Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
bilge

14 yıl önce - Pzr 15 Şub 2004, 00:58

bir ozet hazirlamaya calistim,dikkatimi ceken seyler koyu renkli,akintiya kurek cekildigine delil mi acaba??!!

1939 - ....Rumlar ise Enosis'te kararli...
1954 - Yunanistan, Birlesmis Milletler'e self-determinasyon için basvurdu
1955 -29 Agustos'ta Londra'da Ingiltere ve Yunanistan'in katildigi toplantida, Türkiye de temsil edildi. EOKA terörünün Türkleri de hedef almaya baslamasi karsisinda, Istanbul'da Türk hükümetinin de göz yumdugu mitingler kontrolden çikti-Istanbulda olaylar..(6-7 Eylul olaylari )
1963 -21 Aralik'ta Noel katliami ile EOKA, Türk cemaatine karsi 'etnik temizleme ve adadan kaçirma' politikasini doruga çikardi. Eylemleri 1964 Agustos'unun ortalarina kadar sürdü.
1967 -Türkler iyiden iyiye gettolara sikistirilmaya baslandi. Yunan ordusunun 15 bin askeri, gayri resmi!olarak adaya yerlestirildi. Türklere karsi sürdürülen soykirimin kesilmesi için Türk ve Yunan basbakanlari arasinda düzenlenen toplanti bir sonuç vermeyince, Türkiye askeri müdahalede bulunacagini aciklamis. Yunanlilar üç Türk köyünden geri çekilirken arkalarinda 24 ölü biraktilar.
16 AGUSTOS 1974 - Cenevre'de sürdürülen baris görüsmelerine ragmen Yunanistan hiçbir uzlasmaya yanasmak niyetinde olmadigini gösterdi.
1982 - Papandreu, 1981 Ekim'inde Yunanistan'daki seçimleri kazandiktan hemen sonra, Subat 1982'de Kibris'a gitti ve buradaki konusmasinda "Kibris'in Helenizmin bir parçasi" oldugunu söyleyerek..........
1983-KKTC'nin kurulmasi, Rum tarafinin, Yunanistan'in ve Batili devletlerin yanisira BM Güvenlik Konseyi'nin de tepkisini çekti.Güvenlik Konseyi, 18 Kasim'da aldigi bir kararla bagimsizlik kararini kinadi !!!!!!!(13 Mayis 1984'te de BM Güvenlik Konseyi 550 sayili karari ile KKTC'nin ilanini ayrilikçi bir hareket olarak tanimladi)
17 Ocak 1985'te ve 29 Mart 1986'da BM Genel Sekreteri'nin hazirlamis oldugu 'Kibris Üzerine Anlasma Taslagi', Kibris Türkleri tarafindan kabul edilip, Rumlar tarafindan reddedildi.
1992 - 100 paragraftan olusan BM Fikirler Dizisi, taraflarin onayina sunuldu. Türk tarafi 100 paragraftan 91'ini onayladigini açikladi. Rum tarafinda ise, Kibris Rum lideri Yorgo Vasiliu paketi onaylarken, daha sonra iktidara gelen Glafkos Klerides ile bu pakete karsi çikti.
1994 - BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin girisimleriyle ortak anlasma zemininin olusturulmasi amaciyla 'Güven Arttirici Önlemler Paketi' düzenlendi. ABD'nin destek verdigi pakete Rum tarafi karsi çikinca 1994'te rafa kaldirildi.
1997 - 4 Ocak'ta Kibrisli Rumlarin, Rusya'dan S-300 yerden havaya 150 km. menzilli füze alimina iliskin anlasmaya imza koymasi uluslararasi arenayi ve dolayisiyla hassas Türk-Yunan iliskilerini karistirdi.
S-300 füzeleri
Türkiye, Kibrisli Türklerin güvenligini tehdit edecek herhangi bir gelismeye göz yummayacagini açikladi. Ingiltere ve BM de anlasmaya sert tepki gösterdi..............Yunanistan Disisleri Bakani Theodoros Pangalos, bu açiklamalarin hemen ardindan, AB'nin Dogu'ya dogru genislemesini veto edecegini açikladi.

yeterince acik degil mi??!!!!


En son bilge tarafından Pzr 15 Şub 2004, 01:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


umutyolu
11 yıl önce - Pzr 03 Hzr 2007, 02:31

Alıntı:

Kırgızıstan : YAVRU VATANI TANIYIN

Kırgızistan Parlamentosu’nda yapılan Kıbrıs konulu oturumda konuşan Milletvekili Aslan Maliyev, AB ile Kırgızistan’ın ilişkilerini eleştirerek, “AB, önce Kıbrıs Türklerine verdiği sözleri tutsun, sonra bize akıl vermeye çalışsın.

Kırgızistan’da KKTC tartışması
Milletvekili Aslan Maliyev, Kırgızistan’ın KKTC’yi tanımasının her açıdan önem taşıdığını söyledi

Bizim AB’den akıl almaya ihtiyacımız yok” dedi. Parlamentodan KKTC’nin tanınması için destek isteyen Maliyev, hükümetin acil olarak Kıbrıs konusuna noktayı koyması gerektiğini belirtti.

Kazançlı çıkarız
Bu durumda her açıdan kazançlı çıkılacağını dile getiren Maliyev, “Daha sonra Kırgızistan’ın mevcut yüklü dış borcunun silinmesi için Türkiye’den de destek isteyebiliriz” diye konuştu. Maliyev ayrıca, Kırgızların uçakla Kıbrıs’a gitmeyi istediğini ve Kırgız öğrencilere buradaki üniversitelerde kontenjan ayrılabileceğini vurguladı. Bir milletvekilinin, AB ülkelerinin, Kıbrıs konusunda Türkiye’ye destek verilmesi halinde Kırgızistan’a yaptırımlar uygulayabileceğini söylemesi üzerine, KKTC Dostluk Grubu Başkanı Sadır Japarov ise, “Hiç kimsenin Kırgızistan’ın dış politikasına ambargo koyma hakkı yoktur. Kırgızistan soydaşlarının yanında yer alıyor” dedi.

...

Kaynak : http://www.reklam_link.com.tr/haberler/yavru- ...niyin.htmlİşte kardeşlik, soydaşlık budur. Her yıl yapılan Türk Kurultayları meyvelerini vermeye başladı. Artık Türki Cumhuriyetler birbirine daha çok destek olmaya ve tanımaya başladı. KKTC konusunda verilen bu destek çok olumlu bir adımdır.  

Teşekkürler.sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet