Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
EnderYıldırım
11 yıl önce - Pts 04 Hzr 2007, 11:42
Louvre Müzesi, İzmir Kitabı Hazırlıyor


Hazırlanacak İzmir kitabı, kentimizinin tarihi zenginliklerinin tanıtımı açısından da çok iyi olacak. Arkeolojik olarak ne kadar büyük bir zenginliğe sahip olduğumuz, İzmir Fransız Kültür Merkezi Müdürü Jean – Luc Maeso sözlerinden de anlaşılıyor.
İzmir olarak, Expo yolunda, dünyanın en büyük Arkeoloji Müzesini kentimize kazandırmalıyız. Sırf böyle bir müze, dünyada İzmir ile özdeşleşebilir ve kentimize çok şey kazandırır. Ayrıca, kültür kenti olmamız için de önemli bir girişim olacaktır.
Alıntı:
LOUVRE MÜZESİ, “DÜNYA SERİSİNE” İZMİR’DEN BAŞLIYOR

Fransa’nın ünlü müzesi Louvre, dünyanın en eski ve önemli kentlerinin antik dönemini anlatan kitap serisine İzmir’le start verecek. Louvre Müzesi Roma Dönemi Eski Eserler Daire Başkanı Jean - Luc Martinez ve İzmir Fransız Kültür Merkezi Müdürü Jean – Luc Maeso, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyarette, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun destekleriyle, geçtiğimiz yıl Louvre’da İzmir ile ilgili eserler sergisini gerçekleştirdiklerini hatırlatan Jean – Luc Martinez, “Şimdi de Louvre Müzesi olarak dünyada ilk kez bir şehrin antik dönemini anlatan bir kitap hazırlıyoruz. Bugüne kadar sadece bir şehri anlatan kitaplar hazırlamamıştık. Dünyadan farklı şehirlerle bu çalışmayı yapacağız. Ve bu çalışmaya İzmir ile başlamak istedik. İzmir ve çevresi, arkeolojik dönemde çok önemliydi. Ayrıca, Fransa olarak özellikle 17. ve 18. yüzyıldan günümüze kadar İzmir ile çok yakın ilişkilerimiz oldu” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, daha önce Louvre Müzesi ile ortak bir sergi hazırladıklarını hatırlatarak, “Louvre Müzesi İzmir kitabını 2008 yılında bitirecek. Her sene bir kitap yayınlamayı planlıyorlar. Biz de elimizden gelen desteği kendilerine vereceğiz” dedi.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=1332
“Louvre Müzesi" Web Sitesi(İngilizce)


cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet