. Bugün nasıl ki her devlet dairesinin bir resmi mührü var ise Oğuzlarda da her boyun bir resmi mührü vardır. Dodurga beldemizin de Oğuzun yirmi dört boyundan birini teşkil etmesi sebebiyle bir mührü bulunmaktadır. Dodurganın mührü bir çok tarihçi tarafından değişik şekillerde tanımlanmıştır. Bugün tarihçilerce geçerli ve doğru kabul edilen kartal resmini andıran kafa ve kanat kısmının ima edildiği figürdür. Zaten Dodurga oymağının işareti de kartal olarak adlandırılan kuş simgesidir.

Oğuz Kağan’ın evlatları olarak varsayılan kişiler de ikiye ayrılır. Bunlar: Denizhan, Dağhan ve Gökhan Üçoklar koluna, Yıldızhan, Ayhan ve Günhan ise Bozoklar koluna mensupturlar. Beldemiz kısaca Oğuzların Bozoklar kolunun Ayhan sancağından Dodurga oymağına mensuptur.
Bu damgalar Selçuklu ve Osmanlı hanedanlıklarında resmi idarelerde kullanılırdı. Kadı ve oymak beylerinin halkı yönlendirmeleri ve resmi yazıt tespitlerinde bu mühürlerin kullanıldığı söylenmektedir. Hatta bu mühürlerin benzerlerini Osmanlı padişahları ve devlet erkanına mensup kişiler de kullanmaktaydı

Dodurga demek; Ülke alan, zapt eden, yurt tutan anlamını taşımaktadır. Tarihi kaynaklara göre 1040 yılında başlayan Selçuklu hanedanlığının kurulma aşamasındaki yıllarda büyük bir payeye sahip olmuşlardır. Bunun yanı sıra yine Anadolu Selçuklularının hüküm sürdüğü 1077-1308 yılları arasında Dodurga oymağı bugünün tabiriyle süvari öncü birlik olmuştur. Bu nedenle Dodurga’nın anlamı ülke alan, yurt edinen olarak tarihteki yerini almıştır.

http://www.bozuyukyasam.net/dodurga/cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler