Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Burdur Gölü
« önceki   12345678

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 8
Bekir Kurt

2 yıl önce - Pts 11 Tem 2016, 22:38


(Uçaktan Burdur Gölü)
16.05.2016 TK2413semih oztomurcuk

2 yıl önce - Sal 13 Eyl 2016, 17:12


(+)


Özkan_Bayhan

7 ay önce - Pzr 03 Hzr 2018, 03:41

Burdur Gölü üzerinde bir tekne ve göle bakış...

(+)
fatih413
4 ay önce - Çrş 12 Eyl 2018, 14:08
Burdur Gölü’nün Kuruyan Alanları Gözyaşı Damlasını AndırdıAlıntı:
Burdur Gölü’nün kuruyan alanlarındaki görüntü iki gözyaşı damlasını andırdı. Görüntü, gökyüzünden fotoğraflandı. Son 50 yılda su varlığının 3’te 1’inden fazlasını kaybeden, vahşi tarımsal sulama ve küresel ısınmanın tehdidi altındaki göl, 3-4 yıl içinde yarısını, 10 yılda tamamına yakınını kaybetme riskiyle karşı karşıya

Literatürde ‘Burduricus’ olarak adlandırılan balık türünün tek yaşam alanı olarak bilinenBurdur Gölü, bilinçsiz sulama ve buharlaşma nedeniyle hızla yok oluyor. Burdur Gölü ve bölgedeki diğer göller ile Burdur yaban hayatı üzerine çalışmalarıyla tanınan Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, son yıllarda hızla kuruyan ve tamamen yok olma tehlikesi altındaki Burdur Gölü’nün iki gözyaşı damlasını andıran görüntüsünü, drone ile fotoğrafladı. Etkileyici görüntü, son 50 yılda su kapasitesinin 3’te 1’ini kaybeden gölün hızla yok oluşunu da gözler önüne serdi.
Alıntı:abccevre.com


Misafir 9a8

3 ay önce - Sal 25 Eyl 2018, 12:35

Gölü besleyen sularda DSİ tarafından göletler inşa edilmiş. Kuyulardan yeraltı suyu çekiliyor. Binlerce ruhsatlı ve ruhsatsız kuyu var. Burdur gölünün kuruma süreci geri dönülmez noktaya ulaşmış. Kuruyan zeminden kanserojen tozlar yayılıyor ve bölgede kanser yaygın.

Bölge sakinlerinden veteriner hekim Öztürk Sarıca diyor ki: “1990’lara kadar burada küçükbaş hayvancılık yapılıyordu. Buranın doğasına oldukça uygun bir hayvancılık bu. Daha sonra ‘Keçi doğaya zarar veriyor’ diyerek ithal hayvanlarla büyükbaş hayvancılık teşvik edildi. Bütün desteklere karşın hayvan yemi üretemeyen köylü zarar etti. Ardından bölgede tarım değişti. Herkes hayvanı için tarlalarını ekmeye başladı. Bunlar başta mısır ve yonca gibi çok su isteyen bitkilerdi. Mevcut su yetmeyince önce derelerin önü kesildi, sonra o da yetmeyince yeraltından sular çekilmeye başladı. Bugün göle neredeyse tek damla su ulaşmıyor. Ne yeraltından ne de üstünden. Bu nedenle göl kuruyor. Suyun altında tamamen kimyasal dolu toz bir zemin ortaya çıkıyor. İşte bölgedeki kanserin ve daha birçok hastalığın nedeninin bu toz olduğu düşünülüyor. Bu dertlerden kurtulmak istiyorsak önce gölün kurumasını durdurmamız gerekiyor” . Sarıca’nın kendisi de ailesinden altı kişiyi kanserden kaybetmiş. Burdur’da artan kanser vakaları yerel gazetelerde de sık tekrarlanan bir konu. İşaret edilen yerse gölün kuruyan zemini ve oradan rüzgârlarla Burdur şehir merkezine taşınan toz.

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hurriyet-pazar ...i-40610040sayfa 8
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler