Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Alan
13 yıl önce - Pzr 22 Ekm 2006, 03:39
Gürsu Kent Meydanı Projesi


Plansız ve kaçak yapılaşma nedeniyle artık nefes alamaz duruma gelen ilçemizin nefes almasını sağlamak amacıyla, belediyemizce oluşturulan “Kent Meydanı Projesi” bu yıl içerisinde hayata geçiriliyor. “Yıllardır süregelen plansız ve kaçak yapılaşmanın oluşturduğu kentsel çarpıklık ve gri betonarme binalar arasında yok olan yeşil alanları yeniden oluşturmak ve ilçemize nefes aldırmak amacıyla hayata geçireceğimiz Kent Meydanı Projesi ile Gürsumuz, göç veren değil göç alan bir cazibe merkezi haline gelecektir. Çünkü bu proje ile ilçemizin çağdaş kent anlayışına kavuşması yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır” diyen Belediye Başkanımız Orhan Özcü, proje ve projenin hayata geçirilme sürecinde gelinen aşama hakkında bilgi verdi.

 

(+)
  Projenin hayata geçirilebilmesi için yıkılacak olan belediye lojmanlarının büyük kısmının boşaltıldığını, diğer kısımların boşaltılması için de mahkeme sürecinin devam ettiğini belirten Başkan Özcü, “Projenin hayata geçirilme sürecinde belediye lojmanları yıkılacak. Bu nedenle mahkeme sonucunu bekliyoruz. Taslak projemiz hazır. Koruma amaçlı imar planının oluşturulması yönündeki çalışmalar sürüyor. Plan bittikten sonra yapılacak şuyulandırma ile projenin hayata geçirileceği alanın tamamını elde etmiş olacağız ve sonrasında projemizi hayata geçireceğiz “ dedi. Binaların arasına sıkışıp kalmış kent merkezimizin nefes almasını sağlayacak Kent Meydanı Projesi, Eski Hükümet Konağı, restorasyonu yapılan ve Semt Polikliniği olarak kullanılacak olan Eski Belediye Binası, proje kapsamında yıkılacak olan Eski Ziraat Bankası ve PTT binasının da içinde bulunduğu alanı kapsayan 22.000 m²’lik alan üzerinde oluşturulacak. Anıtlar Kurulu’nca da onaylanan proje, koruma amaçlı imar planı ve şuyulandırma çalışmalarının tamamlanması ile hayata geçirilecek. Proje hayata geçirilirken mevcut tüm ağaçlar korunacak. Büyük kısmı yeşil alandan oluşacak olan Kent Meydanı’nda, oluşturulacak taş kemerler önünde Atatürk büstü ve anı duvarı yer alacak. Saat kulesi ve gül bahçesinin de bulunacağı meydan, dinlenme ve gezinme amaçlı kullanımıyla halkımızın ve ilçe merkezinin nefes almasını sağlayacak.


fatalrhymer
12 yıl önce - Cmt 09 Hzr 2007, 11:53

birşey soracaktım kardeş.bu belediye lojmanlarının tam olarak ne zaman yıkılacağı hakkında bir bilgin var mı acaba?

SERCAN CAN
12 yıl önce - Cmt 09 Hzr 2007, 13:28

bısey sorcam projeyı ınceledımde bı meydandan cok park desek daha dogru olur dıye dusunuyorm.kucuk bı arazı uzerıne kurulu dusuk bı malıyetlı proje sanırım.ama gursu beledıyesı bunu bıle hayata gecırmekte bıle gucluk cekıyo sanırm hala atılan bı temel olmadıgına gore:)buyuksehır beledıyesının el atmaması durumunda bu ılcemızın kalkınması bıraz zor gıbı gorunuyo.ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet